Chcesz wyjechać do Kraju Kwitnącej Wiśni i zastanawiasz się, co zwiedzić w Japonii? Nie wiesz, jak zaplanować wycieczkę? Gdzie koniecznie pojechać i co zwiedzić? W jakim okresie wybrać się w podróż do Japonii? Z tego tekstu dowiesz się, jakie są najważniejsze zabytki Japonii i co warto wiedzieć o tym kraju.
Podróż do Japonii – dla każdego coś dobrego
Wycieczka do tego zakątku Dalekiego Wschodu to przygoda, która każdemu zapadnie w pamięć. Japonia oferuje niezapomniane chwile zarówno miłośnikom przyrody, wiejskich klimatów, jak i mieszczuchom, którzy uwielbiają spacerować gwarnymi ulicami. W kraju Kwitnącej Wiśni tętniące życiem miasta zderzają się z zakamarkami, w których aż roi się od starożytnych murów.
Kiedy zaplanować wakacje w Japonii?
Najpiękniejsze pocztówki z Japonii to fotografie hanami, czyli kwitnącej wiśni wiosną, a także momiji, czyli czerwieniejących klonów jesienią. W podróż do Japonii najlepiej wybrać się więc marcu lub kwietniu, a także październiku i listopadzie, by nacieszyć się wspomnianymi wyżej zjawiskami przyrodniczymi. Trzeba się jednak liczyć z tym, że oblężenie turystów w tym okresie może być większe niż w pozostałych miesiącach, a z tym faktem wiąże się ograniczona dostępność miejsc noclegowych, a także wysokie ceny hoteli czy hostelów.
Tak naprawdę każda pora roku w Japonii ma swój urok. Zimą zdarzają się opady deszczu i śniegu, a w lutym zaczynają kwitnąć śliwy. Wiosna to czas podziwiania drzew wiśniowych, a na przełomie wiosny i lata kwitną irysy i hortensje. W upalne lata zdarzają się tajfuny, jednak okres ten obfituje w wiele festiwali. Jesień to z kolei czas, kiedy liście klonów pokrywają się czerwoną barwą.
Zabytki Japonii
Dla nas, Europejczyków, architektura japońskich miast i miasteczek robi wrażenie. Nie możemy przejść obojętnie obok zabytków Japonii. Przedstawmy kilka najciekawszych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić w Japonii:
- 1Tokio
Zabudowania Tokio są swoistym miksem, przenikającej się aury nowoczesności i starożytności. W mieście znajdziemy nie tylko świątynie (np. Senso-ji w Asakusa), ale możemy zaznać japońskiego życia na ruchliwych ulicach Shibuya, czy Roppongi. Będąc tutaj koniecznie trzeba odwiedzić Asakusa, czyli jedną z najważniejszych i najpopularniejszych wśród turystów świątyń w Tokio. Miłośnicy dobrego jedzenia powinni zahaczyć o Tsukiji, czyli największy targ rybny na świecie. Nie można też zapomnieć o dzielnicy Harajuku, która słynie z oryginalnie ubranej młodzieży, spacerującej po jej ulicach. Spotkamy tu miłośników mody anime, ale i tej retro.
- 2Kioto
Kioto, czyli dawna stolica, to must see w Japonii. Tutaj czas zdecydowanie się zatrzymał, co na pewno docenią miłośnicy historii. To miejsce słynące z pałaców i świątyń, ale także z Gion – dzielnicy gejsz. Nie sposób przejść obojętnie obok pięknych ogrodów, znajdujących się np. w tzw. Złotym i Srebrnym Pawilonie, koniecznie trzeba przespacerować się ścieżką filozofów czy zwiedzić jedną z najważniejszych buddyjskich świątyń – Kiyomizu-dera. Nie można też zapomnieć o Fushimi Inari Shrine. To ważne sanktuarium, w którym czczona jest bogini płodności, ryżu i sake – Inari. Do świątyni prowadzi długi tunel skonstruowany z bram Tori. Wierzono, że oddziela on to, co ludzkie, od tego co boskie. Będąc w Kioto odpocznijmy spacerując przepiękną aleją bambusową Bamboo Grove.
- 3Nara
Miejscowość ta słynie ze spacerujących po ulicach i oswojonych z ludźmi jelonków. To one są największą atrakcją turystyczną miasta. Co ciekawe, można je nakarmić specjalnie sprzedawanymi w tym celu wafelkami – tzw. shika senbei. W Nara znajduje się ważny kompleks świątynny wpisany na listę UNESCO. Koniecznie trzeba przyjrzeć się tutaj największemu na świecie posągowi Buddy, który waży ponad 500 ton! Znajduje się tutaj także jedna z największych na świecie budowli z drewna.
- 4
- 5Osaka
To miasto, które warto zwiedzić, by zobaczyć m.in. Osaka Castle, a także wesołe miasteczko Universal Studios Japan stylizowane na podstawie kultowych filmów typu Back to the Future, Jurassic Park itd. By zaznać lokalnych smaków, warto udać się na ulicę Dotonobori, która z każdej strony kusi japońskimi daniami. Ci, którzy uwielbiają morskie głębiny z pewnością odwiedzą oceanarium Osaka Aquarium Kaiyukan, które mieści aż 15 ogromnych akwariów, gromadzących florę i faunę charakterystyczną dla Pacyfiku.
- 6
- 7Hiroszima na wyspie Honsiu
To miasto, w którym życie współczesne przenika się z historycznymi wydarzeniami z 1945 r., o których nie trzeba chyba nikomu przypominać. Będąc tu, odwiedźmy Muzeum Pokoju oraz Park Pokoju, by poznać lepiej historię, a zarazem upamiętnić ofiary zrzucenia bomby atomowej na miasta Nagasaki i Hiroszima.
- 8Wyspa Itsukushima, zwana Miyajima
Znajdziemy tu przepiękną świątynię Itsukushima. To sanktuarium, będące popularnym miejscem pielgrzymek. Budowla leży w otoczeniu gór i zatok, co z pewnością dodaje jej uroku. Wielka Brama Tori to kolejne miejsce godne uwagi na wyspie Miyajima. Krajobraz wokół niej stanowi widok, który często ląduje na wielu pocztówkach z Japonii. Co ciekawe, by nie zaburzyć mistycznej aury wyspy wprowadzono na niej zakaz narodzin i umierania. Zarówno kobiety w ciąży, jak i starsze osoby wywożone są w inne części Japonii.
- 9Nikko
To niewielka miejscowość, która zadziwia pięknymi świątyniami, budowlami porośniętymi mchem, otoczonymi lasem cedrowym i górzystymi terenami. Wizytę tutaj warto zaplanować jako odskocznię od zwiedzania tętniącego życiem Tokio. W Nikko można zaznać nie tylko mistycznej aury, ale poodpoczywać nad brzegiem jeziora Chūzenji i wodospadu Kegon.
Co jeszcze zobaczyć w Japonii?
Japonia to nie tylko bogata kultura, ale też cuda natury, które przyciągają rzesze turystów. Do najważniejszych obiektów należą:
- 1Park Narodowy Fuji Hakone Izu to najsłynniejszy park w Japonii. Najważniejszym jego elementem jest aktywny stratowulkan Fuji, będący najwyższym szczytem Japonii. Nie można zapominać także o pięciu jeziorach Fuji, gorących źródłach, wodospadach, plażach czy wyspach Izu. Park założony został w 1936 roku, a rozciąga się na obszarze setek kilometrów.
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6Onseny japońskie są gorącymi źródłami, w których lokalni mieszkańcy i turyści mogą zaznać relaksującej kąpieli. W Japonii takich miejsc jest aż 30 tysięcy! W tych łaźniach bazujących na naturalnych źródłach obowiązuje specjalna etykieta m.in. zakaz przebywania w stroju kąpielowym, obowiązek zasłaniania tatuaży czy brak możliwości robienia zdjęć.
- 7
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Japonii?
Planując wycieczkę, koniecznie trzeba poznać zasady wjazdu do Japonii. Warto też zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. By poznać wysokość składki takiej polisy, możesz skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Sprawdź też, jakie ubezpieczenie do Japonii powinieneś wybrać.
Z uwagi na dużą gęstość zaludnienia w miastach popularnym miejscem są tzw. hotele kapsułowe, które umożliwiają nocleg wielu turystom na niewielkiej przestrzeni. Turyści czy Japończycy często korzystają także z pokoju na godziny, który wynajmują tylko po to, by iść spać i się zregenerować.
Japan Rail Pass
Planując wycieczkę do Kraju Kwitnącej Wiśni, warto zdecydować się na bilet kolejowy, sprzedawany gościom zagranicznym. To tzw. Japan Rail Pass, który działa przez 7, 14 lub 21 dni. Uprawnia on do poruszania się środkami transportu firmy Japan Rail, czyli m.in. pociągami, autobusami czy promem na wyspę Miyajima. Co ważne dla turystów, mając bilet JR można przejechać się także pociągiem typu shinkasen, który porusza się z prędkością 300 km/h. Taki bilet to sposób na wprowadzenie oszczędności w podróżniczym budżecie, jeśli masz zamiar zwiedzić różne zakątki kraju, a nie tylko np. Tokio. Ważne! Bilet JR trzeba kupić jeszcze przed wyjazdem do Japonii!
Jak płacić w Japonii?
Wybierając się w podróż do Japonii, warto mieć ze sobą gotówkę. Dobrze jest już w Polsce wymienić złotówki na japońskie jeny. Z kilku powodów jest to lepsze rozwiązanie niż karta płatnicza. Po pierwsze w wielu małych miejscowościach zapłacimy tylko w tradycyjny sposób. Po drugie, jeśli będziemy nawet w dużym mieście i będziemy chcieli skorzystać z bankomatu, może okazać się, że nie honoruje on naszej karty. A co z płatnością kartą? Niestety musimy liczyć się ze sporą prowizją – nawet na poziomie 2-6% wysokości transakcji.
Czy wiesz, że...
Pieniądze w Japonii trzeba przekazać sprzedawcy w obu dłoniach. Tak również przyjmuje się resztę. Warto wiedzieć, że zostawianie napiwków jest przez obsługę uznawane za… obraźliwe.
Będąc w Japonii z pewnością przyda Ci się internet, chociażby po to, by skorzystać z translatora – Japończycy niechętnie mówią po angielsku. Jednak korzystanie w Wi-Fi jest tu naprawdę kłopotliwe. Wcześniej warto więc się na to przygotować i kupić specjalną kartę pre-paid lub przenośny router Wi-Fi. By naładować smartfon przydatna będzie z kolei przejściówka do gniazdka.
Akceptowalny strój
Pakując się na podróż do Japonii zrezygnuj z topów, bluzek z odsłoniętym dekoltem, ale też dresów czy szerokich spodni. Nastaw się za to na wygodne buty, które łatwo zdjąć – wchodząc do pomieszczeń, gdzie rozłożone są maty tzw. tatami oraz do wielu świątyń czy restauracji trzeba zdjąć obuwie. Warto mieć ze sobą przewiewne ubrania, ale i cieplejsze okrycie i kurtkę przeciwdeszczową.
Wyjeżdżając do Japonii, gdy w Polsce funkcjonuje czas letni, musimy przesunąć zegarki do przodu o 7 h. W przypadku czasu zimowego z kolei o 8 h.
Jedną z zasad japońskiego savoir-vivre jest zakaz jedzenia czegokolwiek podczas spaceru czy w metrze. Jedzenie spożywa się w restauracji, a Japończycy, którzy korzystają z automatów na ulicy jedzą przekąski, stojąc przy nich.
Bezpieczeństwo w Japonii
Chociaż Japonia jest jednym z bezpieczniejszych państwa na świecie, a Tokio czy Osaka mają status najbezpieczniejszych miast na świecie, pomimo że to ogromne metropolie, to turyści niestety narażeni są na działanie np. kieszonkowców. Właśnie dlatego podróżujmy ostrożnie.
Jeżdżąc po japońskich miastach, zaopatrz się w większą torbę specjalnie na… śmieci. Z powodu ataków terrorystycznych, polegających na umieszczaniu ładunków w koszach na śmieci zrezygnowanono z nich. Śmieci można wyrzucić w hotelu czy w większym markecie.
Jeśli jesteś palaczem, będziesz musiał dostosować się do restrykcyjnych zasad panujących w japońskich miastach. Palenie jest możliwe tylko w specjalnie wyznaczonych strefach – zarówno na ulicy, jak i w restauracjach.
Bezpieczeństwo w podróży jest najważniejsze! W przypadku wycieczki do Japonii warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Koszt polisy możesz poznać korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Jeśli potrzebujesz pomocy doradcy ubezpieczeniowego, możesz skontaktować się telefonicznie z naszym doradcą lub odwiedzić jedną z placówek CUK.
FAQ, czyli najważniejsze informacje o podróży do Japonii
- 1Czy w Japonii jest drogo?
Koszty życia w Japonii są o wiele droższe, jeśli porównamy je z tymi w Polsce. Na przykład zakupy kosztują polskiego turystę średnio 1.62 razy więcej niż w kraju. Spójrzmy na przykłady cen produktów spożywczych. Chleb kosztuje w Japonii ok. 6,24 zł, puszka Coca-coli ok. 4,60 zł.
- 2Kiedy lepiej nie jechać do Japonii?
Najchłodniejsze miesiące w Japonii to styczeń, luty i grudzień, dlatego warto unikać wyjazdu w tym okresie.
- 3Czy w Japonii są częste strajki?
Ze względu na specyfikę zatrudniania pracowników w Japonii (np. na pół etatu) trudno zbudować jest solidarność w zakładzie pracy, co przekłada się na niechęć do strajków i dochodzenia w ten sposób swoich praw.
- 4Jaki jest koszt życia w Japonii?
Miesięczny koszt utrzymania w Japonii w przypadku jednej osoby wynosi ok. 4500 zł.
Oceń artykuł