Twoje auto się wysłużyło? Zastanawiasz się, co zrobić ze starym samochodem - czy lepiej go sprzedać, czy złomować? Z tego artykułu dowiesz się, jaka jest cena złomowania auta i czy na pewno dobrym pomysłem jest sprzedaż bardzo starego samochodu.
Stacja Demontażu Pojazdów
By legalnie pozbyć się starego samochodu i mieć spokojne sumienie, najlepiej po prostu zezłomować go w Stacji Demontażu Pojazdów (SDP). Tego typu jednostka powinna mieć specjalny dokument wydany przez marszałka województwa. Tylko wtedy może działać zgodnie z prawem. Taka stacja utrzymuje się ze sprzedaży części, a pozostałe, które już się do tego nie nadają, zostają po prostu utylizowane w sposób zgodny z wytycznymi oraz w trosce o środowisko.
Ile dostanę za złomowanie auta?
Zastanawiasz się, jaka jest cena złomowania auta? W zależności od modelu samochodu może to być 300, ale i 1000 zł. To, ile dostaniesz za auto na złomie możesz sprawdzić na stronie konkretnej Stacji Demontażu Pojazdów lub dzwoniąc do niej. Każdy punkt stosuje inny cennik. Stawki różnią się również w zależności od województwa.
Najkorzystniej jest oddać auto do Stacji Demontażu Pojazdów w województwie zachodniopomorskim czy mazowieckim. Zazwyczaj jest to 30-40 groszy za kilogram, jeśli chodzi o samochód osobowy. Jeśli chodzi o autokary czy samochody ciężarowe, stawka wynosi 40-60 groszy. Najkorzystniejsza jest kasacja samochodu dostawczego - tutaj można otrzymać nawet 70 groszy za kilogram. Policzmy, ile za auto na złomie otrzyma właściciel Fiata Punto o masie 830 kg. Przyjmując stawkę 40 groszy za kilogram, za całe auto dostanie 332 złote.
Auto złom - cena za kg
Zastanawiasz się, ile dokładnie pieniędzy dostaniesz za auto na złomie? To zależy od tego, czy samochód jest kompletny, czy nie. W przypadku tzw. kasacji samochodu kompletnego stawka skupu obliczana jest na podstawie masy pojazdu - za każdy kilogram masy, który określony jest w dowodzie rejestracyjnym. Ważne jest to, że pojazd kompletny to samochód o ściśle określonej wadze. Nie może ona być mniejsza niż 90% wagi. Warto zaznaczyć, że w wielu miejscach, w których skupowane są samochody, odlicza się mniej więcej 200 kg wagi auta części niemetalowych. Samochód, ważący 2 tony, auto-skup traktuje jako pojazd o wadze 1,8 t.
Ile kosztuje złomowanie samochodu niekompletnego? To pytanie zadają sobie właściciele, decydujący się na sprzedaż wartościowych części samochodu. Taka osoba musi się liczyć z tym, że auto złom w przypadku tzw. kasacji pojazdu rozebranego naliczy pewne opłaty. Za każdy kilogram brakującej wagi (w porównaniu z danymi z dowodu rejestracyjnego) odejmuje się określoną kwotę. Skupy odejmują za to od kilkudziesięciu groszy do złotówki. Jeśli zdecydujesz się więc na rozbieranie auta i sprzedanie silnika, na złomie dostaniesz mniej niż w przypadku auta, w którym nie ma np. lusterek.
Złomowanie samochodu - kiedy się opłaca
Zastanawiasz się, kiedy najbardziej opłaca się złomowanie samochodu? Cena rozbitego lub zepsutego auta jest niska, nie opłaca się go sprzedawać. Również w przypadku, gdy polisa OC się kończy, a kolejne ubezpieczenie będzie nas kosztowało więcej niż dotychczas. W tych wszystkich sytuacjach, jak i w momencie, gdy wiemy, że spotkamy się z trudnościami, jeśli chodzi o sprzedaż auta, warto rozważyć złomowanie go.
Jak zezłomować samochód?
Obliczyłeś już, ile za złomowanie samochodu otrzymasz na Stacji Demontażu Pojazdu i zdecydowałeś się na ten sposób pozbycia się auta? Teraz odpowiedzmy sobie na pytanie, jak zezłomować auto. Będziesz musiał skompletować kilka dokumentów. Potrzebny Ci dokument potwierdzający tożsamość - dowód osobisty - oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Jeśli wydana była karta pojazdu auta, również trzeba ją ze sobą zabrać.
Z DORADCĄ
Stacja Demontażu Pojazdu unieważni dowód rejestracyjny auta, kartę pojazdu i tablice rejestracyjne. Oprócz tego wyda nam zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu i oświadczenie o unieważnieniu dokumentów, które przekazaliśmy.
Kolejnym ważnym krokiem jest wybranie się do Wydziału Komunikacji z dokumentami wydanymi przez Stację Demontażu, by złożyć wniosek o wyrejestrowanie auta. Ten krok można zrealizować również wysyłając dokumenty pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Jest na to 30 dni.
Stare samochody na sprzedaż
Wiesz już, ile za złomowanie auta otrzymasz na Stacji Demontażu Pojazdów. Nie jest to zbyt duża kwota. Wiele osób, dowiadując się, ile można dostać za złomowanie auta, ostatecznie decyduje się na sprzedaż samochodu na części. W tym przypadku w portfelu byłego właściciela może pojawić się o wiele więcej pieniędzy, jednak wiąże się to z pewnym ryzykiem. Skup aut na części okazuje się być niejednokrotnie bardzo nieetycznym działaniem.
Na rynku funkcjonuje masa nielegalnych złomowisk, na które trafić może stare auto. Co się z nim tu dzieje? Części, które można wykorzystać są sprzedawane, a te, które już nie nadają się do eksploatacji, są niszczone. Takie działanie jest bardzo niekorzystne dla środowiska - stare płyny czy oleje trafiają do gleby, inne zepsute części są po prostu palone, a powstałe w ten sposób zanieczyszczenia trafiają do środowiska.
Jak sprzedać samochód na części?
Jeśli jednak zdecydujesz się na sprzedaż auta na części, koniecznie się zabezpiecz. Musisz wiedzieć, że jeśli dojdzie do sprzedaży auta, na nowym i na starym właścicielu ciąży obowiązek zgłoszenia tego faktu w Urzędzie Komunikacji. Jednak, gdy samochód trafi w niepowołane ręce, może zaszkodzić to dotychczasowemu właścicielowi. Wiele osób, które kupują auto z myślą o sprzedaży go na części na nielegalnym rynku, nie zadaje sobie trudu przerejestrowywania auta. Nie zgłasza również tego ubezpieczycielowi. W związku z tym, to poprzedni właściciel widnieje w ewidencji i powinien dopełnić obowiązku opłacenia ubezpieczenia OC. Gdy minie termin płatności, taka osoba może spotkać się z karą nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Zastanawiasz się, jak tego uniknąć? Koniecznie zgłoś fakt zbycia pojazdu we właściwym Urzędzie Komunikacji. Nie zapomnij również o tym, by poinformować ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu i przekazaniu towarzystwu umowy kupna-sprzedaży. Dzięki temu, w przypadku nielegalnych praktyk nowego właściciela auta, nie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
Sprzedaż samochodu na części to tylko jedna z nielegalnych praktyk, do których wykorzystywany może być sprzedany przez Ciebie samochód. Bądź również ostrożny, gdy ktoś będzie nalegał, by na umowie kupna-sprzedaży widniały dane krewnego lub bliskiej osoby. Może to być kupno na tzw. “słupa” - osobę nieżyjącą lub bezdomną - a taka praktyka stosowana jest np. wtedy, gdy auto będzie wykorzystywane do nielegalnych praktyk. Może tu chodzić o wyłudzania odszkodowań. Niekiedy sprawne samochody o niskiej wartości wykorzystywane są do kradzieży paliwa.
Ubezpieczenie auta
Wiesz już, ile otrzymasz za auto na złomie.Teraz możesz spokojnie rozglądać się za kolejnym samochodem! Pamiętaj, by po zakupie nowego auta zadbać o dobre ubezpieczenie. Najwygodniej dopasować polisę komunikacyjną do swoich potrzeb. Gdy ubezpieczenie poprzedniego właściciela wygaśnie, najlepiej sprawdzić różne dostępne warianty i wybrać takie ubezpieczenie, które w pełni Cię zabezpieczy. Możesz zdecydować się na opcję z assistance. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie taki bezpłatny dodatek do OC. W przypadku awarii auta, właściciel, który ma taką polisę może skorzystać z holowania czy też samochodu zastępczego. W zależności od oferty może być to holowanie np. do 100 km.
Polisa OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Warto jednak zdecydować się na dodatkowo płatne opcje, by móc cieszyć się jak największą ochroną. Postaw dodatkowo na ubezpieczenie AC i bądź zabezpieczony m.in. na wypadek kradzieży auta, działania sił natury czy aktów wandalizmu.
Chcesz wybrać najlepszą opcję? Warto porównać kilka polis komunikacyjnych, by zdecydować się na najkorzystniejszą. Zapraszamy do placówek CUK Ubezpieczenia lub do kontaktu z naszymi doradcami za pośrednictwem infolinii. Tego, ile zapłacisz za OC czy AC dowiesz się również, korzystając z kalkulatora OC i AC.
Oceń artykuł