W tym artykule:
- Co to jest Kolej Transsyberyjska?
- Jak wygląda trasa Kolei Transsyberyjskiej?
- Jakie widoki można zobaczyć na trasie Kolei Transsyberyjskiej?
- Ile trwa podróż koleją transsyberyjską?
- Jak wyglądają pociągi, które jeżdżą na trasie Kolei Transsyberyjskiej?
- Ile kosztuje bilet na podróż koleją transsyberyjską?
- Gdzie kupić bilety na Kolej Transsyberyjską?
- Kiedy najlepiej wybrać się w podróż Koleją Transsyberyjską?
- Na co uważać w trakcie podróży Koleją Transsyberyjską?
- Jakie ubezpieczenie kupić na podróż Koleją Transsyberyjską?
Dla lokalnych to ekonomiczny sposób na dostanie się z punktu A do punktu B. Dla turystów – sposób na poszukiwanie nowych wrażeń, nierzadko też podróż życia. Czym jest Kolej Transsyberyjska i jak przebiega podróż jej pociągami? Przeczytaj, zanim rozpoczniesz swoją przygodę.
Najważniejsze informacje:
- To najdłuższa sieć linii kolejowych na świecie. Główny szlak to trasa transsyberyjska, ale do dyspozycji jest także trasa transmandżurska i transmongolska. Długość Kolei Transsyberyjskiej to 9288,8 km.
- Czas podróży Koleją Transsyberyjską jest uzależniony od wybranego szlaku. Najdłuższy przemierza się ponad 6 dni.
- Do dyspozycji podróżnych są wagony trzech klas: Lux, Kupe i Plackarta. Turyści najczęściej wybierają podróż trzecią klasą, by poczuć klimat Kolei Transsyberyjskiej.
- Bilety można kupić z wyprzedzeniem online, ale i na dworcu w punktach obsługi podróżnych.
- To, ile kosztuje przejazd Koleją Transsyberyjską, zależne jest od klasy wagonu oraz długości trasy. Bilety na szlak transsyberyjski zaczynają się od ok. 850 km.
- Podróż to okazja do podziwiania wielu widoków np. rosyjskich pasm górskich, krajobrazów nad jeziorem Bajkał czy mongolskich stepów i pustyń.
- Polisa podróżna na przejazd pociągiem przez Rosję powinna obejmować nie tylko ubezpieczenie kosztów w podróży, ale także OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu czy assistance w życiu prywatnym.
Co to jest Kolej Transsyberyjska?
To najdłuższa na świecie sieć linii kolejowych, przekraczająca aż 8 stref czasowych. Prowadzi przez Azję, głównie Rosję, a zarządzają nią Koleje Rosyjskie (RŻD). Jest jednym ze sposobów na zwiedzanie podczas podróży do Rosji. Jazda pociągiem przez całą Rosję, a nawet do Pekinu to marzenie wielu podróżników.
Jak wygląda trasa Kolei Transsyberyjskiej?
Kolej składa się z trzech szlaków:
- transsyberyjski – główna trasa prowadzi od Moskwy po Władywostok (od 2011 roku także do Phenianu), ma łączną długość torów wynoszącą 9288,8 km,
- transmandżurski – to trasa Moskwa-Pekin,
- transmongolski – to trasa Moskwa-Ułan Bator-Pekin.
A oto lista najciekawszych miejsc na trasie:
- Moskwa (stolica Rosji),
- Niżny Nowogród (jedno z najpiękniejszych miast w Rosji),
- Kazań (centrum islamu w Rosji),
- Jekaterynburg (miasto uniwersyteckie),
- Nowosybirsk (uważany za „stolicę” Syberii),
- Krasnojarsk (miasto nad rzeką Jenisej),
- Irkuck (miasto, słynące z zabudowy drewnianej),
- Ułan Ude (miasto, w którym znajduje się największy klasztor buddyjski w Rosji),
- Władywostok (miasto z największym rosyjskim portem na Pacyfiku),
- Ułan Bator (stolica Mongolii),
- Pekin (stolica Chin).
Czy wiesz, że…
Alternatywną dla linii transsyberyjskiej trasą jest Kolej Bajkalsko-Amurska, która biegnie około 680–840 km na północ od Kolei Transsyberyjskiej.
Jakie widoki można zobaczyć na trasie Kolei Transsyberyjskiej?
Podróż najdłuższym szlakiem kolejowym dla wielu turystów jest nie tylko zwykłym przejazdem. Transsybir umożliwia zwiedzanie egzotycznych dla nas miejsc m.in. Irkucka, Ułan Bator czy Pekinu, a sam przejazd to okazja do podziwiania wielu widoków. Miłośnicy majestatycznej Syberii docenią widok dzikiej przyrody i gór porośniętych tajgą, przejazd przez wielkie syberyjskie rzeki, architekturę na dworcach większych miast, a także przepiękny krajobraz nad jeziorem Bajkał. Podczas przejazdu przez Mongolię podziwiać można bezkresne stepy czy pustynie, czyli krajobrazy tak odległe od tych w naszym kraju.
Ile trwa podróż koleją transsyberyjską?
Ci, którzy zdecydują się na przemierzenie całej trasy transsyberyjskiej, spędzą w pociągu aż 143 do 163 godzin, czyli podróż może trwać prawie 7 dni! Jednak turyści zdecydowanie częściej wybierają krótsze trasy, które pozwalają na zwiedzenie stolic aż trzech krajów: Rosji, Mongolii i Chin. Z Moskwy do Ułan Bator jedzie się pociągiem ok. 98 godzin, czyli ponad 4 dni, a z Moskwy do Pekinu 127 godzin, czyli ponad 5 dni.
Jak wyglądają pociągi, które jeżdżą na trasie Kolei Transsyberyjskiej?
Wygląd pociągu zależy od rodzaju klas pociągu. Do wyboru są trzy. Chociaż praktycznie wszystkie przewidują miejsca sypialne, różnią się m.in. liczbą podróżnych w wagonie. Do wyboru jest klasa I (Lux), II (Kupe) i III (Plackarta). W wagonie Obści nie ma miejsc sypialnianych, ponieważ stosuje się go tylko w przypadku tras krótszych, do 1000 km.
Lux
Zapewnia zdecydowanie najbardziej komfortowy sposób podróży. Wewnątrz wagonów znajdują się dwuosobowe przedziały, a w całym wagonie może podróżować tylko 18 osób. Klasa Lux to udogodnienia takie jak dostęp do telewizji, własnego serwisu stołowego, wygodnych łóżek, czasami także do toalety przynależnej do przedziału. Jednak przejazd pociągiem klasy Lux jest bardzo drogi, porównywalny z podróżą na tej samej trasie samolotem, dlatego decydują się na niego tylko osoby bogate, które boją się latać.
Kupe
Pociąg klasy Kupe nie jest tak wygodny jak Lux, ale także obejmuje wagony z zamkniętymi przedziałami. W każdym z nich podróżować mogą 4 osoby, a spać można na dwóch piętrowych łóżkach. Do dyspozycji jest także składany stół. W wagonie jest 9 przedziałów. Podróż klasą Kupe wiąże się z koniecznością korzystania ze wspólnej ubikacji (2 na cały wagon). Posiłki typu instant czy herbatę lub kawę można przygotować sobie, korzystając z samowaru. W wagonach znajdują się także gniazdka elektryczne. Pościel pokrywa cena biletu. Podróż pociągiem II klasy to rozwiązanie dla tych, których budżet nie pozwala na podróż klasą Lux, jednak zależy im na prywatności, którą można osiągnąć dzięki przesuwnym drzwiom.
Plackarta
Wagon tego typu to otwarta przestrzeń. Właśnie dlatego bilety na pociąg tej klasy są najtańsze i najczęściej wybierane przez podróżnych, których nie stać na lot samolotem. Wagon składa się z 9 boksów, każdy z nich mieści 6 osób, które śpią na łóżkach zlokalizowanych na górze i dole. Kupując bilet, warto unikać miejsc sypialnianych zlokalizowanych wzdłuż korytarza, ponieważ zapewniają najmniej prywatności. Do dyspozycji podróżnych są dwie ubikacje, samowar oraz gniazdka elektryczne, jednak za komplet pościeli trzeba dodatkowo zapłacić.
Czy wiesz, że…
Króluje przekonanie, że podróż pociągiem klasy Plackarta jest dla turysty niesamowitą przygodą. Jednak nieustannie trwająca biesiada to mit. W wagonie nie można spożywać alkoholu, a o tym czy nawiążemy więź ze współpodróżnymi, decyduje… znajomość języka rosyjskiego. Zwykle trudno się tu porozumieć w języku angielskim. Trzeba mieć świadomość, że nie każdy pasażer ma ochotę na rozmowę, a więc z uwagi na długi czas podróży warto ze sobą zabrać dobrą książkę czy krzyżówki.
Ile kosztuje bilet na podróż koleją transsyberyjską?
By poznać odpowiedź na to pytanie, zaglądamy na polską wersję strony Kolei Transsyberyjskiej. W zakładce bilety możemy przeczytać, że za przemierzenie trasy z Moskwy do Władywostoku, czyli najdłuższego odcinka Transsybiru, zapłacimy 199 euro (ok. 850 zł) za podróż najniższą klasą. By wsiąść do pociągu z wagonami Lux, trzeba zapłacić już więcej, bo 599 euro, czyli ok. 2500 zł! Jeśli natomiast turysta zapragnie przejechać z Moskwy do Irkucka, zapłaci od 165 euro (ok. 700 zł) za podróż w wagonie standardu Plackarte oraz 495 euro (ponad 2100 zł) w wagonach I klasy.
Czy wiesz, że…
Korzystniejszy, jeśli chodzi o finanse, jest jeden długi przejazd. Decyzja o podróży z dłuższymi przystankami wiąże się z koniecznością kupienia oddzielnych biletów. Z punktu widzenia turystycznego to dobre posunięcie, jednak finansowo się nie opłaca. Warto też wiedzieć, że w okresie jesienno-zimowym ceny biletów są niższe.
Gdzie kupić bilety na Kolej Transsyberyjską?
Dla turystów, planujących podróż z wyprzedzeniem zdecydowanie najlepszym pomysłem jest zakup biletów na Kolej Transsyberyjską online. Można skorzystać z oficjalnej strony rosyjskich kolei lub wspomóc się autoryzowanym agentem.
Jest jednak możliwość kupna biletu bezpośrednio na dworcu kolejowym. Trzeba się jednak liczyć z ograniczoną liczbą miejsc, a także zarezerwować czas na stanie w kolejce do kasy.
Kiedy najlepiej wybrać się w podróż Koleją Transsyberyjską?
Jeśli nadal nie wiesz, na kiedy zaplanować swój wyjazd, to podpowiadamy: najlepszy czas to późne lato i wczesna jesień. Raczej nie zaskoczą Cię wówczas upały, a optymalna temperatura zwiększy komfort podróży. Wielu podróżników odradza jazdę pociągiem w okresie zimowym. Oszronione okna mogą uniemożliwiać podziwianie widoków za oknem, a i krajobraz jest wówczas mocno monotonny ze względu na ogromne ilości śniegu.
Na co uważać w trakcie podróży Koleją Transsyberyjską?
Chociaż podróż wagonem trzeciej klasy uznawana jest za najbezpieczniejszą ze względu na obecność wielu osób w wagonie, które mogą pilnować się nawzajem, warto przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa.
Pierwsza z nich brzmi: nie przechowuj gotówki w jednym miejscu. Najlepiej podzielić ją na kilka części, a główny portfel mieć zawsze przy sobie. W nocy warto go także trzymać w kieszeni spodni (najlepiej zasuwanej na zamek) lub schować w poszewce poduszki.
Po drugie warto zabezpieczyć także sprzęt elektroniczny czy telefon. Unikać należy pozostawiania takich rzeczy „na widoku”. Najlepiej schować go głębiej w walizce czy torbie podróżnej.
Podczas nawiązywania relacji i rozmów z Rosjanami lepiej unikać tematów politycznych, które mogą zepsuć miłą atmosferę w pociągu. Warto mieć to na uwadze, szczególnie gdy podróżujesz wagonem klasy Kupe (czteroosobowym) z osobami, które dopiero poznałeś.
Wszelkie niebezpieczne sytuacje najlepiej zgłaszać opiekunom pociągu, czyli prowadnikom (lub prowadnicom). Jeśli podróżnik czuje się nękany, taki opiekun może np. przenieść go na inne łóżko.
Jakie ubezpieczenie kupić na podróż Koleją Transsyberyjską?
Podczas podróży koniecznie pamiętaj o zakupie ubezpieczenia do Rosji z wysoką sumą kosztów leczenia w podróży. Jeśli jedziesz pociągiem z Moskwy aż do Pekinu, będziesz potrzebował także ubezpieczenia do Chin, a jeśli zatrzymujesz się po drodze w Ułan Bator, powinieneś zadbać także o to, by ubezpieczenie obejmowało również Mongolię. Polisa turystyczna podczas podróży pociągiem powinna zawierać także assistance na wyjazd. Takie rozszerzenie zapewni pomoc prawnika czy tłumacza w razie kradzieży gotówki, dokumentów czy zgubienia bagażu.
FAQ:
- 1Ile kilometrów ma trasa Kolei Transsyberyjskiej?
Główna trasa, transsyberyjska, ma długość 9288,8 km.
- 2Czy Kolej Transsyberyjska jest zelektryfikowana?
Od 2002 roku wszystkie pociągi są zelektryfikowane.
- 3Gdzie jest ostatnia stacja Kolei Transsyberyjskiej?
Ostatnie miasto trasy to Władywostok. Przecinają się tu szlaki: transsyberyjski i tansmongolski.
Oceń artykuł