2024-11-13

Ateny – co warto zobaczyć w greckiej stolicy?

Sprawdź, co warto zobaczyć w greckiej stolicy.

Ateny – co warto zobaczyć w greckiej stolicy?

Twój najbliższy kierunek podróży to Ateny? Co zobaczyć w stolicy Grecji? Jeśli organizujesz wakacje na własną rękę, koniecznie przeczytaj nasz przewodnik po tym mieście!

Najważniejsze informacje:

  • By zobaczyć najważniejsze zabytki, wystarczą 2-3 dni, ale zwiedzanie całego miasta i okolic może potrwać nawet tydzień.
  • Będąc w Atenach, koniecznie trzeba odwiedzić wzgórze Akropol z towarzyszącymi mu zabytkami.
  • Inne ważne atrakcje to Agora wraz ze świątynią Hefajstosa, dzielnica Plaka, Kerameikos, wzgórze Areopag, Stadion Panateński czy ruiny antycznych świątyń.
  • Najwyższym punktem Aten jest wzgórze Lykabettus, z którego można podziwiać przepiękną panoramę.
  • Ogród Narodowy to atrakcja dla tych, którzy chcą odpocząć od upału i zgiełku miasta.
  • Podczas dłuższej wycieczki do Aten można pokusić się o zwiedzanie okolicznych zabytków, takich jak stanowiska archeologiczne w Delfach, Mykenach oraz Koryncie, klasztor Dafni, Park Krajobrazowy Kiesariani.
  • Jeśli chcesz odpocząć od zwiedzania, polecamy uzdrowiskowe jezioro termalne Vouliagmeni lub plaże, zlokalizowane ok. 10 km od centrum Aten.

Ile dni potrzeba na zwiedzanie Aten?

Jeśli stolica kraju to tylko przystanek w dłuższej podróży po Grecji, zastanawiasz się pewnie, jak długo się tu zatrzymać? Podróżnicy i przewodnicy zapewniają, że 2-3 dni w zupełności wystarczą, by zobaczyć najważniejsze atrakcje Aten. Możesz wybrać się więc tu w weekend. Na zwiedzanie wszystkich zabytków Aten przeznaczyć powinieneś jednak więcej czasu – tydzień może nie wystarczyć!

Najciekawsze atrakcje w Atenach – tego nie możesz przegapić

Pora, byś ułożył plan wycieczki do Aten! Od czego zacząć zwiedzanie? Podpowiadamy!

Akropol Ateński

Nasza lista „Co warto zobaczyć w Atenach?” nie mogła się zacząć inaczej. Wzgórze to jest najbardziej rozpoznawalnym tego typu miejscem na świecie. Pojęcie „akropol” oznacza miasto na wzgórzu. Wapienny akropol, znajdujący się w stolicy Grecji, o wysokości 157 m n.p.m., pełnił niegdyś funkcję obronną, ale był również centrum życia kulturalnego, politycznego oraz religijnego. Od 1987 r. obiekt znajduje się na liście UNESCO.

Pierwszym i najbardziej znanym zabytkiem Akropolu w Atenach jest Partenon, czyli świątynia, zbudowana w latach 447-438 p.n.e. na cześć patronki miasta, czyli… Ateny. Również nazwa nawiązuje do tej bogini. Partenon to przydomek Ateny, czyli Dziewica. Przez wielu znawców kultury oraz architektury budowla ta uważana jest za najpiękniejszy przykład zastosowania stylu doryckiego. Partenon przez Greków był traktowany nie tylko jako miejsce kultu religijnego, ale również jako galeria sztuki. Przez lata budowla pełniła funkcję świątyni katolickiej, meczetu czy magazynu amunicji. 

Nie tylko ruiny Partenonu znajdziemy na wzgórzu Akropol. Znajdują się tu także takie świątynie i zabytki, jak:

  • Erechtejon, czyli świątynia na cześć Posejdona i Ateny,
  • Apteros, czyli świątynia Ateny Nike (Ateny Zwycięskiej),
  • sanktuarium Artemidy Brauronia,
  • Propyleje, czyli budynek bramy prowadzącej na Akropol.

Zwiedzając Akropol, koniecznie trzeba też zajrzeć do Muzeum Akropolu, w którym podziwiać można zbiory znalezione na całym wzgórzu. Są to fragmenty budowli, rzeźby, posągi czy artefakty. Wszystko wyeksponowane jest na 4. piętrach budynku, który otwarty został w 2009 roku.  

Areopag

Gdy zwiedzisz Akropol, skieruj swoje kropki ku wzgórzu Aresa. W starożytności odbywała się tu Najwyższa Rada, składająca się z byłych archontów, czyli starożytnych urzędników. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo. Według greckiej mitologii odbywał się tu sąd bogów greckich nad Aresem, bogiem wojny czy Orestesem, który zabił swą matkę w odwecie za zabójstwo ojca. Na Areopagu odbywały się sądy i wydawane były wyroki.

Wskazówka

Jeśli masz możliwość, wejdź na wzgórze po zmroku. Z Areopagu rozpościera się piękny widok na Akropol, który wieczorem jest podświetlony.

Agora

U podnóża Akropolu przycupnij na agorze, czyli głównym placu miasta. To tu tętniło życie starożytnych Ateńczyków. Tutaj znajdowały się liczne świątynie, biblioteki i inne budynki użyteczności publicznej. Funkcjonowały też urzędy, odbywały się uroczystości, a kupcy sprzedawali towary. Mieszkańcy, chcący schronić się przed słońcem czy deszczem mogli skorzystać w zadaszonych kolumnad, zwanych stoa. W jednej z nich (Stoa Attalosa) mieści się Muzeum Agory. Koniecznie odwiedź Hefajstejon, czyli świątynię Hefajstos i Ateny. To jedna z najlepiej zachowanych greckich świątyń. Inną wartą uwagi budowlą na agorze w Atenach jest cerkiew Świętych Apostołów, na której wzorowano się, budując inne cerkwie w stolicy.

Teatr Dionizosa

To kolejna atrakcja Aten, znajdująca się u stóp Akropolu. Miejsce jest niezwykłe ze względu na swoją historię. Sztuki tutaj wystawiali tacy dramaturdzy, jak: Ajschylos, Sofokles, Eurypides czy Arystofanes. To najważniejsza budowla tego typu, wzór dla innych teatrów greckich. W ruinę popadł pod koniec starożytności, a jego pozostałości zostały odkryte w 1765 roku.

Plaka

Po wschodniej stronie Akropolu znajduje się chyba najładniejsza dzielnica Aten. Wieczorami, kiedy wąskie uliczki wyglądają najpiękniej, jest tu najwięcej turystów. To tutaj możesz przespacerować się krętymi ścieżkami, podziwiać urokliwe rezydencje czy przycupnąć w jednej z kawiarni lub restauracji.

Anafiotika

Jednym z ciekawszych doznań będzie wizyta na osiedlu Anafiotika, tuż przy Place. Miejsce to słynie z wyspiarskiej architektury, czyli białych domków, niebieskich drzwi i okien oraz pięknej roślinności.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Muzeum jest punktem obowiązkowym dla tych, którzy chcą zobaczyć bogatą kolekcję sztuki greckiej. To największy obiekt tego typu w Grecji. Kolekcja składa się z rzeźb, artefaktów, waz, fresków, artykułów metalurgicznych itd. Chyba najbardziej znanym eksponatem jest złota pośmiertna Maska Agamemnona, datowana na 1550–1500 p.n.e.

Ruiny świątyni Zeusa Olimpijskiego

Po świątyni Zeusa Olimpijskiego w Atenach pozostało jedynie 15 kolumn. Rozbierano ją systematycznie w czasach średniowiecza, kiedy to budowla została porzucona. Jednak w czasach jej świetności kolumn było aż 108.

Była największą świątynią w starożytnej Grecji. Ponieważ jej budowa trwała przez wiele lat (od VI wieku p.n.e. do II wieku n.e.), kilka razy zmieniano koncepcję. Według oryginalnego planu miała być zapewne budowlą w stylu doryckim, jednak ostatecznie postawiono na styl koryncki. Centralnym punktem świątyni był posąg Zeusa wykonana przez Fidiasza.

Łuk Hadriana

To starożytny rzymski łuk triumfalny wybudowany za czasów panowania cesarza Hadriana. Miał oddzielać nowo wybudowaną dzielnicę od pozostałej części miasta. By to zaznaczyć, przygotowano dwa napisy. Tam, gdzie łuk był skierowany w stronę Akropolu, umieszczono napis: „Oto są Ateny, starożytne miasto Tezeusza”. Z drugiej zaś znalazła się tablica, głosząca zaś: „Oto jest miasto Hadriana, nie Tezeusza”.

Zappeion

To budynek, znajdujący się w Ogrodzie Narodowym. Obecnie znajduje się w nim Centrum Wystawowo-Kongresowe. Wybudowany został z inicjatywy greckiego patrioty i filantropa Ewangelisa Zappasa. W 1896 roku, podczas Igrzysk Olimpijskich, zorganizowano tu halę do walk szermierczych.

Ogród Narodowy

Na naszej liście „Co warto zobaczyć w Atenach” nie może zabraknąć także Ogrodu Narodowego. Spacer po ogromnym parku w centrum miasta świetnie sprawdzi się jako forma odpoczynku od zwiedzania starożytnych budowli. Ogród, założony przez królową Amalię, zajmuje aż 16 ha. Można tu nie tylko spacerować pośród ścieżek i dróżek, ale także podziwiać zwierzęta w mini zoo czy żyjące na wolności żółwie. Dlatego Ogród Narodowy często odwiedzany jest przez rodziny z dziećmi.

Stadion Panateński

Fani sportu nie mogą ominąć miejsca, w którym tli się duch idei olimpijskiej. Ten wykonany z białego marmuru stadion był miejscem, w którym w 1896 roku odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie.

Plac Syntagma

To kolejne słynne miejsce, które warto zobaczyć w Atenach. Plac Syntagma nawiązuje nazwą do pierwszej Konstytucji Grecji. Znajduje się tu Stary Pałac Królewski, w którym mieści się obecnie parlament. Właśnie dlatego nie można zwiedzać budowli, jednak mimo to warto tu przyjść, by obejrzeć widowiskową zmianę warty przed znajdującym się przy budynku Grobem Nieznanego Żołnierza. Nietypowy jest nie tylko strój gwardzistów, ale też paradne kroki.

Wzgórze Lykabettus

To najwyższe wzgórze w Atenach i jednocześnie popularny punkt widokowy, który warto odwiedzić o zachodzie słońca. Można tu wejść pieszo lub skorzystać z wydrążonej w skale kolejki. Swoją nazwę wzgórze zawdzięcza wilkom, które miały zamieszkiwać jej zbocza. Oprócz tarasu widokowego warto wstąpić też do kapliczki św. Jerzego.

Ateńska Triada

Będąc na wycieczce w Atenach, warto zobaczyć budynki Greckiej Biblioteki Narodowej, Uniwersytetu Ateńskiego oraz Akademii Ateńskiej. Budynki powstały w XIX wieku w stylu neoklasycznym. Akademia Ateńska jest przez wielu okrzyknięta najpiękniejszym neoklasycznym budynkiem na świecie. To najważniejszy ośrodek naukowy w Grecji. Nie można zwiedzać całego budynku, a jedynie Salę Plenarną z przepięknymi malowidłami, obrazującymi mit o Prometeuszu.

Keramejkos

To kolejna dzielnica starożytnych Aten, która niegdyś zamieszkiwana była przez rzemieślników, wyrabiających ceramikę. Po zabudowach tu istniejących pozostały jedynie ruiny. Wykopaliska odkryły m.in. część nekropolii, pochodzącej z VIII-I w. p.n.e., zespół bram miejskich (Święta Brama oraz Brama Podwójna), odcinek fortyfikacji, a także zabudowy mieszkalnej.

Ateny – co zobaczyć w 2 dni?

Organizujesz wycieczkę do Aten na weekend? Nie zobaczysz wszystkich atrakcji stolicy Grecji, jednak możesz zwiedzić najważniejsze z nich! Oto przykładowa lista zabytków do zwiedzania i atrakcji:

  • Akropol Ateński,
  • Wzgórze Lycabettus,
  • Wzgórze Areopagu,
  • Stadion Panateńskiego,
  • Ogród Narodowy,
  • dzielnica Plaka i Anafiotika,
  • Narodowe Muzeum Archeologiczne,
  • zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Czy Ateny mają dostęp do morza?

Jedziesz na wycieczkę do Aten latem i liczysz na kąpiel w morzu? Chociaż centrum Aten nie leży nad samym morzem, to niektóre dzielnice już tak. Plaże zlokalizowane są ok. 10 km od głównych atrakcji stolicy. Najpopularniejsze to:

  • Vouliagmeni Beach, przy której znajduje się jezioro Vouliagmeni, słynące ze zdrowotnych właściwości (więcej o nim przeczytasz w kolejnej części tekstu);
  • Glyfada Beach, znane miejsce odpoczynku greckich celebrytów i najbogatszych mieszkańców miasta;
  • Astir Beach, czyli ulubione miejsce odpoczynku takich gwiazd, jak Brigitte Bardot czy Frank Sinatra;
  • Alimos Beach, słynąca z letnich imprez oraz festiwali;
  • Varkiza Beach, czyli plaża idealna dla rodzin z małymi dziećmi;
  • i wiele innych.

Gdzie leży stolica Grecji?

Zanim przejdziemy do kolejnej części naszego przewodnika, czyli informacji na temat tego, co zobaczyć w okolicach stolicy Grecji, napiszmy parę słów na temat położenia miasta. Stolica ulokowana jest nad morzem w południowo-wschodniej części kraju. Leży na terenie regionu Attyka i graniczy z Peloponezem.

Co zobaczyć w okolicach?

Wiesz już, co warto zobaczyć w Atenach, jednak nie tylko centrum miasta ma do zaoferowania ciekawe zabytki. Attyka i inne regiony Grecji są pełne architektonicznych perełek.

Klasztor Dafni

To kolejny obiekt, położony w aglomeracji Aten, który warto odwiedzić. Ze względu na to, że budowla jest jedną z najcenniejszych obiektów architektury bizantyjskiej, wpisana została na listę UNESCO. Warto wstąpić w progi klasztoru, ponieważ wnętrze naprawdę zapiera dech w piersiach, a można go zwiedzić za darmo. W środku zwiedzający mogą podziwiać sarkofagi, krużganki, elementy pogańskiej świątyni oraz ponad 900-letnie mozaiki, przedstawiające sceny z życia Chrystusa.

Park Krajobrazowy Kiesariani

Jeśli zwiedzanie Aten chcesz połączyć z wędrówką po górach, możesz zatrzymać się w tym przepięknym parku, położonym w paśmie górskim Imitios. Pośród lasów i bujnej roślinności, umiejscowiony jest bizantyński klasztor Kiesariani z XI w. Miejsce jest także ciekawe ze względu na położenie. Stoi na terenie, który w starożytności poświęcony był Afrodycie. Wnętrze tworzy muzeum, w którym obejrzeć można kościół, kaplicę, refektarz, dzieciniec, łaźnię czy jadalnię mnichów. Nieopodal znajdują się z kolei ruiny bazyliki oraz klasztoru frankońskiego.

Jezioro Vouliagmeni

Ci, którzy chcą odpocząć po wycieczce po Atenach, mogą wybrać się na południe od Aten, by odpocząć w wodach uzdrowiska termalnego, które wciśnięte jest w malownicze klify, a od brzegu morza dzieli je szosa. Jezioro jest ciekawym zjawiskiem. Kiedyś była na jego terenie jaskinia, jednak gdy się zawaliła, utworzyło się tu jezioro, zasilane zarówno przez wodę morską, jak i źródła termalne. Dzięki temu woda w jeziorze nie osiąga niższej temperatury niż 22 stopnie C. Kąpiel w jeziorze jest polecana osobom, które mają problemy ze skórą czy zmagają się z bólami kręgosłupa, stawów itd. Jezioro zamieszkują rybki, wykorzystywane w ichtioterapii, ponieważ żywią się martwym naskórkiem. Vouliagmeni jest więc istnym naturalnym SPA!

Zwiedzanie Aten i okolic chciałbyś połączyć z wizytą na greckiej wyspie? Dowiedz się, kiedy warto pojechać na Korfu?

Pireus

Jest miastem portowym, należącym do aglomeracji Aten. Był najważniejszym portem starożytnych Aten. Można się stąd zabrać promem na pobliskie wyspy np. na Rodos (zobacz także: co warto zobaczyć na Rodos?) czy też Santorini (dowiedz się, czy warto jechać na Santorini?). Warto przespacerować się po ekskluzywnej marinie, by podziwiać luksusowe jachty. Fani muzeów mogą odwiedzić obiekty, poświęcone historii portu.

Delfy

Będąc w Atenach, warto wybrać się do ruin starożytnego miasta Delfy. Miasto znajduje się ok. 200 km od stolicy. Na miejscu zobaczymy stanowisko archeologiczne, które powstało po zniszczeniu zbudowanego na ruinach antycznego kompleksu miasta Kastri, Muzeum Archeologiczne oraz świątynię Ateny. Spacerując po ruinach antycznego miasta, pomyśl o czasach jego świetności. Miasto było nie tylko siedzibą słynnej wyroczni, przepowiadającej przyszłość, ale także miejscem spotkań przedstawicieli greckich państw-miast, czyli polis.

Mykeny

Miasto oddalone o ok. 117 km od Aten przyciąga turystów ze względu na zlokalizowaną na wzgórzu cytadelę. Znajdujące się w Mykenach stanowisko archeologiczne zostało wpisane na listę UNESCO. Będąc tu, można zwiedzić nie tylko cytadelę wraz z muzeum, ale także perełkę architektury mykeńskiej, czyli Skarbiec Atreusza.

Korynt

Oddalony o godzinę jazdy samochodem od Aten Korynt to kolejny punkt, który warto odwiedzić. Chociaż po antycznym Koryncie zostało tu niewiele, możemy zwiedzić ruiny świątyni Apollina z około 540 roku p.n.e., fontanny Peirene, bemy św. Pawła czy fontanny Glauke.

Kiedy najlepiej jechać do Aten?

Kiedy? Miasto zwiedzać można przez cały rok! Ponieważ Ateny znajdują się w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, zimy są tu łagodne, a lata długie. 

Najlepsze pogoda na zwiedzanie jest późną jesienią, zimą oraz wiosną. Świetnym pomysłem jest np. zwiedzanie Aten w kwietniu, kiedy pogoda stwarza ku temu idealne warunki. Jest ciepło (temperatura wynosi ok. 18-21°C), jednocześnie nie jest jeszcze upalnie i tłoczno jak w wysokim sezonie turystycznym.

Czy opłaca się jechać samochodem do Aten?

Jeśli decydujesz się na jazdę swoich środkiem transportu na wycieczkę do Aten (np. kamperem), przygotuj się na jazdę minimum 19 h. W budżecie musisz uwzględnić nie tylko paliwo (ceny w Grecji są wysokie), ale także koszt winiet na trasie. Taki sposób podróżowania może być jednak korzystna dla rodzin czy grup przyjaciół, którzy dzielą między sobą koszty wyjazdu. 

Trzeba przyznać, że taką formę wyjazdu do Aten mogą cenić sobie osoby, które lubują się w niespiesznym zwiedzaniu, chcą podziwiać malownicze widoki i odkrywać małe urokliwe miasteczka po drodze oraz zabierają ze sobą duży bagaż czy sprzęt sportowy.

Ile trwa lot do Aten?

Wygodniejszym dla wielu środkiem transportu jest jednak samolot. Można dzięki niemu dostać się do stolicy Grecji w kilka godzin. Lot z Warszawy do Aten trwa ok. 2,5 h.

Jak dojechać z lotniska Ateny do centrum?

Najkorzystniejszym sposobem jest metro. Stacja znajduje się tuż przy lotnisku. Ateńskie metro jest dobrze skomunikowane z głównymi atrakcjami. Kursuje od 5:30 do 23:30. Jeśli chcesz dostać się do centrum po północy, a Twój budżet nie zakłada drogich taksówek, wybierz całodobowy autobus. Trzeba jednak być bardzo ostrożnym, pamiętając, że Ateny to duża aglomeracja, a nocą niektóre dzielnice są niebezpieczne.

Czy w Atenach wystarczy karta EKUZ?

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje w Grecji, ponieważ jest to kraj należący do Unii Europejskiej. Jeśli więc zdarzy Ci się wypadek lub Twój stan zdrowia nagle się pogorszy, będziesz mógł skorzystać z publicznej opieki medycznej na takiej samej zasadzie, co obywatele tego kraju. Trzeba jednak mieć na uwadze, że usług medycznych, które w Polsce są bezpłatne, karta EKUZ może nie pokryć. W takiej sytuacji konieczne będzie opłacenie ich z własnej kieszeni.

Przykład:

Może to być sytuacja, kiedy będzie potrzebny transport medyczny do kraju. EKUZ w Grecji nie obejmuje tej usługi, dlatego jeśli turysta nie ma odpowiedniej polisy turystycznej, będzie zmuszony do pokrycia kosztów przejazdu karetką czy lotu helikopterem medycznym do Polski z własnego budżetu.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Aten wybrać?

Wyjeżdżając do stolicy Grecji, warto wykupić ubezpieczenie na podróż. Chociaż EKUZ obowiązuje w Grecji, nie zawsze pokryje niezbędne usługi medyczne. Nie pomoże też w takich sytuacjach, jak np. zgubiony bagaż. Mając ubezpieczenie turystyczne do Aten, możesz być spokojny o swoje finanse w razie problemów w podróży. O tym, jak powinna wyglądać taka polisa, przeczytasz tu: Ubezpieczenie turystyczne do Grecji.

FAQ:

  • 1
    Co warto zjeść w Atenach?

    Kuchnia grecka jest jedną z najzdrowszych na świecie. Jej główne składniki to pszenica, oliwa z oliwek, wino, ale też warzywa, zioła, ryby czy owoce morza. Dania mięsne powstają z wieprzowiny, drobiu, cielęciny, jagnięciny i koziny.

  • 2
    Czy Ateny są bezpieczne?

    Warto być ostrożnym, zwiedzając stolicę Grecji po zmroku. Organizując wycieczkę do Aten, lepiej nie rezerwować noclegu w takich dzielnicach, jak: Omonia, Plac Theatrou, Plac Vathis, Metaxourgio, Plac Viktorias, Menidi, Psiri, Exarchia, które uważane są za niebezpieczne.

  • 3
    Czy w Atenach jest drogo?

    Chociaż Ateny to ogromne miasto i stolica Grecji, ceny nie są tu wygórowane. Porównując je z innymi stolicami Europy, można uznać je za tanie. Ceny są tylko nieco wyższe niż w Polsce.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku