2023-10-10

Czy dozwolone jest jedzenie i picie podczas jazdy samochodem?

Czy spożywanie posiłku podczas jazdy jest bezpieczne?

Czy dozwolone jest jedzenie i picie podczas jazdy samochodem?

Jedziesz w długą trasę. Jest gorąco i odczuwasz pragnienie. Po kilku godzinach jazdy zaczynasz się robić także głodny. Nie chcesz się jednak zatrzymywać i robić postoju, by jak najszybciej dojechać do celu. Zastanawiasz się, czy można pić podczas jazdy i czy można zjeść kanapkę? Odpowiadamy!

Jedzenie i picie podczas jazdy samochodem

Od razu przejdźmy do rozwiązania zagadki zawartej w tytule tego artykułu. Tak, jedzenie podczas jazdy, a tym bardziej picie jest dozwolone.

Jednak nie dla każdego! Kto nie może jeść podczas jazdy samochodem? Zakaz taki dotyczy kierowców, którzy zawodowo przewożą inne osoby, a więc działają w obszarze transportu publicznego lub są taksówkarzami. Jedzenie podczas jazdy, a także palenie papierosów zabronione jest w przypadku kierowców takich pojazdów:

 • autobusy
 • busy
 • autokary
 • taksówki
 • inne pojazdy, które nie są samochodem osobowym czy ciężarowym.

Zakaz ten określa Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie art. 63 ust. 5., który brzmi:

„Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki”.

Podsumowując, jedzenie w czasie jazdy jest dozwolone dla kierowców samochodów osobowych (innych niż taksówki, w których jadą pasażerowie), a także ciężarowych. Kierowca TIRa przewożący towary może zjeść kanapkę, tak jak i przykładowy Kowalski, który jedzie w długą trasę lub po prostu w drodze do pracy chce zjeść śniadanie.

Czy można pić podczas jazdy?

Warto zaznaczyć, że wspomniany wyżej przepis nie wspomina nic na temat picia napojów, oczywiście bezalkoholowych. Tak więc zarówno kierowcy pojazdów osobowych, ciężarowych, jak i transportu publicznego oraz taksówkarze, mogą pić podczas jazdy.

Mandat za jedzenie podczas jazdy

Skoro wspomniana wyżej ustawa zakazuje kierowcom, zajmującym się przewozem osób jedzenia oraz palenia papierosów, można się domyślić, że policja może ukarać tych, którzy ten zakaz łamią.

Mandat za jedzenie podczas jazdy oraz palenie tytoniu dla osób przewożących pasażerów wynosi 50 zł. Kierowca nie otrzyma w takim przypadku punktów karnych.

Ważne!

Jeśli policja uzna, że kierowca, zajmujący się w trakcie jazdy posiłkiem lub palący papierosy, mógł przyczynić się do kolizji, ponieważ nie był w stanie wykonać nagłego manewru, może wypisać mandat w wysokości 200 zł!

Zastanawiasz się, jakie mandaty może otrzymać kierowca? Zapraszamy do tekstu poświęconego taryfikatorowi mandatów 2023.

Dlaczego jedzenie podczas jazdy nie jest najlepszym pomysłem?

Chociaż kierowca samochodowego innego niż taksówka, w której jadą pasażerowie może teoretycznie spożywać podczas jazdy różne posiłki, lepiej jest tego unikać i w razie głodu zrobić sobie krótki postój. Dlaczego? Prowadząc samochód, musimy być maksymalnie skupieni na jeździe i na tym, co dzieje się na drodze. Co innego, gdy napijemy się wody, wykorzystując do tego butelkę z odpowiednim korkiem np. tzw. niekapkiem. Wtedy ryzyko, że wylejemy na siebie napój i przez to rozproszymy swoją uwagę, co może doprowadzić do tragedii, jest znacznie mniejsze. Tak samo sytuacja wygląda, gdy chcemy zjeść małą przekąskę typu rogalik czy batonik.

Jednak, jeśli koniecznie chcemy zjeść kanapkę z wieloma składnikami lub kawałek pizzy, składniki mogą nam spaść na kolana, brudząc ubranie, co może nas wyprowadzić z równowagi. Możemy wówczas bardziej skupiać się na jedzeniu niż na drodze, a stąd o krok od niebezpiecznych sytuacji. Oderwanie wzroku od drogi już na sekundę może doprowadzić do tego, że nie zareagujemy w porę i spowodujemy wypadek. W dodatku, mając jedną rękę zajętą trzymaniem np. kanapki, możemy nie wykonać należycie skomplikowanego manewru, co także może przyczynić się do przykrego w skutkach zdarzenia drogowego.

Kolejna sprawa – będziemy chcieli też dodatkowo wytrzeć ręce po zjedzeniu np. tłustego posiłku czy dania z wyciekającym sosem. To dobry krok, bo śliskimi rękoma nie jesteśmy w stanie pewnie trzymać kierownicy, przez co poprawne wykonywanie manewrów jest mocno utrudnione. Sytuacja staje się prostsza, jeśli chusteczkę poda nam pasażer, jednak gdy sami będziemy się rozglądać po aucie w jej poszukiwaniu, możemy w efekcie doprowadzić do poważnego wypadku.

Czy pasażer może jeść w czasie jazdy autobusem, busem?

Wiemy już, jak przedstawia się kwestia jedzenia podczas jazdy w przypadku kierowców. A co z pasażerami? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy sięgnąć do przepisów Ustawy Prawo przewozowe. Artykuł 4. mówi, że:

„Przewoźnik lub organizator publicznego transportu zbiorowego, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1867, 1920 i 1954 oraz z 2017 r. poz. 60 i 730), mogą wydawać regulaminy określające warunki obsługi podróżnych, odprawy oraz przewozu osób i rzeczy”.

W tym artykule nie ma mowy nic na temat jedzenia w czasie jazdy przez pasażerów. Jednak uważna lektura tego przepisu zwróci naszą uwagę w stronę słowa „regulamin”. Jeśli przewoźnik w regulaminie zawrze informację, że w autobusie nie można jeść, pasażerowie muszą się do niego stosować. Chodzi głównie o ryzyko zabrudzenia innych osób podczas spożywania posiłku w komunikacji miejskiej, a także konieczności sprzątania takiego bałaganu przez kierowcę. Byłoby to bardzo pracochłonne i mogło powodować opóźnienia. Właśnie dlatego kontrolerzy mogą wypisywać mandaty pasażerom w komunikacji miejskiej, jeśli ci nie egzekwują odpowiednich zapisów.

Większość regulaminów komunikacji miejskiej w naszym kraju zakazuje jedzenia pasażerom. Jednak w niektórych miejscowościach stosowane są zapisy o wyjątkach. Na przykład Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu wprowadził punkt, dotyczący tego, że podczas jazdy można podawać jedzenie małym dzieciom, pod warunkiem że będzie ono się mieściło w butelce ze smoczkiem lub kubku z ustnikiem, które zminimalizują praktycznie do zera ryzyko zabrudzenia współpasażerów np. podczas gwałtownego hamowania autobusu czy tramwaju.

Czy dzieci mogą jeść i pić w czasie jazdy autokarem?

Bardzo podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o jedzenie i picie w autokarze. Często zastanawiamy się, czy dzieci podczas wycieczek szkolnych mogą jeść w autokarze. Tutaj także w grę wchodzi regulamin przewoźnika, który zabezpiecza się na wypadek niektórych sytuacji. Po pierwsze wprowadzenie takiego zakazu ma na celu dbanie o bezpieczeństwo dzieci. Podczas jazdy po wyboistej drodze łatwo się zakrztusić np. kawałkiem kanapki. Właśnie dlatego kierowcy autokarów planują postoje, by pasażerowie mogli zjeść przygotowany na drogę prowiant.

Kolejna sprawa dotyczy utrzymania porządku. Rozbawione dzieci bardzo często zapominają o tym, by po sobie posprzątać. I dotyczy to nie tylko zabierania ze sobą papierków po batonikach czy butelek po napojach, ale także usunięcia plam np. z tapicerki siedzenia, powstałych podczas konsumpcji.

Czy można jeść i pić podczas jazdy? Podsumowanie

 • W przypadku kierowcy pojazdu osobowego czy ciężarowego dozwolone jest jedzenie w czasie jazdy. Nie grozi za to mandat.
 • Jedzenie podczas jazdy zabronione jest, jeśli chodzi o kierowców transportu publicznego (autobusów, busów, autokarów) i taksówkarzy.
 • Wymienione wyżej osoby za jedzenie i palenie papierosów w czasie jazdy mogą zapłacić mandat w wysokości 50 zł lub nawet 200 zł, jeśli policjant uzna, że spożywanie posiłku uniemożliwiało wykonanie manewru i stanowiło w ten sposób zagrożenie.

Czy pasażer autobusu, busu czy autokaru może jeść w trakcie jazdy? Wszystko zależy od regulaminu przewoźnika, który często zastrzega, że nie jest to dozwolone. Chodzi o zachowanie bezpieczeństwa pasażerów, którzy mogliby zakrztusić się lub zachłysnąć podczas spożywania posiłku i picia w trakcie jazdy po nierównościach. Jedzenie w trakcie jazdy może skutkować zabrudzeniem pojazdu, a co za tym idzie, wiązać się z koniecznością czasochłonnego sprzątania po każdym kursie. 

Ubezpiecz się w CUK

Wiesz już, który kierowca może jeść i pić w czasie jazdy, a który nie. Przybliżyliśmy Ci również kwestię tego tematu, jeśli chodzi o pasażerów autobusów i autokarów. Przy okazji lektury tego artykułu, przypominamy o możliwości porównywania ubezpieczeń komunikacyjnych. W naszym kalkulatorze OC i AC możesz sprawdzić, ile będzie kosztować polisa Twojego auta, a także porównać nawet 30 ofert. Po wyborze jednej z nich możesz dokonać płatności online.

FAQ:

 • 1
  Czy można pić kawę podczas jazdy samochodem?

  Tak. Nie jest to zabronione przepisami prawa. Prowadząc auto osobowe można pić, a nawet jeść. Wyjątkiem są ci kierowcy, którzy przewożą inne osoby w związku z wykonywanym zawodem, a dokładnie kierowcy taksówek, autobusów, busów, autokarów lub innych pojazdów, niebędących samochodem osobowym czy ciężarowym. Za jedzenie podczas jazdy czy palenie tytoniu grozi im mandat w wysokości 50 zł. 

 • 2
  Czy można jeść w autokarze?

  Zazwyczaj przewoźnik określa w regulaminie, że zabronione jest jedzenie i picie przez pasażerów autokaru. Podyktowane jest to m.in. względami bezpieczeństwa (nietrudno się podczas jedzenia w trasie zachłysnąć), a także organizacyjnymi (kierowca musiałby często sprzątać po konsumujących pasażerach). Taki zapis jest zgodny z przepisami ustawy o Prawie przewozowym, która pozwala wydawać dla podróżnych takie regulaminy.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku