2022-04-28

Wymijanie, omijanie i wyprzedzanie – jakie są różnice?

Dowiedź się jak prawidłowo wymijać, omijać i wyprzedzać.

Wymijanie, omijanie i wyprzedzanie – jakie są różnice?

Podczas poruszania się samochodem na drodze, często wykonujesz manewry i nie zastanawiasz się nad ich definicją. W praktyce te różnice mogą być kluczowe, aby nie doszło do niedozwolonych ruchów i tym samym niebezpiecznej sytuacji. Zobacz, czym jest wyprzedzanie oraz jakie są różnice w zakresie wymijania a omijania.

Co to jest omijanie?

Omijanie to przejeżdżanie obok nieporuszającego się samochodu, uczestnika ruchu lub przeszkody. Trzeba zachować bezpieczny odstęp, sprawdzić obecność innych pojazdów w lusterkach, upewnić się o wolnym miejscu na pasie obok, włączyć kierunkowskaz, a następnie wykonać manewr.

W praktyce takie sytuacje zdarzają się dosyć często — zatrzymany autobus wypuszczający pasażerów, zepsuty samochód na poboczu, pojazd skręcający w lewo itd. Zawsze jednak trzeba zachować pełną ostrożność na trasie, zanim wykonasz manewr. W niektórych sytuacjach nakazane jest całkowite zatrzymanie się. Omijanie jest zakazane, kiedy obok znajduje się samochód ustępujący pierwszeństwa pieszemu lub stojącego przed przejazdem kolejowym.

To ważne!

Wiesz już, co to omijanie, ale trzeba też zdać sobie sprawę z konsekwencji nieprawidłowo wykonanych manewrów. Niestety, wciąż jest to przyczyna wielu wypadków i kolizji na drodze. Kierowcy często omijają pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych, a także bez zastanowienia skręcają kierownicą. Zawsze trzeba się upewnić, że sytuacja na trasie jest klarowna i bezpieczna.

Wyprzedzanie – na czym polega?

Wyprzedzanie to jeden z najtrudniejszych manewrów, który jest wykonywany przez kierowców. Znacznie różni się od omijania i wymijania. Przede wszystkim obejmuje sytuację, w której uczestnik ruchu przejeżdża obok drugiego w tym samym kierunku. W praktyce polega na tym, że samochód wjeżdża na przeciwległy pas, zostawiając w tyle poruszający się pojazd na swoim pasie, a następnie bezpiecznie wraca.

Według podstawowej zasady, auta wyprzedza się z lewej strony, choć od tej reguły są pewne wyjątki. To pojazdy szynowe oraz te, które sygnalizują skręt w lewo. Dopuszczalne jest to również w sytuacji, w której pojazd znajduje się na jezdni jednokierunkowej, dwukierunkowej z co najmniej dwoma pasami w tym samym kierunku i dwukierunkowej poza terenem zabudowanym z co najmniej trzema pasami w jednym kierunku.

Wymijanie – definicja

Wymijanie to przejeżdżanie obok pojazdu, który porusza się w przeciwnym kierunku. Może to być także inny uczestnik ruchu.

Podczas wymijania, trzeba zachować bezpieczny odstęp. Najlepiej zwolnić i przybliżyć się do prawej strony. W niektórych sytuacjach nakazuje się także całkowitego zatrzymania się.

Jeśli chodzi o wymijanie a omijanie, różnicę można bardzo łatwo zapamiętać. Omijasz uczestników ruchu, którzy nie poruszają się. Wymijasz natomiast te samochody i przeszkody, które nadjeżdżają z naprzeciwka.

Jak prawidłowo omijać samochody i przeszkody na drodze?

Zasady związane z omijaniem samochodu znajdziesz w Prawie o ruchu drogowym. Oto kilka z nich:

  • Podczas omijania trzeba zachować bezpieczny odstęp od samochodu, uczestnika ruchu czy przeszkody. Powinno się zmniejszyć prędkość, zasygnalizować skręt i dostosować dystans.
  • Konieczne jest sprawdzenie, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu.
  • Podczas omijania pojazdów, które sygnalizują skręt w lewo, można wykonać manewr tylko prawą stroną.
  • Jeśli omijanie wiąże się ze zmianą pasa, trzeba sprawdzić, czy inne samochody Cię nie wyprzedzają.
  • Całkowity zakaz omijania pojazdu, który jedzie w tym samym kierunku i zatrzymuje się w celu ustąpienia pierwszeństwa.
  • Zakazuje się omijania pojazdu, który oczekuje na otwarcie przejazdu kolejowego lub tramwajowego.
  • Należy zachować całkowitą ostrożność podczas omijania pojazdu przewożącego zorganizowaną grupę dzieci i młodzieży. W razie potrzeby można się nawet zatrzymać.
  • Należy zachować szczególną ostrożność przy omijaniu pojazdu przeznaczonego do transportu osób niepełnosprawnych.

Jednym z najbardziej niebezpiecznych manewrów na drodze jest omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia pierwszeństwa. Osoba czekająca na taki znak ze strony samochodu, często rusza, nie widząc, czy drugie auto również się zatrzymało. Kierowca pojazdu na drugim pasie powinien bezwarunkowo się zatrzymać i cały czas kontrolować sytuację. Aby to było możliwe, trzeba też mieć odpowiednią prędkość. Omijanie w takiej sytuacji jest całkowicie zabronione, a w dodatku ekstremalnie niebezpieczne. Wystarczy odrobina nieuwagi, aby doszło do potrącenia pieszego czy rowerzysty. To też częsta przyczyna ciężkich skutków ubocznych, urazów i uszczerbków na zdrowiu pieszych.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Prawidłowe omijanie krok po kroku

Jeśli wiesz już, co to jest omijanie, sprawdź, jak zrobić to prawidłowo:

  • Upewnij się, że możesz wykonać manewr (czy np. nie przekroczysz linii ciągłej).
  • Spójrz w lusterka, czy nikt Cię nie wyprzedza.
  • Upewnij się, zerkając w tył.
  • Spójrz do przodu.
  • Zerknij, czy masz wolne miejsce i jest go wystarczająco dużo.
  • Zasygnalizuj zmianę pasa ruchu.
  • Jeszcze raz upewnij się, że omijanie wykonasz bezpiecznie.
  • Rozpocznij manewr, zachowując odpowiedni odstęp.
  • Zasygnalizuj zmianę pasa ruchu.
  • Zjedź łagodnym łukiem na wcześniejszy pas.

Czy masz obowiązek zachować odstęp co najmniej 1 metra od omijanego obiektu?

Jeśli masz jakieś wątpliwości co do odstępu zachowanego podczas omijania samochodu, uczestnika ruchu czy innej przeszkody - nie musisz dostosowywać aż 1 metra dystansu. Przepisy jasno mówią, że trzeba zrobić to bezpiecznie, jednak nie ma podanej konkretnej odległości.

Omijanie autobusu na przystanku

Jeśli chcesz ominąć autobus, najpierw musisz zerknąć na to, jakie jest oznakowanie poziome. Ciągła linia całkowicie zabrania jej przekraczania podczas ruchu. Jeśli jednak jest linia przerywana, możesz ominąć autobus bez obaw. W praktyce autobus zatrzymuje się na jezdni, dlatego obowiązują tutaj takie same zasady jak w przypadku poruszania się na tradycyjnej drodze.

Oczywiście, jeśli sytuacja na to pozwala i pas jezdni jest na tyle szeroki, że manewr nie będzie wiązał się z przekroczeniem linii ciągłej, także jest to dozwolone.

Zasady wymijania na drodze

Jeśli już wiesz, co to jest wymijanie, czas dowiedzieć się, jakie są odpowiednie zasady. Oto kilka z nich:

  • Należy zachować bezpieczną odległość od wymijanego uczestnika ruchu.
  • Upewnij się, że nie zderzysz się lusterkami.
  • Jeśli wymijanie ma miejsce na zwężonym odcinku drogi, pierwszeństwo ma pojazd z wolnym pasem. Zwróć też uwagę na znak D-5 i B-31. Pierwszy z nich oznacza, że kierujący przejeżdżają przed samochodami zbliżającymi się z kierunku przeciwnego. Drugi to znak, który zabrania kierującym wjazdu na zwężony odcinek jezdni, jeśli samochód znajdujący się na tym odcinku musiałby się zatrzymać.
  • Brak oznakowania na drodze? Pojazd mniejszy zawsze ustępuje większemu. Pojazd osobowy może łatwiej wykonać manewr, który zapewni bezpieczeństwo.
  • Stosuj odpowiednie oświetlenie podczas wymijania, szczególnie po zmroku, nie oślepiając tym samym kierowcy.

Jaki odstęp należy zachować podczas wymijania samochodem osobowym innego pojazdu?

Jest jedna odpowiedź na pytanie, jaki odstęp należy zachować podczas wymijania – bezpieczny. Dystans oczywiście musi być uzależniony od szerokości jezdni i warunków ruchu.

Jak wyprzedzać samochody i uczestników ruchu?

Wiesz już, czym różni się wyprzedzanie a wymijanie. Czas poznać jednak garść zasad, które są podstawową wiedzą każdego kierowcy.

  • Obserwuj pojazdy nadjeżdżające z naprzeciwka.
  • Sprawdź, czy pojazd przed Tobą nie sygnalizuje zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy.
  • Zawsze kontroluj w lusterkach, czy inny samochód poruszający się za Tobą, nie zdecydował się wyprzedzać Twojego auta. To bardzo niebezpieczna sytuacja na drodze, która może skończyć się poważnym wypadkiem.
  • Przed rozpoczęciem manewru sprawdź, czy masz dobrą widoczność wszystkich uczestników ruchu.
  • Oceń ilość wolnego miejsca do wykonania manewru wyprzedzania.
  • Zachowaj bezpieczny odstęp od wyprzedzanego auta.

Jaki odstęp musisz zachować wyprzedzając rower lub motorower?

Odległość przy wyprzedzaniu roweru, motocykla czy kolumny pieszych powinna wynosić minimum 1 metr.

Czy można wyprzedzić pojazd uprzywilejowany?

W sytuacji, kiedy widzisz pojazd uprzywilejowany (radiowóz policyjny, wóz strażacki czy pogotowie ratunkowe), nie możesz go wyprzedzić. Oczywiście zakaz dotyczy samochodów, które używają niebieskich świateł błyskowych, sygnałów dźwiękowych czy aut poruszających się w kolumnie z pojazdami uprzywilejowanymi poruszającymi się na początku i na końcu. Jeśli na drodze trafisz na pędzące pogotowie do potrzebującego czy działającą służbę policyjną, nie możesz wykonywać manewrów. Ma to wpływ na bezpieczeństwo. W praktyce oznacza to też, że jeśli radiowóz policyjny czy pogotowie ratunkowe poruszają się tak samo jak inny pojazd,wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego jest dozwolone.

W Kodeksie drogowym Art. 24 o ruchu drog. czytamy, że: Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym. To oznacza, że poza miastem, można wyprzedzić go w taki sam sposób, jak inne auto osobowe.

Czy można wyprzedzać na pasach?

Zabronione jest wyprzedzanie na pasach wyznaczonych dla pieszych, a także przed nimi, chyba że ruch jest kierowany przez sygnalizację świetlną lub uprawnionego funkcjonariusza. Wykonanie takiego manewru na tradycyjnym przejściu dla pieszych może grozić mandatem od 1500 do 3000 złotych.

Kiedy nie można wyprzedzać?

Manewr wyprzedzania nie może być wykonany jeśli:

  • znajdujesz się na przejeździe kolejowym albo bezpośrednio przed nim,
  • poruszasz się po drodze jednojezdniowej dwupasmowej, a pasy ruchu są oddzielone linią ciągłą,
  • widzisz znak B-25 (zakaz wyprzedzania) lub B-26 (zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe),
  • pojazd dojeżdża do wierzchołka wzniesienia,
  • samochód znajduje się na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym,
  • auto jest na skrzyżowaniu (z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym, na którym ruch jest kierowany),
  • znajdujesz się przed lub na przejściu dla pieszych.

Kary za nieprzestrzeganie zasad wyprzedzania są bardzo wysokie. Od 2022 roku grozi mandat w wysokości 1000 złotych i 5 punktów karnych (a od września 2022 8 punktów karnych) za wyprzedzanie przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia. Kiedy widzisz znak ostrzegawczy dotyczący zakrętu i nie zastosujesz się do niego, możesz otrzymać karę o takiej samej wysokości. Mandat możesz otrzymać nawet, kiedy nie zachowasz bezpiecznego odstępu od pojazdu lub innego uczestnika ruchu – jego wysokość to 300 złotych.

To ważne!

Zabrania się zwiększania prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym. Powoduje to niebezpieczną sytuację na trasie. Za takie zachowanie grozi mandat 350 złotych.

Nie zapomnij o OC!

Przestrzegaj przepisów prawa i nie zapominaj o ważnym OC. Możesz na nim dużo zaoszczędzić, dlatego sprawdź kalkulator online i dopełnij formalności. Zadzwoń na infolinię lub odwiedź placówkę stacjonarnie.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku