Szczepienie przeciwko COVID-19 znacznie ułatwiło podróżowanie, szczególnie po krajach Unii Europejskiej w trakcie pandemii. Od 1 lipca 2021 pojawiły się paszporty covidowe, które zawierają podstawowe informacje na temat szczepionki. Czym dokładnie są i jak je uzyskać? Sprawdź!
Czym są paszporty covidowe?
Paszporty covidowe to tak naprawdę Unijne Certyfikaty COVID, które są potwierdzeniem szczepienia przeciwko koronawirusowi. Mogą mieć one format elektroniczny albo papierowy. Za paszport covidowy nie jest pobierana żadna opłata, jednak przydziela się go wyłącznie osobie, która ukończyła cały cykl wymaganych szczepień. Oficjalnie działa on od 1 lipca 2021 roku, chociaż już wcześniej można było uzyskać informacje na temat przebytego szczepienia. Za granicą używa się jeszcze innej nazwy tego dokumentu - EU Digital COVID Certificate.
Paszporty covidowe zawierają też informację o wyniku testu na koronawirusa, a także zaznaczony jest status ozdrowieńca, jeśli dana osoba go posiada. Nie da się ich podrobić, ponieważ są one imienne i zawierają informację o dacie urodzenia i przebytym szczepieniu, a także unikalny identyfikator.
Ważnym elementem paszportów covidowych jest specjalny kod QR. To cyfrowy dowód na to, że dana osoba została zaszczepiona, przeszła COVID-19 i posiada status ozdrowieńca albo otrzymała negatywny wynik testu.
Paszporty covidowe są wydawane w języku obowiązującym w danym kraju, czyli w naszym przypadku jest to polski. Do tego wszystkie informacje są dostępne w języku angielskim, aby były one zrozumiałe we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Ważne!
Zielony certyfikat unijny COVID przysługuje również dzieciom, które mają negatywny wynik testu, zostały zaszczepione albo wyzdrowiały po COVID-19.
Zielony paszport to źródło ważnych informacji o stanie zdrowia podróżujących. Właśnie dlatego nie jest on bezterminowy. W przypadku szczepienia ma termin ważności dokładnie taki, ile wynosi czas działania szczepionki przeciwko COVID-19, czyli rok. Na ten moment nie ma danych o tym, że odpornoć utrzymuje się krócej lub dłużej. Przyjmuje się zatem, że paszport covidowy ma roczną ważność.
Inaczej jest w przypadku testu na koronawirusa, taka informacja widnieje tylko 48 godzin. Z kolei status ozdrowieńca otrzymuje się na czas do 180 dni od momentu uzyskania wyniku testu PCR.
Uwaga!
W pełni zaszczepione osoby przeciwko COVID-19 to takie, które przyjęły dwie dawki preparatu (albo jedną, w przypadku szczepionki Johnson & Johnson). Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakiego rodzaju szczepienia są uznawane przez konkretny kraj.
Paszport zdrowotny - czy trzeba go mieć?
Unijny certyfikat covidowy ma znacznie usprawnić podróżowanie po Unii Europejskiej. Czy będą obowiązywać na całym świecie? Potwierdzonej informacji na ten temat jeszcze nie ma, jednak trwają dyskusje. Warto zaznaczyć, że przebyte szczepienie na COVID-19 często zwalnia z obowiązku poddania się kwarantannie albo wykonywania testu. Wystarczy pokazać paszport covidowy z potwierdzeniem.
Od momentu wprowadzenia paszportów covidowych, proces sprawdzania podróżujących przez służby graniczne znacznie się usprawni. Jest to też potwierdzenie, że dana osoba nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego.
Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność.
W praktyce, podczas kontroli na lotnisku albo na granicy, trzeba pokazać paszport covidowy. Może mieć on formę papierowego dokumentu albo specjalnego kodu QR, który możesz wyświetlić w smarfonie czy tablecie. Osoba kontrolująca sprawdzi autentyczność danych i zaświadczenia o przebytym szczepieniu, teście czy statusie ozdrowieńca. Weryfikacja osoby podróżującej jest bardzo prosta i nie zajmuje wiele czasu. Polska wersja Unijnego Certyfikatu COVID posiada zdjęcie i dane z dowodu osobistego, które są pobierane automatycznie.
To ważne!
Certyfikat covidowy nie jest obowiązkowy, zupełnie tak jak szczepienia przeciwko koronawirusowi. Osoby bez takiego paszportu mogą podróżować po Unii Europejskiej, a także innych krajach, według aktualnie obowiązujących zasad. Warto je sprawdzić tuż przed wyjazdem, aby dowiedzieć się, jakie są wymagania.
Posiadanie paszportu covidowego nie zwalnia jednak z obowiązku dostosowania się do aktualnych obostrzeń za granicą.
Jak uzyskać paszport covidowy?
Ze względu na to, że paszport covidowy jest przypisany do konkretnej osoby i posiada unikalny kod QR, każdy podróżujący powinien go mieć przy sobie. Dostępny jest w dwóch wersjach: papierowej oraz elektronicznej.
Papierowa wersja paszportu covidowego wydawana jest na życzenie pacjenta po przebytym szczepieniu na COVID-19. Można poprosić o takie potwierdzenie na miejscu po drugiej dawce szczepionki, a pracownicy placówki udzielą wszelkich informacji na ten temat.
Elektroniczna wersja paszportu covidowego to bardziej komfortowe rozwiązanie. Kod QR ze wszystkimi niezbędnymi danymi można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta, gdzie jest też dostępne zaświadczenie o przebytym szczepieniu. Wystarczy się zalogować, np. korzystając z profilu zaufanego, a następnie przejść do zakładki z certyfikatami. Tam konieczne jest pobranie kodu QR i zapisanie go na smartfonie czy tablecie. Można go również wydrukować i mieć przy sobie podczas wyjazdu. Pobranie kodu QR jest też możliwe z aplikacji mojeIKP. Potrzebny jest PESEL albo profil zaufany.
Kolejną opcją jest pobranie specjalnej aplikacji mObywatel, w której dostępny jest unijny certyfikat covidowy. Do rejestracji można użyć profilu zaufanego.
Nie ma też problemu z uzyskaniem UCC w przychodni. Wystarczy skontaktować się ze swoją placówką, aby uzyskać więcej informacji.
Ubezpiecz się na wszelki wypadek!
Ubezpieczenie podróżne to dobre zabezpieczenie podczas wyjazdu. W razie wystąpienia koronawirusa, możesz liczyć na wsparcie medyczne bez dodatkowych kosztów. Więcej na ten temat przeczytasz w poradzie “Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19 - co warto wiedzieć?”.
Aby kupić ubezpieczenie turystyczne, odwiedź jedną z naszych placówek, zadzwoń do naszych doradców albo wykup polisę online.
Oceń artykuł