2024-07-01

Podróż na Białoruś – wszystko, co musisz wiedzieć

Wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą na Białoruś.

Podróż na Białoruś – wszystko, co musisz wiedzieć

Białoruś – kraj blisko sąsiadujący z Polską, kuszący bogatą historią, dziewiczą przyrodą i ciekawą kulturą, od lat wywołuje wiele kontrowersji. Z jednej strony fascynuje, z drugiej wzbudza pewne obawy z powodu skomplikowanej sytuacji politycznej. Niektórzy z nas mają tam jednak swoje korzenie, a nawet bliską rodzinę zamieszkującą te tereny.

Niniejszy przewodnik ma na celu ułatwienie Ci podjęcia świadomej decyzji o podróży na Białoruś. Znajdziesz tu informacje dotyczące bezpieczeństwa, zasad pobytu, a także wskazówki, jak przygotować się do takiego wyjazdu.

Najważniejsze informacje:

  • Przyrodnicze atrakcje turystyczne i zabytki Białorusi są niewątpliwą zachętą do zwiedzenia tego kraju. Jednakże, ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną, podróżowanie w te rejony Europy wymaga szczególnej uwagi i odpowiedniego przygotowania.
  • Wielu Polaków decyduje się na zwiedzanie Białorusi przy okazji pobytu w rodzinnych stronach. Nasi rodacy podróżują tam często, by odwiedzić np. swoich dziadków lub innych krewnych.
  • Białorusini są drugą co do liczebności mniejszością narodową w Polsce, liczącą około 44 tys. osób (dane GUS z 2011 r.). Zamieszkują głównie południowo-wschodnie tereny kraju, w szczególności województwo podlaskie, gdzie skupia się ponad 85% białoruskiej populacji.
  • Ze względu na wzrost napięcia, wydarzenia wojenne w regionie, a także powtarzające się przypadki aresztowań obywateli polskich Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkich podróży do Republiki Białorusi.
  • Aktualne informacje i zalecenia dla osób planujących podróż na Białoruś można znaleźć w oficjalnym serwisie RP – gov.pl.

Czy wyjazd na Białoruś jest bezpieczny?

Zarówno podróż do Rosji, jak i na Białoruś jest obecnie stanowczo odradzana przez MSZ z uwagi na sytuację polityczną. Więcej aktualnych danych na ten temat można znaleźć na oficjalnej stronie rządowej – GOV.pl.

Oto treść* zamieszczonego tam komunikatu:

„Ze względu na wzrost napięcia, wydarzenia wojenne w regionie, a także powtarzające się przypadki aresztowań obywateli polskich Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza obywatelom polskim wszelkie podróże do Republiki Białorusi. W razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, zamknięcia granic czy innych nieprzewidzianych sytuacji ewakuacja może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwa.

Obywatelom RP pozostającym na terytorium Republiki Białorusi rekomendujemy opuszczenie jej terytorium dostępnymi środkami komercyjnymi i prywatnymi.

Obecnie dla ruchu osobowego z Polską otwarte jest jedynie przejście graniczne: Terespol-Brześć.

Ponadto dla ruchu towarowego działa przejście graniczne ob: Koroszczyn (Kukuryki) – Kozłowicze.

Osoby przebywające w Białorusi powinny bezwzględnie: zarejestrować się w systemie Odyseusz oraz na bieżąco śledzić informacje MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych, oraz na stronach internetowych”.

Białoruś – zasady wjazdu i pobytu

Jeśli jesteś zdeterminowany do tego, by w najbliższym czasie wyruszyć na Białoruś, podróż może okazać się wyzwaniem wymagającym specjalnego przygotowania. Przede wszystkim Minister Spraw Zagranicznych zaleca, by każda osoba wyjeżdżająca w te rejony zarejestrowała się w systemie Odyseusz. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować. W razie pytań lub problemów związanych z tym tematem skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.

Oto kluczowe informacje dla turystów planujących zwiedzanie Białorusi:

  • 1
    Patrole milicyjne są bardzo częste, w dużych miastach niemal na każdym większym skrzyżowaniu. W miejscach o dużym natężeniu ruchu (skrzyżowania, ronda itp.) często zdarzają się kontrole prowadzone przez milicję drogową (GAI).
  • 2
    Granicy Białorusi nie możesz przekroczyć bez paszportu. Dowód osobisty nie jest zatem wystarczającym dokumentem.
  • 3
    Obowiązującym środkiem płatniczym jest białoruski rubel – BYN. Na Białorusi nie wolno płacić walutami obcymi (np. USD, EUR). Pieniądze można wymienić w bankach czynnych z reguły do godz. 17.00. Bank nie pobiera prowizji przy wymianie waluty. Przy jej zakupie zwykle wymagane jest okazanie paszportu.
  • 4
    Językami urzędowymi są język białoruski oraz język rosyjski.
  • 5
    Od 2 marca 2023 r. do 31 grudnia 2024 r. obywatele RP mogą wjechać na teren Białorusi bez wiz, przez wszystkie przejścia graniczne na granicy UE z Republiką Białorusi. Obywatele polscy będą mogli bez wiz przebywać na Białorusi przez okres 90 dni w ciągu roku kalendarzowego w celach turystycznych.
  • 6
    Przy wjeździe na terytorium Białorusi będziesz zobowiązany do posiadania:

Zwiedzanie Białorusi – dlaczego warto tam jechać?

Rozważając podróż na Białoruś, warto uświadomić sobie, że ten kraj to nie tylko skomplikowana sytuacja polityczna i trudna historia. To przede wszystkim przepiękne krajobrazy Polesia i Puszczy Białowieskiej, imponujące budowle sakralne, warownie i stare miasta, a także bogata kultura oraz gościnność ludzi.

Tamtejsze rejony słyną z niezwykłej przyrody, obejmującej dziewicze lasy, jeziora i mokradła. Unikatowe zabytki i atrakcje w Białorusi przyciągają co roku wielu polskich turystów. Podróżując mądrze i z rozwagą, możemy odkryć te wszystkie architektoniczne i przyrodnicze skarby, okazując zarazem szacunek dla białoruskiej kultury i tradycji. Warunkiem jest oczywiście stosowanie się do podstawowych zasad bezpiecznego podróżowania i zaleceń MSZ

Jak uczynić podróż na Białoruś bezpieczną?

Pamiętaj o tych zasadach, by uczynić swój pobyt na Białorusi bezpiecznym: 

  • 1
  • 2
    Unikaj spożywania miejscowej żywności na południu kraju ze względu na możliwość zagrożenia radioaktywnością.
  • 3
    Przygodna wymiana pieniędzy (tzw. czarnorynkowa) może być potraktowana jako niezgodna z prawem i skończyć się zatrzymaniem oraz grzywną.
  • 4
    Przemyt lub posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyków/środków psychotropowych jest surowo karane. Jeśli wwozisz na terytorium Republiki Białorusi lekarstwa – szczególnie środki uspokajające, przeciwbólowe, psychotropowe, zawierające sterydy, musisz mieć ważną receptę lub zaświadczenie lekarskie ze wskazaniem preparatów oraz ich dawek. Dokument musi być przetłumaczony na język rosyjski lub białoruski.
  • 5
    Na Białorusi obowiązuje całkowity zakaz fotografowania komisariatów milicji, jednostek wojskowych i innych urzędów państwowych. Służby mogą Cię pociągnąć do odpowiedzialności karnej, jeśli złamiesz ten zakaz.
  • 6
    Cudzoziemcy, którzy podróżują tranzytem przez strefę przygraniczną do uzdrowisk, ośrodków wypoczynkowych nie muszą mieć przepustki. Ci, którzy chcieliby odwiedzić strefę przygraniczną bądź pas przygraniczny w innym celu, powinni mieć taką przepustkę.
  • 7
    Obywatele Polski leczą się na Białorusi odpłatnie. Doba w szpitalu kosztuje równowartość ok. 30 EURO, jednak w razie leczenia specjalistycznego cena może być wyższa. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup prywatnego ubezpieczenia na Białoruś.

Co warto wiedzieć o relacjach polsko-białoruskich?

Historia relacji polsko-białoruskich jest skomplikowana, jednak obecnie ta mniejszość narodowa w naszym kraju tworzy różnorodną społeczność, która wnosi cenny wkład w polską kulturę. Chociaż stosunki te napotykają na wyzwania, wielu białoruskich pisarzy, artystów i naukowców odgrywa ważną rolę w życiu współczesnej Polski. Nasz kraj aktywnie wspiera białoruską opozycję demokratyczną, oferując schronienie i pomoc dla białoruskich dysydentów oraz organizując programy wsparcia dla społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi​.

Co warto wiedzieć o Białorusinach?

  • Pielęgnują oni bogatą kulturę i tradycje, przejawiające się w języku, muzyce, tańcu, kuchni i rękodziele.
  • Istnieje mnóstwo organizacji białoruskich w Polsce, działających na rzecz zachowania i rozwoju kultury białoruskiej. Białorusini tworzą wiele stowarzyszeń, takich jak np. Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne czy Związek Białoruski w RP.
  • Język białoruski jest językiem mniejszości narodowej, nauczanym w szkołach i używanym w mediach.
  • Większość Białorusinów w Polsce wyznaje katolicyzm, ale istnieje też mniejsza społeczność prawosławna.
  • Niestety, często spotyka się stereotypy i uprzedzenia wobec Białorusinów, co stanowi wyzwanie dla stosunków międzynarodowych. Za przyczynę tego stanu rzeczy należy uznać sytuację polityczną na Białorusi, co odciska piętno na postrzeganie całej mniejszości białoruskiej w Polsce i tejże społeczności za granicą.
  • Relacje polsko-białoruskie są kształtowane przez wspólną historię. Wiele obszarów, które obecnie należą do Białorusi, było częścią Polski przed II wojną światową, co ma wpływ na tożsamość mieszkańców tych terenów.
  • Obecnie granica polsko-białoruska, licząca ponad 418 kilometrów, stanowi również zewnętrzną granicę Unii Europejskiej.

Ważne!

Mimo wyzwań politycznych mniejszość białoruska w Polsce jest integralną częścią społeczeństwa i odgrywa ważną rolę w życiu kulturalnym kraju. Istnieje wiele możliwości poznania kultury białoruskiej w Polsce, np. poprzez festiwale, koncerty i wystawy.

Największe atrakcje turystyczne i zabytki Białorusi

Jeśli ostrożnie zaplanujesz swój wyjazd, stosując się do wszystkich wytycznych dotyczących podróży na Białoruś, atrakcje przyrodnicze i zabytki tego kraju będą stały przed Tobą otworem. A jest w czym wybierać! Z myślą o tych, którzy kochają piękne krajobrazy i unikatową architekturę, przygotowaliśmy subiektywną listę ciekawych miejsc na Białorusi.  Koniecznie uwzględnij je podczas swojej wyprawy.

  • Mińsk: Stolica Białorusi to miasto wyróżniające się nowoczesną architekturą, a także licznymi muzeami, teatrami i restauracjami. Warto odwiedzić zwłaszcza: Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, Narodowe Muzeum Sztuki Białoruskiej, Kościół Świętych Szymona i Heleny (Czerwony Kościół) oraz Plac Niepodległości.
  • Zamek w Mirze: Ten majestatyczny średniowieczny zamek jest jednym z najważniejszych zabytków na Białorusi. W 2000 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Otacza go malowniczy park, a sam obiekt oferuje  bogate wystawy historyczne i piękne wnętrza.
  • Zamek w Nieświeżu: Kolejna perła architektury renesansowej, również wpisana na listę UNESCO. Obiekt, który w przeszłości stanowił rezydencję rodu Radziwiłłów, do dziś zachwyca pięknem architektury i bogatymi muzealnymi zbiorami.

  • Puszcza Białowieska: Jedyny w swoim rodzaju rezerwat przyrody, wpisany na listę UNESCO. Jest to ostatni i największy fragment pierwotnej puszczy, która niegdyś pokrywała Europę. Można tu zobaczyć żubry w ich naturalnym środowisku.
  • Jezioro Narocz: Największe jezioro na Białorusi i popularne miejsce wypoczynku dla jej mieszkańców. Zapewnia możliwość uprawiania sportów wodnych, wędkowania oraz spacerów po okolicznych lasach.
  • Kanał Augustowski: Zabytkowy kanał żeglugowy łączący dorzecze Wisły z Niemnem. Jest to atrakcja Białorusi dedykowana miłośnikom historii oraz osobom preferującym aktywny wypoczynek – zwłaszcza żeglarstwo i kajakarstwo.
  • Twierdza Brzeska: historyczna warownia, która odegrała kluczową rolę podczas II wojny światowej, szczególnie podczas obrony przed niemieckim atakiem w 1941 roku. Obecnie mieści się tam muzeum.
  • Dudutki: Skansen etnograficzny, a właściwie kompleks muzealny dawnych rzemiosł i technologii, znajdujący się ok. 40 km od Mińska. Umożliwia wgląd w tradycyjne życie na wsi białoruskiej. Można obserwować tam rzemieślników przy pracy, próbować lokalnych przysmaków lub brać udział w warsztatach tematycznych.

Przed każdym wyjazdem kup polisę podróżną!

Po przeczytaniu porady wiesz już, z czego słynie Białoruś, co warto zobaczyć w tym kraju i jakie środki ostrożności zachować, by Twój wyjazd okazał się bezpieczny. Pamiętaj, by śledzić bieżące komunikaty MSZ oraz wykupić właściwą polisę podróżną. Oferty sprawdzisz w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

Zwróć uwagę na zakres i wyłączenia ochrony, które towarzystwo umieszcza w umowie. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek podczas wyjazdu czy odmowy wypłaty odszkodowania w obliczu trudnej sytuacji w podróży. Pamiętaj o ubezpieczeniu bagażu, kosztów leczenia, OC i NNW podczas wyboru polisy! W razie pytań skontaktuj się doradcą w placówce lub za pośrednictwem infolinii CUK.

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Czy do Białorusi potrzebna jest wiza?

    Jak podaje portal Gov.pl: Od 2 marca 2023 r. do 31 grudnia 2024 r. obywatele Polski mogą wjechać na teren Białorusi bez wiz, przez wszystkie przejścia graniczne na granicy UE z Republiką Białorusi. Obywatele polscy będą mogli bez wiz przebywać na Białorusi przez okres 90 dni w ciągu roku kalendarzowego w celach turystycznych.

  • 2
    Czy do Białorusi potrzebny jest paszport?

    Tak, aby wjechać na Białoruś, konieczne jest posiadanie ważnego paszportu. Wymagana ważność dokumentu: 3 miesiące do planowanej daty wyjazdu z Białorusi.

  • 3
    Z jakiego jedzenia słynie Białoruś?

    Białoruś to nie tylko zwiedzanie zabytków i atrakcje przyrodnicze. Kraj ten słynie również z wyśmienitej kuchni! Jest ona sycąca i aromatyczna. Bazuje na ziemniakach, mięsie i produktach mlecznych. Oto kilka dań, których warto spróbować:

    • Cepeliny – duże pyzy ziemniaczane lub mączno-ziemniaczane z nadzieniem mięsnym, często podawane ze śmietaną i skwarkami.
    • Draniki – placki ziemniaczane podawane na słodko lub słono. W wersji słonej często towarzyszą im gulasz, śmietana lub bryndza.
    • Kiszka ziemniaczana – pieczony flak wieprzowy wypełniony masą z utartych ziemniaków z cebulką, kiełbasą lub boczkiem.
    • Babka ziemniaczana – zapiekanka z utartych ziemniaków, skwarków z boczku lub kiełbasy, a czasem również kaszy gryczanej.
    • Haluszki – małe kluseczki ziemniaczane podawane na różne sposoby, np. z sosem grzybowym, gulaszem lub serem.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku