2024-07-10

Czy można w bagażu podręcznym przewozić jedzenie?

Poznaj zasady przewożenia żywności w bagażu podręcznym.

Czy można w bagażu podręcznym przewozić jedzenie?

Niedługo odbędzie się Twój pierwszy lot samolotem? Ten tekst powstał po to, aby odpowiedzieć na Twoje pytania, dotyczące przewożenia jedzenia w bagażu podręcznym. Czy i jakie produkty można ze sobą zabrać? Czy jeśli chodzi o wodę i inne napoje jesteś zdany tylko na ofertę linii lotniczych? Dowiedz się, czytając ten artykuł.

Najważniejsze informacje:

  • Wszystkie linie lotnicze zezwalają na przewożenie jedzenia w bagażu podręcznym, jednak warto sprawdzić na stronie konkretnego przewoźnika, jakie warunki trzeba spełnić, jeśli chodzi o korzystanie z własnych produktów spożywczych czy napojów w samolocie. Poza tym warto dowiedzieć się, jakie przepisy w tym względzie obowiązują w kraju docelowym.
  • Mięsa, nabiału i innych produktów pochodzenia zwierzęcego nie można przewozić na pokładzie samolotu podczas podróży do i z krajów spoza Unii Europejskiej. W innych przypadków dozwolone jest zapakowanie do bagażu podręcznego np. kanapki z kiełbasą.
  • W przypadku napojów (zarówno bezalkoholowych, jak i alkoholowych) trzeba stosować się do limitów produktów płynnych i półpłynnych. Objętość tych produktów nie może przekraczać 1 litra i muszą być przewożone w pojemnikach o maksymalnej pojemności, wynoszącej 100 ml. Po przejściu kontroli, w strefie bezcłowej można kupić dodatkową porcję wody, napojów czy alkoholu, jednak pamiętając o tym, by wstrzymać się z ich otwarciem do wejścia na pokład samolotu.
  • Warto wiedzieć, że napoje oraz jedzenie w bagażu podręcznym przeznaczone dla niemowląt i dzieci do 2. lat (np. mleko, woda, sok) nie podlegają limitom.

Jakie produkty spożywcze można przewozić w bagażu podręcznym?

Podróżujesz samolotem po krajach Unii Europejskiej? W takim razie mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Na pokładach samolotów, obsługujących takie loty lista produktów spożywczych w bagażu podręcznym jest bardzo rozbudowana. Nieco inaczej może być w przypadku podróży poza kraje Unii Europejskiej. Na przykład do Australii czy USA jest zakaz przewożenia świeżych owoców, warzyw czy produktów odzwierzęcych. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie na oficjalnej stronie internetowej danego państwa spoza UE, jakie jedzenie w bagażu podręcznym można zabrać ze sobą.

Jeśli chodzi o produkty spożywcze, dozwolone do wniesienia na pokład samolotu lecącego do kraju z UE oraz Andory, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, San Marino czy Szwajcarii, to wymienić można m.in.:

  • zapakowane słodycze,
  • batoniki,
  • ciastka,
  • chrupki, chipsy
  • świeże zioła,
  • płynne przyprawy orientalne,
  • owoce,
  • warzywa,
  • kanapki,
  • musy owocowe,
  • ciasta domowe,
  • miód,
  • produkty w puszkach lub słoikach np. sosy, zupy, przetwory, suszone grzyby,
  • produkty sproszkowane np. sosy, kisiele,
  • itd.

W przypadku jedzenia w bagażu podręcznym w postaci półpłynnej np. miodu trzeba dostosować się do obowiązujących limitów. Więcej o tym piszemy w dalszej części artykułu.

Czy można przewozić kiełbasę w bagażu podręcznym?

Co do produktów takich, jak nabiał, mięso i innych, pochodzenia zwierzęcego nie ma wątpliwości. Nie można ich przywozić do krajów Unii Europejskiej i odwrotnie – wywozić z terenu UE do innych państw, niebędących jej członkami. Dlatego, jeśli lecisz np. do Rosji, lepiej zrezygnuj z kanapki z kiełbasą.

W obrębie państw UE oraz do Andory, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, San Marino czy Szwajcarii można przewozić wyroby mięsne i inne pochodzenia zwierzęcego, o ile są przeznaczone do spożycia własnego. Podczas takich podróży można więc mieć w bagażu podręcznym do samolotu kabanosy, kiełbasy, wędliny, konserwy mięsne czy inne mięsne przekąski.

Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością tego typu produktów. Jeśli zapakujemy w podróż mały pęczek kiełbasy, celnik najprawdopodobniej uzna, że jego przeznaczeniem jest właśnie prywatny użytek. Gdy zobaczy, że bagaż podręczny jest wypełniony takim jedzeniem po brzegi, może stwierdzić, że jego przeznaczeniem jest handel. To od konkretnego celnika zależy, jak oceni sytuację i czy pozwoli na wniesienie kiełbasy lub innych mięsnych przekąsek na pokład samolotu.

Ile wody można zabrać do samolotu?

Większość linii lotniczych stosuje limity przewożenia produktów płynnych oraz półpłynnych. Ze względów bezpieczeństwa możliwe jest zabranie ze sobą przez jednego podróżnego maksymalnie 1 litr takich produktów. Każdy z nich musi być przewożony w osobnym pojemniku o pojemności 100 ml.

Do płynów zaliczyć trzeba nie tylko wodę, napoje, ale także np. zupy czy sosy. Z kolei produktami półpłynnymi mogą być musy czy miód.

Czy wiesz, że…

Niektóre lotniska od 2023 roku wprowadzają zmiany, dotyczące rezygnacji z przewożenia płynnych produktów w bagażu podręcznym w osobnych pojemniczkach. W takich przypadkach można ze sobą zabrać nawet 2 litry płynów, a to za sprawą nowoczesnych skanerów, które zwiększą bezpieczeństwo podróżnych. Takie doskonalenie systemów odbywa się na coraz większą skalę w Wielkiej Brytanii.

Napoje kupione w strefie bezcłowej

Limitom nie podlegają napoje oraz alkohole, które kupione zostały po przejściu kontroli bagażowej. Jeśli więc chcesz zabrać ze sobą do samolotu wodę w pojemniku większym niż 100 ml, możesz kupić ją w strefie bezcłowej. Może to być także napój lub woda o łącznym litrażu 1 l. Pamiętaj, by w przypadku przewozu alkoholi sprawdzić, jakie są przepisy celne w kraju, do którego podróżujesz!

Ważne!

Butelki z wodą czy innymi napojami, które kupisz w strefie bezcłowej, można wnieść na pokład samolotu tylko, jeśli nie były wcześniej otwierane.

Napoje dla dzieci

Mleko dla niemowląt, półpłynne jedzenie w słoiczkach czy napoje dla dzieci nieograniczone są standardowym limitem. Można więc wziąć na pokład samolotu dodatkową wodę czy sok, tak by móc zapewnić dziecku dostateczny komfort podczas podróży, nie martwiąc się o to, że objętość wszystkich płynów w bagażu podręcznym przekroczy 1 litr. Trzeba jednak nastawić się na to, że produkty te podlegają osobnej kontroli.

Jedzenie w bagażu podręcznym a przepisy konkretnych linii lotniczych

Wiedzę o tym, jakie produkty spożywcze można wnieść do samolotu, warto czerpać ze strony internetowej konkretnego przewoźnika, dlatego teraz sprawdzimy, jak niektóre linie lotnicze podchodzą do tej kwestii.

WizzAir

Regulamin tego przewoźnika nie zabrania przewożenia jedzenia w bagażu podręcznym, jednocześnie na stronie internetowej czytamy, że na pokładzie samolotu jest możliwość zakupu przekąsek i napojów. Trzeba pamiętać jednak o limicie płynów w bagażu podręcznym w przypadku korzystania z usług WizzAir. 

W regulaminie jest zapis o możliwości przygotowania osobnej torby z pożywieniem dla dzieci poniżej 2. roku życia. Taki dodatkowy „bagaż” jest bezpłatny.

Ryanair

Na pytanie, czy można przewozić jedzenie w bagażu podręcznym na pokładzie samolotów Ryanair, odpowiedź również jest twierdząca. Także w regulaminie tego przewoźnika znalazł się zapis, o możliwości zabrania dodatkowego jedzenia dla dzieci (od 8 dni do 2 lat). Dotyczy to mleka, mleka w proszku, wody sterylnej czy pokarmu dla dzieci.

Ponadto na stronie przewoźnika w zakładce „przedmioty dozwolone na pokładzie” mowa jest o tym, że płyny np. wodę czy napoje trzeba przewozić w plastikowych pojemnikach o pojemności do 100 ml, a ich łączna suma nie może przekroczyć 1 l.

LOT

Na stronie internetowej przewoźnika LOT czytamy, że do samolotu można zabrać takie produkty jak: kanapki, świeże owoce, warzywa, słodycze, gumę do żucia czy przekąski. Produkty płynne, półpłynne czy żelowe np. miody, musy, sosy, kompoty można przewozić w bagażu podręcznym, ale jedynie w ramach limitu przewozu płynów. Oprócz bagażu podręcznego możesz wnieść do samolotu także jedzenie i napoje kupione w strefie bezcłowej.

W przypadku tego przewoźnika również można przygotować osobną paczkę z produktami dla niemowląt takimi jak: mleko, soki lub woda. Jeśli planujesz wnieść tego rodzaju jedzenie na pokład samolotu LOT, musisz zgłosić się do osobnej kontroli bezpieczeństwa.

Pamiętaj o ubezpieczeniu podróży

Wiesz już, jakiego rodzaju jedzenie możesz zapakować do bagażu podręcznego. A jak chronić przewożone na pokładzie samolotu rzeczy? Kup ubezpieczenie bagażu i zabezpiecz się na wypadek jego utraty, zniszczenia, kradzieży lub opóźnienia. Zyskaj również pomoc np. tłumacza w razie trudnych sytuacji za granicą, wybierając dobre assistance w podróży. Sprawdź kilka ofert pełnej polisy podróżnej w porównywarce ubezpieczeń turystycznych, wybierz najlepszą opcję i zapłać za nią online!

A jeśli wolisz kupować ubezpieczenia tradycyjną drogą, zapraszamy do naszych placówek lub do kontaktu z infolinią.  

FAQ:

  • 1
    Czy można mieć kanapki w bagażu podręcznym?

    Co do przewożenia jedzenia w bagażu podręcznym linie lotnicze są zgodne. Można wnosić na teren samolotu także żywność w postaci stałej np. kanapki.

  • 2
    Czy w bagażu podręcznym można przewozić alkohol?

    Tak. Trzeba jednak pamiętać, że alkohol, o ile nie został zakupiony w strefie bezcłowej, podlega limitom płynów.

  • 3
    Jakiego jedzenia w bagażu podręcznym nie można przewozić?

    Podczas podróży do krajów spoza UE nie można przewozić produktów odzwierzęcych m.in. mięsa, nabiału, a także świeżych warzyw i owoców.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku