Wybierasz się do stolicy Niemiec? Rozgość się tu! W tym krótkim przewodniku opowiadamy o tym, co zwiedzić w Berlinie! Dowiesz się, jak zaplanować wycieczkę jednodniową, a także co zobaczyć podczas dłuższego pobytu.
Najważniejsze informacje:
- Do Berlina warto wybrać się o każdej porze roku.
- Zwiedzanie Berlina w 2 dni jest możliwe. Warto zobaczyć najważniejsze zabytki np. Reichstag, Wyspę Muzeów, Bramę Brandenburską, Aleksanderplatz, wieżę telewizyjną, Checkpoint Charlie czy zwiedzić ogrody i pałac Charlottenburg.
- Planując dłuższy pobyt w Niemczech, można zdecydować się na zwiedzanie w spokojniejszym stylu i zatrzymać się w zielonych częściach miasta, takich jak Mauerpark czy Tiergarten.
- Zwiedzając Berlin z dziećmi, koniecznie trzeba zatrzymać się w słynnym zoo, zawitać do Berlińskiego Centrum Nauki Spectrum, Muzeum NRD czy Świata Dziecka w Muzeum Żydowskim w Berlinie, Anoha.
- Wiele atrakcji w Berlinie można zwiedzać za darmo np. Reichstag, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, Katedrę Berlińską, Bramę Brandenburską czy ogrody pałacu Charlottenburg itd.
Ile dni potrzeba na zwiedzanie Berlina?
Ponieważ Berlin położony jest tylko 90 km od granicy Polski, jest częstym celem weekendowych podróży naszych rodaków. Chociaż można zwiedzić Berlin w 2 czy 3 dni, zdecydowanie warto zostać tu dłużej, by zobaczyć, jak wygląda stolica Niemiec z różnych stron. Mając więcej czasu, można tak zaplanować zwiedzanie, by oprócz najważniejszych atrakcji historycznych, poznać też nowoczesne symbole Berlina oraz odpocząć na łonie natury. Parki i różne skwery zajmują powierzchnię ok. 6,4 tys. ha.
Kiedy najlepiej wybrać się do Berlina?
Tak naprawdę o każdej porze roku warto zdecydować się na zwiedzanie Berlina. Jednak najprzyjemniej jest w okresie wiosenno-letnim i wczesną jesienią. Pogoda wówczas sprzyja spacerom. Jednak także zimą Berlin ma wiele do zaoferowania. Warto na przykład wybrać się na tutejszy jarmark bożonarodzeniowy czy wziąć udział w wielu wydarzeniach artystycznych i kulturalnych.
Najsłynniejsze atrakcje Berlina
By zaplanować, co zwiedzać w Berlinie podczas swojej wycieczki, musisz wiedzieć, jakie są najważniejsze miejsca na mapie stolicy Niemiec. Oto one.
Reichstag
Siedzibę Bundestagu, najważniejszego organu konstytucyjnego Niemiec, można zobaczyć nie tylko z zewnątrz, ale zwiedzić go również bezpłatnie w środku. Wizyta tu to dobry sposób, by poznać historię budynku, ale i obejrzeć panoramę miasta, którą widać z okien kopuły.
Budynek w stylu neorenesansowym powstał w latach 1884–1894. Jednak z powodu pożaru w 1933 r., a później działań wojennych doznał uszkodzeń. Odbudowano go w nieco odświeżonej formie w latach 60. XX wieku. Ostatnią przebudowę Reichstag zaliczył w latach 1991–1999.
Czy wiesz, że...
Ziemia, na której stoi budynek, będący obecnie siedzibą Bundestagu należała niegdyś do polskiego ziemianina – Atanazego Raczyńskiego.
Alexanderplatz
To centralne miejsce na mapie dawnego Berlina Wschodniego. Jest tu dworzec kolejowy Berlin Alexanderplatz z pociągami regionalnymi oraz kolei miejskiej, a także stacje czterech linii metra. Miejsce to, z charakterystyczną socrealistyczną zabudową, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w stolicy Niemiec. Ze względu na swoje położenie jest jednym z najczęstszych miejsc spotkań mieszkańców. Jednym z ciekawszych obiektów na Aleksanderplatz jest zegar Urania, wskazujący czas we wszystkich strefach czasowych i ozdobiony modelem układu słonecznego.
Berliner Fernsehturm
W pobliżu Alexanderplatz znajduje się wieża telewizyjna, której budowa zakończyła się w 1969 r. Ten liczący sobie 368 metrów budynek jest najwyższym w Niemczech oraz czwartym co do wielkości tego typu obiektem w Europie. Z tarasu widokowego, ulokowanego na wysokości 203 m n.p.m., rozpościera się widok na całe miasto. Ciekawym doświadczeniem jest wizyta w tutejszej restauracji. Znajduje się ona na platformie, która obraca się o 360° w ciągu godziny.
Wyspa Muzeów
Wyspa Muzeów stanowi północną część Spreeinsel położonej na rzece Sprewie. To jeden z najwspanialszych kompleksów muzealnych na świecie. W 1999 r. został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Obejmuje takie obiekty, jak:
- Muzeum im. Bodego, w którym znajdują się m.in. obiekty sztuki bizantyńskiej, rzeźby włoskie i niemieckie, monety, a także zbiory cennych obrazów;
- Muzeum Pergamońskie, najchętniej odwiedzane przez turystów, znajduje się tu m.in. słynny Wielki Ołtarz Zeusa,
- Nowe Muzeum, mieszczące zbiory sztuki egipskiej,
- Stara Galeria Narodowa, w której eksponaty stanowią rzeźby oraz obrazy XIX w.,
- Stare Muzeum z kolekcją z terenów Grecji od epoki kultury cykladzkiej do czasów rzymskich.
Katedra Berlińska
Obiekt zlokalizowany na Wyspie Muzeów jest ewangelicką katedrą, zbudowaną w latach 1894-1905 w stylu nawiązującym do renesansu i baroku. Katedra jest jedną z największych w stolicy Niemiec. Wewnątrz znajduje się aż 1500 miejsc. To tutaj odbywają się z reguły najważniejsze nabożeństwa państwowe.
Zwiedzać można główną część, Kaplicę Chrztów i Ślubów, Muzeum katedralne, kopułę z tarasem widokowym, a także kryptę Hohenzollernów, w której pochowano ciała władców Niemiec, elektorów Rzeszy i ich bliskich.
Pałac Charlottenburg
Ten zespół pałacowo-parkowy zachwyca wielu turystów odwiedzających Berlin. Swą nazwę zawdzięcza królowi Fryderykowi I Pruskiemu, który nadał ją na cześć zmarłej żony Zofii Charlotty. Budowla została zbudowana jako letnia rezydencja, jednak później stała się główną siedzibą władz pruskich. Pierwotny pałac zbudowany został w stylu barokowym, jednak rozbudowa Fryderyka Wielkiego nadała całości również rokokowy wyraz. Obecny wygląd to efekt odbudowy pałacu po zniszczeniach, jakie dokonały się podczas II wojny światowej. Zwiedzanie obiektów oraz przypałacowych ogrodów może zająć nawet 5 godzin.
Gendarmenmarkt
Jest uznawany za najpiękniejszy plac w Berlinie. Wszystko za sprawą położonych tu zabytków, czyli:
- Schauspielhaus pierwotnie wybudowany jako teatr, a po II wojnie światowej odbudowany jako Konzerthaus, czyli dom koncertowy;
- Katedra Niemiecka zbudowana pierwotnie w stylu barokowym, mieszcząca obecnie siedzibę muzeum niemieckiej historii politycznej;
- Katedra Francuska zbudowana w stylu neoklasycystycznym, w której mieści się muzeum Hugenotów, restauracja, a także punkt widokowy,
- pomnik Friedricha Schillera, niemieckiego poety i dramatopisarza, mieści się w centralnym miejscu placu.
Checkpoint Charlie
To miejsce historyczne, które upamiętnia jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między Berlinem Zachodnim a NRD. Kontrolowane było przez wojska aliantów, a Armia Stanów Zjednoczonych oficjalnie opuściła je w 1991 roku. Checkpoint Charlie funkcjonował jako przejście dla turystów, dyplomatów czy członków sił zbrojnych. Nie mogli go przekraczać Niemcy. Dla nich przeznaczone były przejścia, które kontrolowało NRD.
Obecnie mieści się tu Muzeum Muru Berlińskiego oraz atrakcja turystyczna w postaci symbolicznego punktu kontroli granicznej, w którym można otrzymać nietypową pamiątkę, czyli pieczątkę kontrolną z jednej ze stref.
Brama Brandenburska
To chyba jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Berlinie. Nic dziwnego. Brama Brandenburska „stała” w centrum wielu historycznych wydarzeń. Wybudowano ją jako symbol pokoju, jednak w czasach powojennych przypominała o podziale Berlina. Jako część neutralna, stanęła na granicy Berlina Zachodniego i Wschodniego.
Brama powstała w czasach umacniania się Prus z projektu Carla Gottharda Langhansa, który inspirował się ateńskimi Propylejami na Akropolu. Charakterystyczna kwadryga, czyli rzeźba, będąca zwieńczeniem bramy, nie towarzyszyła jej od początku. Umieszczono ją w 1793 roku. Co ciekawe, najszersze wejście bramy do 1918 roku było zarezerwowane jedynie dla rodziny królewskiej. Brama Brandenburska inaczej nazywana Bramą Pokoju miała symbolizować dążenia Fryderyka Wilhelma II do zachowania pokoju dla Prus.
Rzeźba górująca nad bramą przedstawia rydwan z boginią zwycięstwa, czyli Wiktorią, prowadzony przez cztery konie. Na obiekcie znajdują się również liczne rzeźby i płaskorzeźby, opowiadające historie Herkulesa. Fryderyk Wilhelm II chciał być utożsamiany z wielkimi czynami tego herosa. Inne dekoracje to rzeźby bogini mądrości, czyli Minerwy oraz boga wojny – Marsa.
Mur Berliński
Symbol podziału Europy, betonowa granica między Berlinem Zachodnim a Berlinem Wschodnim zaczęła być stopniowo rozbierana w nocy z 9 na 10 listopada 1989 r. Niektóre betonowe kawałki wykorzystane zostały ponownie przez przeróżne przedsiębiorstwa, inne wykorzystane zostały jako podłoże do budowy dróg. Jednak w stolicy Niemiec zobaczysz jeszcze kilka miejsc, które przypominają smutną historię podziału Berlina. Najbardziej kolorowe to East Side Gallery. Mur na tym odcinku został oddany w ręce artystów. Najsłynniejszym graffiti jest to przedstawiające socjalistyczny braterski pocałunek Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera. By poznać dogłębnie historię barykady, warto wybrać się do Centrum Dokumentacyjnego Muru Berlińskiego. Można tu m.in. obejrzeć fragmenty muru czy spojrzeć na wszystko z góry, wchodząc na punkt widokowy. By obejrzeć oryginalny mur tam, gdzie w pewną jesienną noc otwarto szlaban dla Berlińczyków, udaj się na Plac 9 Listopada 1989 r. To miejsce pamięci udekorowane jest fotografiami z tego symbolicznego wydarzenia.
Mauerpark
By odpocząć na świeżym powietrzu polecamy wizytę w Mauerpark, które swoją nazwę zawdzięcza Murowi Berlińskiemu. Po jego upadku teren przy Schwedter Strasse stał się znanym wszystkim mieszkańcom miejscem publicznym. Stopniowo rozrastała się i tworzyła infrastruktura zachęcająca do odpoczynku. Jest tu amfiteatr, plac zabaw oraz miejsca siedzące, a także do opalania się. W ciepłe dni odbywają się tu zorganizowane imprezy, pchli targ, pikniki itd.
Stadion olimpijski
Miłośnicy sportu nie odpuszczą z pewnością wizyty w Stadionie Olimpijskim w Berlinie w dzielnicy Charlottenburg. Początki tego miejsca sięgają jeszcze Deutsches Stadion oraz Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1916 r., które ostatecznie się nie odbyły. Kolejny obiekt na tym terenie został zbudowany z okazji olimpiady w 1936 r. Po II wojnie światowej stadion był miejscem stacjonowania brytyjskich wojsk okupacyjnych. Obecnie jest obiektem klubu Bundesligi Hertha BSC, odbywają się tu mecze, koncerty, a także, dwukrotnie, msze papieskie.
Topografia Terroru
To zewnętrzne muzeum w Berlinie, umiejscowione przy Niederkirchnerstrasse. Lokalizacja nie jest wybrana przypadkowo. W latach 1933-1945 znajdowała się tu siedziba Gestapo, SS, SD i Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy. Znajdujące się tu ekspozycje stałe, składają się ze zdjęć, wycinków prasowych, a także innych materiałów, które ukazują życie Berlina podczas wpływów nazistów. Można też zajrzeć z wizytą do historycznych budynków.
Tiergarten
Pod tą nazwą funkcjonują zarówno dzielnica, jak i ogromny park, który polecamy, by odwiedzić w przerwie od zwiedzania historycznej części Berlina. Jest tu zoo, pełno zielonych terenów i alejek zapraszających do spacerów, a także urokliwa kawiarnia. Na terenie Tiergarten znajduje się także Kolumna Zwycięstwa, upamiętniająca zwycięstwo Prus nad Danią w wojnie duńskiej.
Nikolaiviertel
To zrekonstruowany w latach 80. ubiegłego stulecia zakątek Berlina, którego zabudowa nawiązuje do średniowiecznej historii miasta. Można tu zobaczyć takie zabytki, jak: kościół Św. Mikołaja, posągi i pomniki, muzea czy wstąpić do restauracji i kawiarni oraz po prostu przespacerować się uliczkami. Ponieważ odbudową zajęło się NRD, która nie przyłożyła się do wiernego odwzorowania przedwojennego miasta, układ ulic czy wygląd niektórych budynków różni się od oryginału, jednak mimo wszystko warto się tu wybrać.
Aleja Unter den Linden
To jedna z najpiękniejszych ulic Berlina, dlatego warto się nią przespacerować. Nazwa nawiązuje do porastających ją niegdyś w całości drzew lipowych. Obecnie porastają jedynie część ulicy ze względu na liczne przeobrażenia alei na przestrzeni wieków. Zlokalizowane tu budynki są bardzo zróżnicowane pod względem stylu. Znajdują się tu zarówno gmachy z czasów Hohenzollernów, jak i młodsze budynki. Wartym uwagi miejscem jest Uniwersytet Humboldtów, który jest najstarszą uczelnią w stolicy Niemiec, a związani z nim byli tacy uczeni, jak Karl Marx, Georg Hegel, Arthur Schopenhauer czy Albert Einstein.
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy
To główne miejsce pamięci ofiar Holocaustu w Niemczech. Zajmuje ogromną powierzchnię – aż 19 tys. m². Dostępny jest dla zwiedzających od 12 maja 2005 r., a budowano go aż dwa lata. Składa się z kilku części. Główną są betonowe bloki (aż 2711), które nawiązują do Talmudu. Pomnik obejmuje także Izbę pamięci, czyli podziemne muzeum.
Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma
To świątynia ewangelicka w dzielnicy Charlottenburg. Podczas bombardowania w trakcie II wojny światowej budowla mocno ucierpiała. W ramach symbolu antywojennego pozostawiono 68-metrową ruinę głównej wieży, a resztę dobudowano. Całość naprawdę robi wrażenie!
Wizyta w Berlinie to tylko jeden punkt na trasie Twojej wycieczki po kraju zachodnich sąsiadów? Dowiedz się, co zwiedzać w Niemczech.
Co warto zobaczyć z dziećmi w Berlinie?
Wyjeżdżasz do Berlina z całą rodziną i chcesz wpleść w plan wycieczki także miejsca atrakcyjne dla dzieci? Z pewnością na Twojej liście nie może zabraknąć takich obiektów, jak:
- Berliński ogród zoologiczny (ok. 3 h zwiedzania) – to jedna z najstarszych i największych tego typu placówek w Niemczech. Szczyci się jednym z największych zbiorów na świecie pod względem liczby gatunków. Jest tu aż 20 tys. zwierząt, reprezentujących aż 1300 gatunków;
- Berlińskie Centrum Nauki Spectrum – to miejsce, które skupia wiele stanowisk doświadczalnych z zakresu: mikrokosmos, makrokosmos, elektryczność, magnetyzm, światło, ruch, ciepło i inne. To muzeum, zaliczane do parków rozrywki przyjaznych rodzinom z dziećmi, zachęca do eksperymentowania i poznawania nauki przez zabawę;
- Legoland Discovery Centre Berlin – to sala zabaw, którą pokochają fani kultowych klocków. Ciekawą atrakcją jest makieta przedstawiająca Berlin i najciekawsze jego atrakcje, a także sala zabaw, w której można spędzić długie godziny podczas np. deszczowego dnia oraz „fabryka klocków”;
- Muzeum dla Dzieci Labyrinth – to kolejna miejsce, w którym dzieci od 3 do 12 roku życia mogą doświadczać, dotykać i eksplorować. Muzeum organizuje wystawy czasowe, a ich celem jest zawsze edukacja w dziedzinie zdrowia, problematyki społecznej i kultury;
- Muzeum NRD – interaktywne muzeum, które jest świetnym pretekstem do nauki historii nieco starszych dzieci. Jest tu wiele eksponatów oddających klimat epoki i opowiadających o wielu dziedzinach życia, takich jak gospodarka, muzyka, przedmioty codziennego użytku, wakacje czy motoryzacja. Ciekawym doświadczeniem jest również wizyta w mieszkaniu urządzonym w stylu charakterystycznym dla czasów Niemieckiej Republiki Demokratycznej;
- Anoha, czyli Świat Dziecka w Muzeum Żydowskim w Berlinie – to miejsce dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Głównym motywem jest historia arki Noego. To ogromny „plac zabaw”, który przybliża najmłodszym biblijną historię.
Co zwiedzić w Berlinie za darmo?
Wizyta w stolicy Niemiec nie musi wiązać się z dużym wydatkiem. Zwłaszcza jeśli tak zaplanujesz wycieczkę, by oprócz miejsc z płatnym wejściem, odwiedzić te bezpłatne atrakcje Berlina. Oto lista najciekawszych miejsc:
Wariant nr 1
Pierwsza propozycja krótkiej wycieczki po Berlinie swój start ma na Wyspie Muzeów, a metę w Muzeum Żydowskim. Tak wygląda plan:
- zwiedzanie okolic Wyspy Muzeów (tak krótki pobyt nie zakłada wizyty w obiektach, jednak jeśli bardzo chcesz zwiedzić przynajmniej jedno z nich, polecamy Muzeum Pergamońskie),
- wizyta na Alexanderplatz wraz z wjazdem na szczyt Berliner Fernsehturm,
- spacer aleją Unter den Linden,
- wizyta na Pariser Platz, przy którym stoi Brama Brandenburska,
- spacer po parku Grosser Tiergarten i zwiedzanie Kolumny Zwycięstwa,
- Checkpoint Charlie,
- zwiedzanie Muzeum Żydowskiego.
Wariant nr 2
Kolejna propozycja jednodniowego wyjazdu do Berlina zakłada przejazd z terenu Berlina Wschodniego do Zachodniego. Trasa wygląda następująco:
- zwiedzanie East Side Gallery na fragmencie Muru Berlińskiego,
- wizyta na Alexanderplatz i zwiedzanie wieży telewizyjnej,
- wizyta w dzielnicy Nikolaiviertel,
- zwiedzanie Wyspy Muzeów,
- spacer aleją Unter den Linden,
- przejście do gmachu Uniwersytetu Humboldtów,
- zwiedzanie Pomnika Pomordowanych Żydów Europy,
- przejście do Bramy Brandenburskiej,
- zwiedzanie Reichstagu,
- wizyta w dzielnicy Charlottenburg w Berlinie Zachodnim,
- zwiedzanie kościoła Cesarza Wilhelma.
Najważniejsze informacje o Berlinie
Planując wycieczkę po Berlinie, musisz mieć podstawową wiedzę o stolicy Niemiec. Oto najważniejsze informacje:
- stolica Niemiec należy raczej do bezpiecznych miejsc, jednak występuje ryzyko napaści lub kradzieży szczególnie w okolicy Bahnhof Zoo, Hardenbergplatz, Parku Hasenheide, Hermannstraße, Hermannplatz, Kottbusser Tor, stacji metra Hallesches Tor, Alexanderplatz, Tiergarten i w linii metra U8;
- w mieście raczej zapłacisz kartą, sieć bankomatów jest także dobrze rozwinięta;
- obowiązuje podatek miejski za pobyt turystyczny (do 21 dni);
- na terenie Berlina funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć metra, a także taksówek;
- w Berlinie można spożywać alkohol na ulicy;
- zakupy w święta można zrobić jedynie na stacji benzynowej;
- w Berlinie obowiązuje taki sam czas, jak w Polsce;
- obowiązuje tu karta EKUZ, jednak by nie płacić za wszystkie usługi medyczne warto mieć ubezpieczenie turystyczne do Niemiec. Taką polisę możesz kupić online, bez wychodzenia z domu, korzystając z porównywarki ubezpieczeń turystycznych
FAQ:
- 1Gdzie najlepiej spać w Berlinie?
Najpopularniejsza baza noclegowa to ta w centrum miasta (Mitte). Wiele zabytków jest też zlokalizowanych w Charlottenburgu i tutaj też warto zatrzymać się na nocleg. Młodzi turyści często wybierają imprezową dzielnicę Kreuzberg i Friedrichshain. Z kolei bardziej budżetowe miejsca noclegowe znajdziesz w Neukölln.
- 2Jak dojechać do Berlina? Pociąg, samochód czy samolot?
Wszystko zależy od Twoich preferencji. Jeśli zależy Ci na objechaniu Niemiec, warto pojechać tu swoim samochodem. Jednak do samego Berlina warto wybrać się pociągiem. Stolica Niemiec jest bardzo dobrze skomunikowana z takimi miastami w Polsce, jak Warszawa, Poznań, Gdynia i Sopot. Z Warszawy do Berlina można dostać się pociągiem w 5 h.
Oceń artykuł