Większość Polaków czuje już letnią bryzę we włosach i nie może doczekać się porzucenia codziennych obowiązków i przełączenia swojego życia w tryb wakacyjnego odprężenia. Nadszedł czas, aby wyciągnąć z szafy strój kąpielowy, lekkie szorty i w wygodnych butach wyruszyć w nieznane. W nieznane czyli dokąd?
Gdzie najchętniej wypoczywamy w Polsce?
Decydując się na wakacje w kraju, korzystamy zarówno z uroków krajobrazów górskich, jak i nadmorskich zachodów słońca. Nad Bałtykiem najchętniej opalamy się w Kołobrzegu, Gdańsku i Sopocie, wygrzewając się na piaszczystych plażach dominujących zarówno w Zatoce Gdańskiej, jak i Pomorskiej. Bazą wypadową do górskich wędrówek jest przede wszystkim Zakopane i Karpacz, skąd wspinamy się na szczyty Tatr i Karkonoszy. Choć numerem jeden wśród polskich miast jest Zakopane, turystyka miejska rozwija się również w pobliskim grodzie Kraka, gdzie chętnie odwiedzamy naszych królów na Wawelu i eksplorujemy uliczki Kazimierza.
Jeśli nie w Polsce, to gdzie?
Za granicę planuje wyruszyć w tym roku prawie połowa Polaków wyjeżdżających na urlop. Gdzie wakacyjna Polonia będzie tego lata najliczniejsza? Wśród popularnych destynacji znajdziemy przede wszystkim kraje na europejskim południu, takie jak Chorwacja, Grecja, Hiszpania wraz z Wyspami Kanaryjskimi, Włochy, Bułgaria. Kusi nas ciepłe morze wolne od sinic, a spragnieni słońca po mroźnej zimie ładujemy baterie pod śródziemnomorskim niebem. Uciekamy od lipcowych deszczy i burzy, stawiając na gorący klimat i pewność dobrej pogody.
Częstym wyborem Polaków jest również Turcja i Albania, jedyne państwa z wakacyjnej czołówki poza Unią Europejską. Bałkański kraj cieszy się reputacją nieodkrytego jeszcze skarbu, krainy zachowującej autentyczność i wolnej od tłumnie przybywających turystów.
Za granicę przemieszczamy się przede wszystkim samolotem. W dalekie podróże samochodem wyruszamy głównie, aby dostać się do Chorwacji i naszych najbliższych sąsiadów. Z autokarów korzystamy sporadycznie z uwagi na długi czas przejazdu i wątpliwy komfort.
Biuro podróży czy wyjazd na własną rękę?
W tej kwestii Polacy są bardzo podzieleni. Nieznacznie większy odsetek naszych rodaków polega na turystyce zorganizowanej, ciesząc się wygodą podróżowania i czasem zaoszczędzonym na planowaniu wycieczki i załatwianiu formalności we własnym zakresie. Wielu z nas jednak docenia samodzielne przygotowywanie wyjazdu i wolność dysponowania czasem według własnych preferencji. Nie bez znaczenia jest też cena, której wysokość możemy dowolnie kształtować w przypadku wycieczki indywidualnej.
Wyjeżdżamy w różne miejsca, ale łączy nas wysoka świadomość ubezpieczeniowa. Okazuje się, że aż 70% Polaków zaopatruje się na wakacje w ubezpieczenie turystyczne, dzięki któremu bezpiecznie podróżujemy nawet w najdalsze zakątki świata.
Z DORADCĄ
Masz już plany na wakacje?
Oceń artykuł