W tym artykule:
Podczas przeglądania ofert na portalach turystycznych, zainteresowały Cię szczególnie te, które oznaczone są hasłem „city break”? „Co to znaczy?”, zastanawiasz się pewnie, dlatego natrafiłeś na ten artykuł. Dowiedz się, na czym polega ta szczególna forma podróżowania, gdzie najlepiej pojechać i jak zorganizować wyjazd?
Najważniejsze informacje:
- City break oznacza kilkudniowy wyjazd do dużego miasta. Jego celem jest zwiedzanie.
- Najlepiej na city break wybrać się w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy pogoda w wielu miastach (nawet tych cieplejszych krajów) sprzyja zwiedzaniu.
- Gdzie jechać na city break? Europejczycy najchętniej wybierają się do stolic i większych miast krajów, leżących na starym kontynencie. W Polsce popularne miasta do zwiedzania to Warszawa, Wrocław, Kraków, Toruń, Poznań i wiele innych.
- Samodzielnie organizując city break, weź pod uwagę kilka kwestii. Najlepiej, by miejsce wylotu nie było zbytnio oddalone od Twojego miejsca zamieszkania. Zaplanuj, jak będziesz poruszał się po mieście, a także jakie atrakcje chcesz zwiedzić.
- Koszt wycieczki jest zależny od wielu kwestii m.in. celu podróży, formy noclegu czy zwiedzanych atrakcji.
- Wyjeżdżając nawet na kilkudniowy pobyt za granicą, zadbaj o swoje bezpieczeństwo, wykupując polisę podróżną, zawierającą m.in. ubezpieczenie kosztów podróży.
Co to jest city break?
To nic innego jak kilkudniowy wyjazd, by zwiedzać duże miasta. City break jest najczęściej alternatywą dla długich podróży. Zwolennicy takiej formy spędzania czasu decydują się zazwyczaj na weekendowe wycieczki i zamiast jednego dłuższego urlopu w roku, wybierają się w podróż kilka razy.
City break nie jest dla każdego. To forma turystyki, która zakłada bardzo intensywne zwiedzanie dużych aglomeracji. Nie przypadnie więc do gustu miłośnikom odpoczynku i relaksu na plaży czy na łonie natury.
Na czym polega city break?
W przypadku wyjazdu typu city break istotny jest czas oraz miejsce wyjazdu. Taka forma wyjazdu zakłada krótki wypad, najczęściej weekendowy. Celem jest duże miasto czy aglomeracja. Podczas wycieczki najważniejsze jest poznanie jak najwięcej zabytków i miejsc w krótkim czasie.
Bardzo często city break zakłada budżetowe zwiedzanie miasta, choć nie jest to regułą. Popularność ta forma turystyki zyskała wraz z rozwojem tanich linii lotniczych. Możliwość kupienia biletu na samolot w korzystnej cenie oraz rezerwacja budżetowego noclegu powodują, że city break nie jest wycieczką, która mocno nadwyręża domowy budżet.
Gdzie pojechać na city break? Popularne kierunki w Polsce i Europie
Mieszkańcy tzw. starego kontynentu najczęściej decydują się na wyjazd do jednego z takich miast:
- Barcelona,
- Madryt,
- Lizbona,
- Praga,
- Hamburg,
- Berlin,
- Londyn,
- Edynburg,
- Sztokholm,
- Oslo,
- Kopenhaga,
- Tallin,
- Ryga,
- itd.
Najbardziej atrakcyjne miejsca na city break w Europie to stolice krajów. Turyści decydują się na ich zwiedzanie z dwóch powodów. Po pierwsze miejscowości te mogą poszczycić się charakterystycznymi dla danego rejonu budowlami, a po drugie, wizyta w nich pozwala na poznanie innej kultury i zwyczajów.
Nie możesz sobie pozwolić na zagraniczny wyjazd? A może w planach masz poznanie najpierw ciekawych lokalizacji w naszym kraju? Dowiedz się, gdzie jechać na city break w Polsce.
Kiedy najlepiej wybrać się na city break?
Krótki wypad do jednego z europejskich państw to świetny pomysł na przełamanie rutyny tygodnia. Wiele osób decyduje się na wyjazd w weekend, co niweluje potrzebę brania długiego urlopu w pracy. Jednak najciekawszy plan wyjazdowy na cały rok, to korzystanie z nadmorskich kurortów w okresie letnim, a wyjazd do europejskich stolic w okresie jesiennym czy wiosennym. Warto wykorzystać niekiedy korzystną jeszcze pogodę i wybrać się na city break w październiku. W Madrycie na przykład słupki rtęci wskazują wtedy około 20°C, a więc warunki do zwiedzania zabytków są idealne.
Jak zaplanować city break?
Popularność wyjazdów typu city break powoduje, że na rynku jest coraz więcej ofert. Można zdecydować się na samodzielne zorganizowanie wycieczki lub skorzystanie z gotowych propozycji biura podróży. O czym pamiętać, gdy sam planujesz wyjazd?
Po pierwsze: gdzie jechać na city break?
Jeśli szukasz miejsca, gdzie mógłbyś wybrać się na city break, najlepiej wybrać miasto z dobrym połączeniem. Niezależnie od tego, czy chcesz wyjechać za granicę, czy pozostać na zwiedzaniu polskich miast, weź pod uwagę czas. Jeśli zdecydowałeś się jechać na city break na weekend, poszukaj takich lotów, które nie będą wymagały od Ciebie podróży na lotnisko, na drugi koniec Polski.
Po drugie: wybierz nocleg
Zastanów się także nad noclegiem. Ten w centrum miasta zapewne będzie droższy niż na obrzeżach, jednak nie będziesz musiał uwzględniać w budżecie kosztów biletów na komunikację publiczną. Przed podjęciem decyzji o rezerwacji noclegu zapoznaj się z opiniami innych turystów na serwisach i portalach turystycznych. Przejrzyj także galerię zdjęć, by wiedzieć, jakie akcesoria zapewnia hotel.
Po trzecie: dowiedz się, jak działa komunikacja miejska
Zorientuj się, czym najlepiej poruszać się, będąc na miejscu. Czy jazda taksówką nie nadszarpnie Twojego podróżnego budżetu? Czy nocne autobusy w danym mieście są bezpieczne? Poszperaj w internecie, odwiedź blogi podróżnicze i dowiedz się, jak poruszać się po danym mieście.
Po czwarte: zaplanuj wycieczkę
W internecie jest pełno gotowych planów zwiedzania, przygotowanych przez zapalonych podróżników. Możesz z nich skorzystać lub sam zdecydować, co zobaczysz podczas wycieczki. Na miejscu warto skorzystać z usług z przewodnika, który pokaże Ci miasto od najlepszej strony i opowie masę ciekawostek. Alternatywą jest zakup papierowego przewodnika, w którym zazwyczaj jest także plan miasta. Pomoże Ci znaleźć drogę, gdy zawiedzie Cię nawigacja w smartfonie. Planując zwiedzanie atrakcji, zwróć także uwagę na koszt biletów wstępów. Wiele miejsc można zobaczyć za darmo, a niektóre muzea organizują okresowo bezpłatne wejściówki. Warto z nich skorzystać. Dowiedz się także, jakich dzielnic i miejsc powinieneś unikać dla swojego bezpieczeństwa.
Co zabrać na weekend city break?
Wyjeżdżając na dwudniowy pobyt do jednego z europejskich stolic czy innego miasta za granicą, wystarczy, że do samolotu zabierzesz bagaż podróżny. Oprócz walizki czy małego plecaka przygotuj także niewielką torbę lub nerkę na dokumenty oraz pieniądze. Lepiej mieć je zawsze przy sobie, by uniknąć kradzieży. Dowiedz się, czy by przekroczyć granice kraju, do którego się wybierasz, potrzebny jest paszport czy wystarczy jedynie dowód. Weź ze sobą prawo jazdy, jeśli planujesz na miejscu wypożyczyć samochód. Wyrób kartę EKUZ i zadbaj o ubezpieczenie turystyczne.
Zanim zaczniesz się pakować na city break po europejskim kraju, zorientuj się, jaka temperatura będzie panować w danym miejscu, gdy będziesz je zwiedzał. Prognozę pogody warto sprawdzić także przed wyjazdem na city break do jednego z polskich miast. Pamiętaj, że warunki mogą być odmienne od tych, panujących w Twoim miejscu zamieszkania. Zabierz ze sobą parę sprawdzonych wygodnych butów oraz ubrania w miejskim stylu, w których będziesz się czuł komfortowo podczas pieszej wycieczki, jak i wieczornej kolacji w jednej z polecanych restauracji w regionie. By nie zajmować dużo miejsca w walizce, zabierz jak najwięcej rzeczy, wkładając je na siebie. Najlepiej w ten sposób zabrać np. spodnie, sweter czy kurtkę przeciwdeszczową, które w bagażu zajmowałyby wiele miejsca.
Oprócz bielizny osobistej zabierz ze sobą także przybory higieniczne oraz kosmetyki. Pamiętaj o ograniczeniach dotyczących przewożenia płynnych produktów w bagażu podręcznym. Dowiedz się, czy w ramach zakwaterowania przewidziany jest np. ręcznik, suszarka do włosów itd. Przyborów, które zapewnia hotel czy hostel, nie musisz ze sobą zabierać, a dzięki temu zyskasz dodatkowe miejsce w walizce.
Ile może kosztować city break?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od kilku czynników m.in.
- długość wyjazdu – jednodniowy city break będzie na pewno tańszy niż kilkudniowy,
- sposób zwiedzania – jeśli planujesz zwiedzić jak najwięcej muzeów czy obiektów z płatnym wejściem, koszt wyjazdu będzie większy, niż gdy będziesz korzystać z bezpłatnych atrakcji,
- standard noclegu – im niższy, tym niższa cena,
- sposób komunikacji – z pewnością największym kosztem wyjazdu będzie lot samolotem, ale trzeba też uwzględnić w podróżnym budżecie koszt biletów na komunikację miejską,
- wyżywienie – jeśli chcesz skosztować specjałów i odwiedzić także najlepsze lokale gastronomiczne, musisz liczyć się z większym wydatkiem niż wtedy, gdy będziesz stołował się w średniej klasy restauracjach.
Serwis Post Office Travel Money przygotował ranking najtańszych miast na city break. W pierwszej dziesiątce tego zestawienia znalazło się Wilno, Warszawa, Katowice, Lizbona, Porto, Bratysława, Kraków, Tallin, Ateny i Belfast. Najdroższym miastem na city break jest z kolei Amsterdam. Koszt 3-dniowego pobytu w tym mieście to ok. 2000 zł. Z kolei jesienny city break w Wilnie, również trwający 3 dni, wiąże się z kosztem ok. 1400 zł.
Stosunkowo korzystny cenowo jest city break w listopadzie. W tym miesiącu turystyczne cele podróży wyludniają się, a więc możesz zwiedzić je, unikając tłumów. Również ceny noclegów są mniejsze poza głównym sezonem turystycznym. Nieco drożej może Cię wynieść city break w grudniu, w okresie Świąt Bożego Narodzenia czy Sylwestra, ponieważ turystyka w tym okresie znów kwitnie.
Czy opłaca się kupić ubezpieczenie na city break?
Wyjeżdżając na zagraniczną wycieczkę, zawsze warto zadbać o odpowiednią polisę turystyczną. Nawet podczas krótkiego urlopu może się zdarzyć nieszczęśliwy wypadek czy nagłe pogorszenie stanu zdrowia, skutkujące koniecznością wizyty w szpitalu czy przychodni zdrowia. Jeśli masz kartę EKUZ, w wielu krajach będziesz mógł liczyć na pokrycie kosztów usług medycznych. Jednak nie zawsze będzie taka możliwość. Właśnie dlatego ważne jest wykupienie ubezpieczenia kosztów leczenia o odpowiednio wysokiej sumie ubezpieczenia, która zapewni finansowe bezpieczeństwo w trudnych sytuacjach. Zwróć uwagę, czy taka polisa ma również assistance w podróży, które obejmuje m.in. pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju. Dobrze, by ubezpieczenie na city break po europejskich stolicach zawierało także OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu.
Dowiedz się, ile będzie kosztować ubezpieczenie na city break, korzystając z naszej porównywarki ubezpieczeń na wyjazd. Możesz tu przeanalizować kilka ofert, a następnie wybrać jedną z nich i opłacić online!
FAQ:
- 1Gdzie najtaniej na city break?
Specjaliści w Wielkiej Brytanii ustalili, że najtańszy cel podróży w Europie to Wilno, Warszawa, Katowice, Lizbona i Porto.
- 2W którym miesiącu ceny na city break są najniższe?
Najkorzystniejszy cenowo czas na city break to zima. Najlepsze ceny w wielu europejskich krajach (w tym także loty), są w styczniu.
- 3Ile trwa city break?
City break to krótka forma turystyki. Trwa od dwóch do kilku dni.
Oceń artykuł