2022-09-19

Ubezpieczenie 2 aut w jednym towarzystwie — czy to opłacalne?

Sprawdź, czy ubezpieczając swoje samochody w tym samym towarzystwie, otrzymasz korzystniejszą ofertę!

Ubezpieczenie 2 aut w jednym towarzystwie — czy to opłacalne?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do zakupu ubezpieczenia OC. Wybór oferty ubezpieczeniowej może być problematyczny, zwłaszcza jeśli do ubezpieczenia masz swoje dwa pojazdy. Dowiedz się, czy warto wykupić polisę OC dla dwóch pojazdów w tym samym towarzystwie.

Czy opłaca się ubezpieczać dwa samochody u jednego ubezpieczyciela?

Zakup polisy ubezpieczeniowej nie jest tak prosty jak się wydaje. Jeżeli chcesz ubezpieczyć swoje auto, w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się jaki zakres ubezpieczenia Cię interesuje. Jeżeli szukasz samego OC, możesz zdecydować się na najtańszą ofertę. Warto sprawdzić jednak inne rozwiązania. Przejrzyj dokładnie propozycje ubezpieczycieli, ponieważ czasem za niewielką dopłatą możesz kupić polisę, której wyróżnikiem jest holowanie pojazdu po wypadku i awarii w ramach ubezpieczenia assistance lub Zielona Karta, które otrzymujesz w cenie OC. Jeżeli zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia AC, sprawa robi się znacznie bardziej skomplikowana. Pod uwagę należy wziąć znacznie więcej czynników, a na ostateczną cenę ma wpływ nie tylko Twoja historia ubezpieczeniowa, ale również wybrany zakres oraz wartość pojazdu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku ubezpieczenia assistance czy ubezpieczenia szyb – zanim zdecydujesz się na zakup polisy, powinieneś dokładnie sprawdzić zakres ubezpieczenia.

Jeżeli posiadasz dwa pojazdy w ramach jednego gospodarstwa domowego, to na pewno zastanawiasz się, czy ubezpieczając oba auta u tego samego ubezpieczyciela, możesz liczyć na korzystniejszą ofertę ubezpieczenia. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu?

W zależności od ubezpieczyciela mogą zostać zastosowane inne wskaźniki do wyliczenia ostatecznej wysokości składki. Na rynku ubezpieczeniowym wypracowane zostały jednak pod tym kątem pewne standardy, które niemalże każdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę przy wyliczeniu składki na ubezpieczenie OC. Zatem co wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu w niemal każdym towarzystwie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Historia ubezpieczeniowa kierowcy oraz jego wiek

Najważniejszą kwestią, która jest brana pod uwagę, jeżeli chodzi o ubezpieczenie OC, jest przede wszystkim wiek oraz czas posiadania prawa jazdy przez właściciela pojazdu. Zazwyczaj młodzi kierowcy otrzymują znacznie wyższą składkę za ubezpieczenie od kierowców z dłuższym stażem. Taka sytuacja wynika z braku wypracowanych zniżek za ubezpieczenie samochodu OC przez młodych kierowców.

Warto zapamiętać, że nie tylko wiek kierowcy jest brany pod uwagę przy wyliczaniu taryfy przez ubezpieczyciela. Poza Twoim wiekiem ubezpieczyciel zwraca szczególną uwagę również na rok uzyskania prawa jazdy. Możesz być już osobą po 30 roku życia, czyli według OWU nie zaliczać się do kategorii młodych kierowców ze względu na wiek, jeżeli jednak posiadasz prawo jazdy krócej niż dwa lata, to niewykluczone, że otrzymasz podobną składkę za ubezpieczenie jak 18-letni kierowca.

Najczęściej młodsi kierowcy muszą płacić pełną składkę za ubezpieczenie, niejednokrotnie z narzuconą zwyżką. Towarzystwa poza wiekiem kierowcy zwracają również uwagę na jego historię ubezpieczeniową. Jeżeli od kilku lat ubezpieczasz samochody i do tej pory nie spowodowałeś żadnej szkody, możesz liczyć na duże zniżki. Jeżeli jednak posiadasz na swoim koncie spowodowanie wypadku, towarzystwo z pewnością podniesie składkę ubezpieczeniową.

Młodzi kierowcy, głównie ze względu na młody wiek i brak umiejętności za kółkiem są klasyfikowani jako grupa o zwiększonym ryzyku ubezpieczeniowym, a co za tym idzie, otrzymują wyższe składki za ubezpieczenie OC.

Warto zapamiętać, że wzrost składki za ubezpieczenie może dotyczyć również osób, które od dłuższego czasu nie ubezpieczały swoich pojazdów. W związku z brakiem historii ubezpieczeniowej w ostatnich latach towarzystwa uznają, że jako kierowca nie praktykujesz jazdy pojazdem, a co za tym idzie, znacznie wzrasta ryzyko wypadku.

Model, rok produkcji oraz przebieg pojazdu

Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę również model pojazdu, ponieważ według statystyk, niektóre z nich są o wiele bardziej szkodowe niż pozostałe. Ubezpieczyciele podczas wyliczania ryzyka korzystają z różnego rodzaju raportów, które pomagają w określeniu szkodowości danego modelu auta. Analizują również szkodowość wśród swoich klientów. Pozwala im to na określenie taryfy dla danej marki i modelu samochodu.

OC komunikacyjne jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Oznacza to, że żaden z ubezpieczycieli nie może odmówić zawarcia polisy ubezpieczeniowej w zakresie OC. Nawet jeżeli Twój pojazd jest bardzo szkodowy, dodatkowo Ty jesteś młodym kierowcą – towarzystwo pomimo tego, że według wyliczeń nie opłaca mu się przyjmować do ubezpieczenia Twojego pojazdu, musi przedstawić Ci ofertę ubezpieczeniową. Jeżeli towarzystwa nie chcą przyjąć do ubezpieczenia takich pojazdów, zaproponują Ci bardzo wysoką składkę, na którą i tak się nie zdecydujesz.

Wiek pojazdu oraz przebieg, podobnie jak model, mają wpływ na wysokość składki OC. Dlaczego? Powód może wydawać się prozaiczny — pojazdy wiekowe są bardziej narażone na wszelkiego rodzaju usterki, które mogą wpłynąć na spowodowanie wypadku. Z kolei przebieg pojazdu ma większe znaczenie w przypadku ubezpieczenia autocasco i pozwala wyliczyć ubezpieczycielom średnie zużycie pojazdu.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Miejscowość, w której mieszkasz

Kod pocztowy również ma ogromne znaczenie przy taryfikacji ubezpieczenia OC. Jeżeli mieszkasz w wielkim mieście, szanse na spowodowanie wypadku czy kolizji są znacznie większe niż w przypadku bardzo małej miejscowości.

Towarzystwa ubezpieczeniowe odwołują się do statystyk, które pokazują, w jakich miejscowościach najczęściej dochodzi do stłuczek.

Powyższe wskaźniki są najpopularniejsze i występują w praktycznie wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Niektóre z nich do taryfikacji biorą pod uwagę jeszcze stan cywilny, posiadanie dzieci, pojemność silnika czy miejsce parkowania. Każdy z tych punktów ma wpływ na wyliczoną składkę.

Czy za ubezpieczenie OC dwóch samochodów w jednej firmie otrzymamy zniżkę?

W zależności od powyższych parametrów składka dla obu Twoich pojazdów będzie inna. Jeżeli w Twoim gospodarstwie domowym znajdują się dwa pojazdy, wcale nie musi oznaczać to, że ta sama osoba jest właścicielem. Bardzo często zdarza się tak, że właścicielem jednego pojazdu jesteś Ty, a w dowodzie rejestracyjnym drugiego auta wpisany jest Twój syn. Każdy z Was ma swoją historię ubezpieczeniową. Jeżeli syn jest młodym kierowcą, musi liczyć się ze zwyżką w związku z większym ryzykiem wystąpienia szkody.

Każdy z wyżej wymienionych czynników ma wpływ na ostateczną składkę, którą przyjdzie Ci zapłacić za Twój pojazd.Może okazać się, że w innym towarzystwie składka na Twój drugi samochód okaże się znacznie korzystniejsza niż w towarzystwie, w którym masz ubezpieczone pierwsze auto.
 

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, które towarzystwo może zaoferować Ci najkorzystniejszą składkę dla Twojego drugiego pojazdu, jest rozeznanie w dostępnych na rynku ofertach. Tak jak wspominaliśmy, nie zawsze oferta w tym samym towarzystwie będzie tą najlepszą. Niejednokrotnie towarzystwa proponują dodatkowe zniżki za ubezpieczenie kolejnego pojazdu w tym samym towarzystwie, jednak nie zawsze będzie to opłacalne.

Jeżeli chcesz uzyskać korzystną składkę i mieć pewność, że Twoje pojazdy są doskonale ubezpieczone koniecznie zastanów się nad rozszerzeniem polisy o ubezpieczenie assistance, ubezpieczenie szyb w aucie czy o ubezpieczenie od kradzieży samochodu. Tak skonstruowana oferta może być dla Ciebie korzystna zarówno cenowo jak i przede wszystkim zakresowo.

Zależy Ci na tanim ubezpieczeniu samochodu? Kupując polisę z dodatkowymi rozszerzeniami, masz szansę na uzyskanie dodatkowych zniżek za ubezpieczenia pakietowane.

Niektóre towarzystwa, jak na przykład Warta, dają klientom posiadającym kilka polis karty VIP uprawniające do zniżek i promocji. Generali za ubezpieczenie OC samochodu daje dodatkowe zniżki na inne ubezpieczenia. Często jako klient możesz otrzymać rabaty na ubezpieczenie domu czy mieszkania. Niekiedy warto ubezpieczyć pozostałe mienie w jednym towarzystwie, ponieważ możesz liczyć na bardzo ciekawe zniżki.

Kiedy warto ubezpieczyć dwa samochody w tej samej firmie ubezpieczeniowej?

Głównym powodem, dla którego warto zdecydować się na zakup polisy w tym samym towarzystwie, niekoniecznie będzie cena, gdyż nie zawsze najtańsze ubezpieczenie auta będzie najlepsze. Zwróć uwagę na renomę towarzystwa, w którym ubezpieczyłeś swój pojazd. W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych tj. ubezpieczenia autocasco czy ubezpieczenia szyb samochodowych, gdzie w razie szkody, to Ty otrzymasz wypłatę świadczenia, warto postawić na sprawdzonego ubezpieczyciela. Znając dane towarzystwo ubezpieczeniowe, masz pewność, że odszkodowanie zostanie wypłacone. Jeżeli w pierwszym pojeździe korzystałeś z pomocy swojego ubezpieczyciela i obyło się bez żadnych problemów, z pewnością będziesz bardziej skłonny, żeby powierzyć mu swoje drugie auto, nawet jeżeli cena będzie nieco wyższa niż u konkurencji.

Kupując ubezpieczenie OC samochodu, najczęściej kierujemy się przyzwyczajeniem do towarzystwa lub znajomością marki ubezpieczeniowej. Ważne jest jednak, aby przed zakupem polisy sprawdzić inne propozycje dostępne na rynku. Czasami oczywiście opłaca się wykupić polisę u tego samego ubezpieczyciela, ale najczęściej nie jest to uzależnione od specjalnych rabatów przygotowanych dla Ciebie przez towarzystwo.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie dla swojego pojazdu w CUK!

Szukasz ubezpieczenia OC dla swojego pojazdu? Nie czekaj! Skontaktuj się z nami telefonicznie, odwiedź jedną z placówek CUK lub sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie OC wraz z dodatkami komunikacyjnymi w naszym kalkulatorze online. Zadzwoń do nas, a nasi doradcy pomogą dobrać Ci najlepsze ubezpieczenie dopasowane do Twoich potrzeb.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku