Kilka dni temu wystartował jesienny sezon ubezpieczenia upraw dotowanych z budżetu państwa. Każdy rolnik pobierający dopłaty bezpośrednie ma obowiązek ubezpieczenia co najmniej połowy swoich upraw. Ubezpieczając swoje upraw możesz otrzymać aż do 65% dotacji z budżetu państwa.
Rolnik ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia upraw z towarzystwem, które wcześniej podpisało z Ministrem Rolnictwa umowę w sprawie dopłat.
W 2018 r. takie porozumienie podpisały następujące Towarzystwa:
- Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A.,
- Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”,
- Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych,
- Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych,
- InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń SA.
Ubezpieczenie chroni Twoje uprawy między innymi od szkód wywołanych przez: huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, uderzenie pioruna, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne.
Brak posiadania obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych skutkuje karą w wysokości 2 euro za każdy nieubezpieczony hektar. Kary nie mogą być stosowane wobec rolników w przypadku gdy ten nie zawrze umowy ubezpieczenia obowiązkowego z powodu otrzymania pisemnej odmowy przez co najmniej dwa zakłady ubezpieczeń, które zawarły z ministrem rolnictwa umowy w sprawie dopłat.
Jakie korzyści płyną z zakupu polisy na uprawy?
- chronisz swoje uprawy np. od gradu, powodzi, suszy, przymrozków wiosennych czy ujemnych skutków przezimowania
- spełniasz swój ustawowy obowiązek
- płacisz tylko część składki, resztę dopłaca budżet państwa
Oceń artykuł