2024-03-12

Jak zapłacić za parking na lotnisku?

Dowiedz się, ile kosztuje parking na lotnisku.

Jak zapłacić za parking na lotnisku?

Planujesz lot samolotem i chcesz dojechać na lotnisko swoim samochodem? Co dalej zrobić z autem, aby zapewnić mu bezpieczeństwo, a sobie pełen komfort podróży? Dziś sprawdzamy, czy parking przy lotnisku Chopina i innych największych portach lotniczych w Polsce, jest opłacalny.

Najważniejsze informacje:

 • Opłaty za parking przy lotnisku można dokonać w specjalnych kasach. Czasem jest możliwość rezerwacji miejsca oraz płatności online.
 • Jeśli szukasz miejsca na postój auta podczas Twojej nieobecności, możesz wybrać parking tuż przy lotnisku lub nieco od niego oddalony.
 • Niezależnie od tego, gdzie parkujesz auto, zawsze upewnij się, czy jest to miejsce strzeżone. To oznacza całodobową ochronę, a także ogrodzenie.

Jak dokonać opłaty za parkingu przy lotnisku?

Wszystko zależy od lotniska. Różne parkingi inaczej organizują opłatę. Można spotkać takie sposoby:

 • płatność w kasach

Zazwyczaj służą do tego specjalne kasy automatyczne. Takie znajdują się np. na parkingu na lotnisku w Warszawie. Odczytują one bilety parkingowe pobierane przy wjeździe. Można płacić gotówką, kartą kredytową lub płatniczą. To bardzo wygodny sposób dokonywania opłaty. Po prostu pobierasz bilet i płacisz za niego dopiero po opuszczeniu terenu parkingu.

 • płatność online

Czasem możliwa jest rezerwacja miejsca parkingowego online. Tak jest np. na lotnisku w Katowicach. Należy wybrać datę przyjazdu, wpisać w formularzu dane auta i zamawiającego, a następnie zapłacić. Wszystko, łącznie z płatnością, odbywa się przez internet, a więc jest bardzo wygodne.

Ile kosztuje parking przy lotnisku? Przykładowe ceny

Sprawdziliśmy, ile kosztuje parkowanie auta na kilku polskich lotniskach. Pod uwagę wzięliśmy pozostawienie auta na 7 dni.

LotniskoCena za postój auta przez 7 dni

Warsaw Chopin Airport

od 310 do 740 zł, w zależności od rodzaju parkingu

Gdańsk Lech Wałęsa Airport

145 zł

Katowice Airport

od 142 do 380 zł, w zależności od rodzaju parkingu
 

Wrocław Airport

od 139 do 279 zł, w zależności od rodzaju parkingu
 

Gdzie zostawić auto przy lotnisku? To warto wziąć pod uwagę!

Chcesz komfortowo dojechać na lotnisko, odpowiednio przed czasem? Do wyboru masz kilka opcji dotarcia na miejsce. Parking przy lotnisku jest dobrą opcją, ale nie jedyną. Zastanówmy się, gdzie zaparkować samochód, kiedy wybierasz się w podróż oraz na co zwrócić uwagę. Zanim zdecydujesz się na konkretny parking, weź pod lupę kilka kwestii.

Bezpieczeństwo

Powinien on znajdować się w takim miejscu, w którym bezpiecznie pozostawisz auto na kilka dni lub nawet tydzień. Przykładowo, parking na lotnisku Chopina to oficjalne miejsce, które jest zadbane, dlatego nie musisz obawiać się uszkodzenia auta przez bezpańskie psy czy koty lub dostępu osób trzecich. Nie wszystkie strefy są jednak nadzorowane, czyli powszechnie mówiąc – strzeżone. To warto sprawdzić, kiedy będziesz zastanawiać się, gdzie zostawić auto na lotnisku.

Warunki techniczne

Teren pozostawienia samochodu nie jest bez znaczenia. Pogoda w Polsce jest kapryśna, dlatego jeśli powierzchnia nie jest utwardzona, po przyjeździe może czekać na Ciebie niemiła niespodzianka. Błoto, zaspy śnieżne to tylko niektóre z nieprzyjemności, które mogą Cię zaskoczyć. To szczególnie istotne, kiedy wybierasz np. darmowe parkingi przy lotnisku na obcym terenie, niesprawdzone i niekontrolowane.

Lokalizacja

Kiedy już zdecydujesz się na parking poza lotniskiem, weź pod uwagę to, że trzeba dotrzeć na samolot w odpowiednim czasie. Jeśli znajduje się on kilka lub kilkanaście kilometrów od miejsca docelowego, potrzebny będzie transport. Koniecznie spytaj, czy jest on dodatkowo płatny i o jakich godzinach odjeżdżają busy.

Jeśli chcesz dotrzeć na lotnisko, masz do wyboru kilka opcji:

 • skorzystanie z taksówki,
 • pomoc kogoś bliskiego w transporcie,
 • skorzystanie z parkingu bezpośrednio przy lotnisku,
 • wynajęcie parkingu niedaleko lotniska (firmy prywatne),
 • zostawienie samochodu w centrum miasta i dojazd na własną rękę.

Pozostałe udogodnienia

Poczytaj opinie w sieci i przejrzyj zdjęcia. Rezerwacja internetowa, dodatkowe zabezpieczenia (np. skanowanie aut przy wjeździe) czy możliwość anulowania bądź zmiany daty wjazdu na parking to dodatkowe udogodnienia, na które także warto zwrócić uwagę.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Parking na lotnisku czy poza nim – co bardziej się opłaca?

Wiele korzyści niesie ze sobą parking przy lotnisku. Gdańsk, Katowice, Wrocław czy Warszawa to tylko niektóre z dużych miast, które obsługują takie miejsce. Ma to dużo plusów – zostawiasz samochód blisko lotniska, więc dotrzesz do niego bardzo szybko. Kiedy wrócisz do miasta za jakiś czas, nie musisz martwić się ponownie o transport. Samochód czeka na Ciebie w pozostawionym miejscu, czyli kilka kroków od terminala. W dodatku przestrzeń ta jest wciąż kontrolowana i nadzorowana. Nie musisz się też zazwyczaj martwić transferem na lotnisko, zarówno przed wyjazdem, jak i po powrocie.

To ważne!

Każde lotnisko ma swoje parkingi, najczęściej dzielone są na strefy premium, godzinowe i dobowe. Warto zajrzeć na plan terenu, aby wiedzieć, które z nich znajdują się bliżej, a które dalej od terminala.

Parkingi niedaleko lotniska obsługiwane są przez firmy zewnętrzne. Warto wcześniej upewnić się, czy na pewno jest na nich miejsce na Twoje auto oraz jakie są konkretne ceny za pozostawienie samochodu. Istotny jest transfer na lotnisko. W szczycie sezonu może okazać się, że na przewóz trzeba chwilę poczekać. Oczywiście im bliżej lotniska, tym lepiej, jednak w pełni zorganizowany transport nie będzie problemem, jeśli odpowiednio wcześniej dotrzesz na parking, a przewóz pasażerów i bagażu będzie w cenie.

To ważne!

Cena za parking na lotnisku w Warszawie jest dość wysoka, szczególnie jeśli zostawiasz auto na kilkanaście dni. Wtedy warto wziąć pod uwagę firmę zewnętrzną, bo koszt może być nawet dwukrotnie niższy. W przypadku mniejszych lotnisk warto jednak porównać ceny, bo mogą być one bardzo podobne.

Uwaga!

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy parking na lotnisku jest lepszą opcją niż firma zewnętrzna. Zawsze warto porównać ceny i warunki pozostawienia samochodu. Pamiętaj też o tym, że za kilka czy kilkanaście dni wrócisz w to samo miejsce. Wtedy istotny jest transport do auta wraz z Twoim bagażem.

Zobacz też nasz artykuł: Opóźniony lot – jakie odszkodowanie?

Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Wyjeżdżasz na wakacje? Zadbaj o ubezpieczenie turystyczne! Teraz kupisz je online na stronie CUK Ubezpieczenia. Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, odwiedź jedną z placówek lub zadzwoń!

FAQ:

 • 1
  Jak działa parking przy lotnisku?

  Zazwyczaj po przyjeździe na parking, przywita Cię jego obsługa, wskaże odpowiednie miejsce, a następnie zawiezie na lotnisko. Również po powrocie możesz liczyć na transfer z lotniska na parking.

 • 2
  Czy parking na lotnisku trzeba rezerwować?

  Wszystko zależy od tego, o jaki parking chodzi. W sezonie, kiedy lotniska są oblegane, wiele z nich zaleca wcześniejszą rezerwację miejsca na parkingu. W niektórych sytuacjach można to zrobić online.

 • 3
  Ile można stać na parkingu na lotnisku?

  Zależy od rodzaju parkingu. Niektóre z nich tzw. Kiss&Fly umożliwiają bezpłatny postój do np. 40 min.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku