Przejazdy BlaBlaCar to szansa na tańszy transport zarówno dla pasażerów, jak i kierowcy. Jedziesz swoim samochodem do innego miasta? Możesz podrzucić kogoś jadącego w tym samym kierunku. Pozostaje pytanie czy w razie wypadku będziesz musiał zapłacić odszkodowanie z własnej kieszeni?
Jak działa BlaBlaCar?
Jako kierowca dodajesz w serwisie swój przejazd i zaznaczasz liczbę pasażerów, których możesz zabrać. Deklarujesz kwotę, jakiej oczekujesz od podróżujących i czekasz na chętnych. Pasażerowie widzą Twoją ofertę i rezerwują miejsce w Twoim samochodzie. Spotykacie się w umówionym miejscu i w drogę! Tego typu system nazywamy carpoolingiem.
Opłata za przejazd a odpowiedzialność kierowcy
BlaBlaCar różni się od zapraszania autostopowiczów do wspólnej podróży. Kierowca nie przewozi pasażerów z czystej uprzejmości, a udział pasażera w kosztach przejazdu wyklucza przejazd grzecznościowy.
Z drugiej strony, miej na uwadze, że przejazd BlaBlaCarem nie jest tym samym, co przewóz osób taksówką czy autobusem. Nie świadczysz usług transportowych, bo to Ty decydujesz się odbyć podróż, a pasażerowie jedynie dołączają do Ciebie przy okazji. Kluczową kwestią są finanse. Zgodnie z regulaminem BlaBlaCar kierowca nie może przewozić osób w celach zarobkowych. Kwota, którą wyznaczasz w ofercie, nie jest ceną za Twój trud włożony w kierowanie pojazdem – to koszt przejazdu samego w sobie czyli paliwa do auta oraz opłat za autostradę.
Kto zapłaci odszkodowanie pasażerom?
Gdy pasażer uczestniczy w kosztach przejazdu, kierowca odpowiada za zdarzenie na zasadzie ryzyka. Co to oznacza? Możesz odpowiadać za szkodę, nawet jeśli postępowałeś zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Pasażer nie musi udowadniać Ci winy, to Ty dowodzisz, co było prawdziwą przyczyną zdarzenia. Istnieją jednak okoliczności wyłączające odpowiedzialność kierowcy (np. nieprawidłowe zachowanie pasażera).
Pamiętaj, że to towarzystwo ubezpieczające pojazd odpowiada za wyrządzone szkody i to nie kierowca, ale ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie pasażerom. Przykładowo, przez nieuwagę nie zasygnalizowałeś skrętu na skrzyżowaniu. W bok Twojego pojazdu wjechał inny samochód. Przewożony przez Ciebie pasażer BlaBlaCar złamał rękę w wyniku zdarzenia i Twój ubezpieczyciel wypłacił mu odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.
Kiedy kierowca zapłaci odszkodowanie pasażerom?
Oczywistym powodem jest brak ważnej polisy OC. Jeśli kierujący jest nieubezpieczony, odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i zwróci się z roszczeniem do sprawcy. W efekcie kierowca zapłaci za szkody z własnej kieszeni. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, bo ubezpieczenie OC dla pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe i kierowca musi je wykupić zanim zaoferuje przejazd w serwisie BlaBlaCar.
Oprócz braku OC, regres ubezpieczeniowy zadziała także w innych okolicznościach. W kilku przypadkach towarzystwo może bowiem wypłacić odszkodowanie pasażerowi, a następnie oczekiwać zwrotu środków od prowadzącego pojazd. Kierowca zapłaci między innymi, jeśli uciekł z miejsca wypadku, prowadził auto pod wpływem alkoholu, nie miał ważnego prawa jazdy lub wyrządził szkodę umyślnie.
Pamiętaj o OC samochodu!
Sprawdź cenę składki online, zadzwoń na infolinię lub odwiedź nas w jednej z placówek CUK Ubezpieczenia.
Oceń artykuł