2024-09-05

Od ilu lat można skakać ze spadochronem?

Dowiedz się, jakie są minimalne wymagania wiekowe dla osób planujących skok ze spadochronem.

Od ilu lat można skakać ze spadochronem?

Skok ze spadochronu to marzenie wielu osób, które uwielbiają zastrzyk adrenaliny. Ta aktywność zainteresowała Twoje dziecko i zastanawiasz się, od ilu lat można skakać ze spadochronem? Z tego tekstu dowiesz się, jaki jest minimalny wiek, by spróbować tej atrakcji.

Najważniejsze informacje:

  • Okazuje się, że skoki ze spadochronem mogą być rozrywką także dla dzieci.
  • Nie istnieje minimalny wiek, by oddać skok spadochronowy w tandemie (z instruktorem). Dziecko powinno mieć ok. 125-130 cm wzrostu, a ten warunek mogą spełnić już 7-letnie dzieci.
  • Obowiązuje maksymalna waga. Otyłe osoby (powyżej 100-120 kg) nie będą mogły skorzystać z atrakcji.
  • Przeciwwskazaniem do wzięcia udziału w skoku są np. niektóre schorzenia np. układu oddechowego czy krwionośnego.
  • By skakać ze spadochronem samodzielnie, trzeba mieć ukończone 16 lat oraz zgodę rodziców (w przypadku osób niepełnoletnich). Wymagane jest także zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego.
  • Do oddawania skoków za granicą jest wymagana specjalna licencja. Należy do niej m.in. amerykańska USPA, którą trzeba odnawiać rokrocznie.
  • Jeśli Twoje dziecko będzie skakać ze spadochronem, przed lotem przygotuj mu lekki posiłek, sportowy strój oraz lekkie, wiązane buty. Zwiąż także długie włosy. Podczas skoku dziecko może mieć okulary.

Czy dziecko może skakać ze spadochronem?

Twoje dziecko już od jakiegoś czasu podsyła Ci linki do stron, na których można kupić skok ze spadochronem? Jednak Ty zastanawiasz się cały czas, czy to marzenie można zrealizować? Okazuje się, że dzieci mogą skakać ze spadochronem w tzw. tandemie pod warunkiem, że spełnią określone kryteria. To nie sam wiek nim jest, ale:

  • stan zdrowia,
  • waga,
  • wzrost.

Od jakiej wagi i wzrostu można skakać ze spadochronem?

By oddać skok spadochronowy w tandemie, dziecko musi mieć minimum 125-130 cm wzrostu oraz nie więcej niż 100-120 kg. Warto sprawdzić, jakie są dokładne wymagania na stronie internetowej organizatora tego typu atrakcji. Wszystko zależy od wymagań sprzętowych.

Oprócz tego niepełnoletni muszą mieć zgodę rodzica na skok ze spadochronem. Nie jest wymagane badanie lekarskie, a jedynie podpisane oświadczenie o stanie zdrowia. Nie trzeba też przechodzić specjalistycznego kursu. Wystarczy kilka wskazówek technicznych przed oddaniem skoku.

Ważne!

Chociaż przygodę ze spadochronem mogą przeżyć już nawet 7-letnie dzieci, nie zawsze jest to wskazane. Taki skok wiąże się z koniecznością pokonywania własnych barier. Nie każdy dorosły jest na to gotowy, a tym bardziej niektóre, niedojrzałe jeszcze emocjonalnie dzieci. Warto przemyśleć, czy Twoja pociecha na pewno jest gotowa na taki krok.

Od ilu lat można skakać ze spadochronem bez instruktora?

Większe obostrzenia obowiązują w przypadku samodzielnych skoków, w których nie bierze udział instruktor. W tym przypadku nie każde dziecko będzie mogło skorzystać z atrakcji. Za zgodą rodziców mogą to zrobić osoby, które ukończyły 16. rok życia. Nie wystarczy tylko krótkie przygotowanie. Kandydat do oddania samodzielnego skoku musi zdobyć wymaganą wiedzę oraz zdać egzamin, zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Polską licencję trzeba odnawiać co 5 lat.

Czy wiesz, że...

Jedną z najczęściej spotykanych licencji do oddawania samodzielnych skoków spadochronowych poza granicami Polski jest USPA, czyli US Parachute Association. Uznaje się ją na całym świecie. Trzeba ją odnawiać co roku.

Jak przygotować dziecko do skoku ze spadochronem?

Jeśli zdecydowałeś się na zakup tego typu atrakcji dla swojego dziecka, sprawdź, jak je przygotować do skoku.

Przed wyjściem podaj mu lekki posiłek. Ani uczucie głodu, ani przepełnienia żołądka nie są wskazane i mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości podczas skoku.

Przygotuj dziecku wygodny sportowy strój oraz lekkie buty, wiązane na sznurowadła. Dzięki temu obuwie będzie można dopasować idealnie do stopy, co zmniejsza ryzyko zgubienia ich podczas skoku.

Jeśli dziecko nosi na co dzień okulary, może je mieć także podczas skoku. Organizator zapewnia dodatkowe gogle, więc nie ma ryzyka zgubienia okularów podczas korzystania z atrakcji.

Dzieci z długimi włosami powinny je przed skokiem upiąć, by nie ograniczać widoczności instruktorowi podczas lotu.

Z reguły organizatorzy zastrzegają, że na pokładzie samolotu, bezpośrednio przed oddaniem skoku, może być tylko klient, korzystający z atrakcji oraz instruktor.  Przygotuj dziecko na to, że prawdopodobnie nie będziesz mógł przy nim być, by dodać otuchy, a całe zdarzenie będziesz oglądać z lądu.

Jakie są przeciwwskazania do skoku ze spadochronem?

Kto nie będzie mógł skoczyć ze spadochronem? Ze względów bezpieczeństwa samego klienta, jak i instruktora, należy przed oddaniem skoku podpisać oświadczenie o braku przeciwwskazań do podejmowania tego typu aktywności. Nie powinny skakać osoby, które cierpią m.in. na:

  • dolegliwości kręgosłupa (np. poważne skrzywienia),
  • łamliwość kości kończyn,
  • poważne schorzenia układu oddechowego i krwionośnego,
  • choroby psychiczne,
  • padaczkę,
  • itd.

Przed samym skokiem nie można także zażywać środków odurzających np. pić alkoholu. Skutkiem takiego stanu rzeczy mogłoby być np. nieodpowiedzialne zachowanie klienta, które narażałoby na szwank zarówno jego życie i zdrowie, jak i instruktora.

Czy skoki spadochronowe dla dzieci są bezpieczne?

Organizatorzy skoków spadochronowych w tandemie podkreślają, że jest to bezpieczna atrakcja dla dzieci pod warunkiem przestrzegania wszystkich zasad. Cała odpowiedzialność w postaci obsługi sprzętu spoczywa na wykwalifikowanym instruktorze, a dziecko skupia się na oglądaniu widoków i przeżywaniu niesamowitych chwil.

Nie wykazano, by skoki spadochronowe były niebezpieczne dla zdrowia. Organizatorzy podkreślają, że ze względu na wydzielanie się podczas tej aktywności hormonów szczęścia, skoki ze spadochronem pozwalają wręcz zniwelować napięcie i stres.

Jak się zabezpieczyć?

Jeśli wyjeżdżasz na zagraniczne wakacje, podczas których Ty lub Twoje dziecko macie zamiar skakać ze spadochronem, warto się odpowiednie zabezpieczyć. Dobrym pomysłem jest ubezpieczenie turystyczne. Online porównywarka pozwoli Ci przeanalizować oferty, obejmujące uprawianie sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka, a także zakup wybranej z nich! Polisa pokryje koszty ewentualnego wypadku na lotnisku, a także zabezpieczy Cię podczas całej wycieczki!

FAQ:

  • 1
    Od ilu lat można skakać ze spadochronem z instruktorem?

    Kryterium do udziału w skoku spadochronowym w tandemie jest nie sam wiek, ale m.in. waga i wzrost. Ma to związek z koniecznością doboru odpowiedniej uprzęży. Zazwyczaj dzieci ok. 7-10-letnie, które osiągnęły wzrost 130 cm, mogą wziąć udział w atrakcji.

  • 2
    Jakie jest ryzyko skoku ze spadochronem?

    Skok ze spadochronem jest sportem bezpiecznym warunkowo. Jeśli przestrzega się określonych zasad i nie zataja dolegliwości zdrowotnych, ryzyko wypadku jest bardzo małe. Prawdopodobieństwo awarii dwóch spadochronów podczas jednego skoku jest równe szansie wygrania głównej nagrody w loterii.

  • 3
    Czego nie robić przed skokiem ze spadochronem?

    Przed udziałem w atrakcji nie należy spożywać alkoholu ani zażywać innych środków odurzających.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku