2019-12-20

Co się zmieni w kodeksie drogowym w 2020 roku?

Bądź na bieżąco i zobacz nadchodzące zmiany w kodeksie drogowym!

Co się zmieni w kodeksie drogowym w 2020 roku?

Nowy rok przyniesie wiele zmian w kodeksie drogowym. Niektóre z nich przybliżają nas do krajów europejskich, w których te przepisy od wielu lat funkcjonują. Każda aktualizacja ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze, ale i zwiększenie komfortu podróżowania. Sprawdź, co zmieni się w przepisach i jak się do nich ustosunkować.

Nadchodzące zmiany w kodeksie drogowym działają na plus, ponieważ zdecydowana większość ma na celu poprawę bezpieczeństwa. Dla ciekawostki – nowe normy, do których muszą zastosować się kierowcy, z powodzeniem funkcjonują w krajach europejskich z pozytywnym oddźwiękiem. Jesteś ciekawy, co się zmieni? Sprawdźmy to!

Jazda na suwak – by minimalizować korki

Pierwszą z wprowadzonych zmian to obowiązek jazdy na suwak. Taka konieczność pojawia się, gdy jeden z pasów jest wyłączony z ruchu lub dochodzi do zwężenia. Do tej pory kierowcy, którzy się na nim znajdowali musieli cierpliwie czekać na okazję lub innego kierowcę, który umożliwił im manewr zmiany pasa. Na ten moment będzie działać zasada wpuszczania jednego pojazdu, na jeden poruszający się drożnym pasem.

Taka zmiana ma na celu wprowadzenie płynnego ruchu i przeciwdziałanie tzw. szeryfom szos, którzy potrafili blokować pas, który zanikał na określonym odcinku. W ten sposób tworzyły się korki i niekiedy nawet uliczne przepychanki.

Korytarz życia – sprawdź, w jaki sposób go utworzyć


Kierowcy sami wychodzili z inicjatywą tworzenia korytarza życia, ucząc się z filmów na portalach informacyjnych. Zrozumieli, że stworzenie przestrzeni dla służb ratunkowych pozwoli im szybciej dostać się do poszkodowanych i udzielić im pomocy.

Stąd też procedura tworzenia korytarza życia znalazła swój formalny zapis. Zasada jest prosta i można skorzystać z ściągi, która jest zawsze... pod ręką. Wystarczy wyciągnąć przed siebie prawą dłoń. Kciuk umownie tworzy skrajny lewy pas, przestrzeń między nim, a wskazującym – korytarz życia, natomiast reszta palców – pozostałe pasy ruchu, w zależności ile się ich znajduje. Tym samym kierowcy ze skrajnego lewego pasa zjeżdżają do lewej krawędzi, a z prawego pasa (lub pasów) do prawej. W ten sposób utworzy się korytarz życia, który pozwoli dostać się służbom ratunkowym na czas do poszkodowanych.

Zielone tablice dla eco-kierowców

Na polskich drogach pojawią się też zupełnie nowe – zielone tablice rejestracyjne! Otrzymają je kierowcy aut elektrycznych, które są napędzane wodorem. Przypominamy tylko, że w przypadku takich pojazdów wciąż należy zakupić OC samochodu, które jest obowiązkowe w Polsce, a jego brak może skutkować wysokimi karami. W 2020 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć mandat w wysokości dwukrotności pensji minimalnej (2 x 2600 zł brutto = 5200 zł brutto) dla kierowcy, który nie posiada aktualnej polisy OC lub nie ma ciągłości ubezpieczenia.

Wśród kolejnych zmian, o których muszą pamiętać kierowcy pojawiły się wyższe stawki za postój w mieście, nowe znaki drogowe, które informują o automatycznej kontroli średniej prędkości na określonych odcinkach dróg, a także sankcje za przekręcanie liczników. Wszystkie te zmiany są tworzone, aby poprawić bezpieczeństwo i komfort, czy się sprawdzą? Ocenimy to pod koniec 2020 roku. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Porównaj ceny obowiązkowego OC

Zrób bezpłatną kalkulację w porównywarce ubezpieczeń samochodu, skontaktuj się z naszym doradcą na infolinii lub zajrzyj do placówki CUK Ubezpieczenia w Twojej okolicy!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku