2019-12-04

Ubezpieczenie GAP – kiedy warto?

Sprawdzamy czy to opłacalna opcja dla ubezpieczenia w leasingu i kto może najbardziej skorzystać.

Ubezpieczenie GAP – kiedy warto?

Zdecydowałeś się na zakup samochodu w leasingu? Podczas załatwiania formalności na pewno spotkasz się z terminem ubezpieczenie GAP. To rodzaj polisy, który będzie chronić Cię przed stratą finansową w razie szkody. Zobacz, kiedy warto się na nią zdecydować.

Czym jest ubezpieczenie GAP?

Nowe auta prosto z salonu szybko tracą swoją wartość, dlatego warto zabezpieczyć się finansowo dzięki ubezpieczeniu GAP. W dużym uproszczeniu, działa w momencie, kiedy stanie się szkoda i pokryje różnicę pomiędzy pozostałymi do spłaty ratami a kwotą odszkodowania wypłaconą z AC. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o dalszą spłatę w ramach leasingu. Przykładowo, jeśli samochód po kilku miesiącach od momentu zakupu zostanie skradziony, nadal będziesz musiał spłacać kredyt. W ramach AC dostaniesz odszkodowanie, które zostanie pomniejszone o spadek wartości samochodu, dlatego nie wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów związanych z kredytem. Nie oszukujmy się, nawet po kilku dniach od momentu zakupu nowego auta, jego cena będzie o wiele niższa od tej wyjściowej.

Kiedy działa ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP warto wykupić w momencie zakupu nowego auta w leasingu. Jego zakres ochrony dotyczy wyłącznie szkody całkowitej oraz kradzieży pojazdu. Warto postawić na tego typu zabezpieczenie, szczególnie gdy Twój samochód będzie przez cały czas intensywnie użytkowany lub parkowany na świeżym powietrzu. Co ciekawe, na ubezpieczenie GAP możesz zdecydować się także po zakupie pojazdu używanego. Wtedy również zabezpieczysz różnicę pomiędzy wartością początkową, która określona jest w polisie AC a ceną rynkową samochodu w momencie zdarzenia.

Zalety ubezpieczenia GAP

Warto zdecydować się na ubezpieczenie GAP ze względu na dużą opłacalność. Firma pokryje straty finansowe, które tak naprawdę byłyby bardzo trudne do samodzielnej spłaty. Wartość początkowa auta może być zabezpieczona nawet przez kilka lat. Dzięki temu, bez obaw będziesz mógł użytkować auto i cieszyć się z ochrony Twoich finansów. Ubezpieczenie GAP to także duże ułatwienie w przypadku szkody całkowitej. Działa zarówno w momencie szkody spowodowanej przez Ciebie jako kierowcę, jak i osobę trzecią.

Rodzaje ubezpieczeń

Można rozróżnić trzy ubezpieczenia GAP. Pierwsze z nich to fakturowe, które pokrywa koszty pomiędzy wartością auta w momencie zdarzenia, a określoną ceną na fakturze podczas zakupu. Tego typu ochrona ma największy zakres i jednocześnie jest najdroższa. Z kolei ubezpieczenie GAP finansowe pokrywa różnicę pomiędzy pozostałą kwotą do spłaty za auto w momencie wypłaty AC a świadczeniem z tytułu AC. Trzeci rodzaj ubezpieczenia GAP to typ indeksowy i jest pośrednim rozwiązaniem. Gwarantuje wypłatę odszkodowania według ściśle określonych w umowie warunkach, np. 30% wartości samochodu.

Kiedy zdecydować się na ubezpieczenie GAP?

Tak jak wspominaliśmy, najbardziej opłacalny jest GAP fakturowy. Właśnie dlatego jest najczęściej wybierany podczas zakupu nowego samochodu w leasingu, kiedy to w krótkim czasie spodziewamy się gwałtownego spadku wartości auta. W razie szkody całkowitej lub kradzieży, będzie liczyła się cena na fakturze, a ta - w przypadku nowego pojazdu - będzie wysoka. GAP finansowy jest skierowany do kierowców, którzy nie mieli zbyt dużego wkładu własnego, ponieważ koszt spłaty leasingu będzie wciąż wysoki w porównaniu z wartością auta. Jego cena nie jest także wygórowana. Z kolei na GAP indeksowy można się zdecydować w każdym momencie, nawet jeśli umowa leasingu już trwa.

Szukasz ubezpieczenia dla Twojego auta?

Dużo ofert znajdziesz w naszym kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych, na naszej infolinii i w każdej placówce CUK Ubezpieczenia.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku