Szukasz pomysłu na niecodzienną wyprawę? Wybierając się do Katmandu, stolicy Nepalu, przyjdzie Ci zmierzyć się ze zgiełkiem ulicznym, smogiem zmieszanym z zapachem kadzideł i śladami zniszczeń, jakie pozostawiło po sobie trzęsienie ziemi w 2015 r. Mimo to miasto potrafi urzec swoją barwnością, zabytkami z buddyjskimi świątyniami i stupami na czele i magiczną atmosferą. Ruszamy zatem do Katmandu! Co zobaczyć w stolicy Nepalu? Podpowiadamy w krótkim przewodniku.
Najważniejsze informacje:
- Katmandu leży w środkowej części Nepalu i często wybierane jest jako punkt początkowy wypraw trekkingowych w Himalaje, ale samo w sobie również zasługuje na uwagę.
- Odwiedzając Katmandu w porze monsunowej, trzeba liczyć się z obfitymi opadami deszczu.
- Zabytki Doliny Katmandu wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Głównym punktem miasta jest plac Durbar. Inne zabytki, które trzeba zobaczyć to stupa Swayambhunath, zwana Świątynią Małp, Bodnath, świątynia Pashupatinath.
Kiedy najlepiej jechać do Katmandu?
Nawet planując wyjazd bez trekkingu, warto wziąć pod uwagę warunki pogodowe panujące w Katmandu. Kiedy jechać, aby zastać optymalną pogodę? Okres wiosenny od marca do maja oraz jesienny od września do listopada to zazwyczaj przyjemne temperatury i spora ilość słońca, sprzyjająca aktywności na zewnątrz. O ile przyzwyczaisz się do spowijającego stolicę Nepalu smogu. Jest to problem, na jaki można trafić o każdej porze roku. Na zanieczyszczenie powietrza wpływa duża ilość aut i spalin oraz niekontrolowane spalanie śmieci praktykowane w wielu miejscach Katmandu. Klimat ani położenie geograficzne nie sprzyjają cyrkulacji powietrza. Dodatkowo poza porą monsunową i krótkim okresem tuż po, w Nepalu nie są rzadkością pożary, które dodatkowo przyczyniają się do pogorszenia jakości powietrza.
W sezonie zimowym, czyli od grudnia do początków marca, temperatury w dzień sięgają w Katmandu dwudziestu, a nawet dwudziestu kilku stopni, więc jeśli przy okazji pobytu nie planujesz wyprawy w góry, temperatura powinna być całkiem przyjazna. Ruch turystyczny jest wtedy mniejszy, jednak trzeba przygotować się na bardzo chłodne noce. Lato z kolei to pora monsunowa z obfitymi deszczami. Jest to też czas największej aktywności różnego rodzaju insektów.
Planując wyjazd do Katmandu, warto też uwzględnić kalendarz tamtejszych barwnie obchodzonych świąt, bo niezapomniane doświadczenie kulturowe z drugiej strony może znacznie utrudnić poruszanie się po kluczowych zakątkach miasta.
Ile dni przeznaczyć na zwiedzanie Katmandu?
Katmandu często traktowane jest jako jeden z przystanków podczas wyjazdu do Nepalu. Najważniejsze zabytki stolicy można zobaczyć w dwa, trzy dni. Będąc tu, warto zagłębić się w wąskie uliczki, spróbować lokalnych potraw, posłuchać szumu młynków modlitewnych i… uważać na małpy. W mieście jest ich wiele, szczególnie w pobliżu świątyń, gdzie z apetytem podkradają posiłki pozostawione w ofierze bogom. Z pozornie uroczymi zwierzątkami lepiej nie wdawać się w konfrontację, by nie narażać się na ugryzienie.
Gdzie leży Katmandu?
Katmandu leży w środkowej części Nepalu, w Dolinie Katmandu między rzekami od zachodu Bishumati, a od południa i wschodu Bagmati. Wraz z położonymi w pobliżu miastami Patan i Bhaktapur, tworzy aglomerację liczącą ponad milion mieszkańców.
Około 200 km od Katmandu wznosi się najwyższy szczyt świata – Mount Everest. Stolica ze względu na tutejsze międzynarodowe lotnisko, bywa często punktem początkowym wypraw trekkingowych do Everest Base Camp, nepalskiej bazy położonej w pobliżu szczytu.
Co zobaczyć w Katmandu?
Zabytki, stupy, świątynie, barwne bazary, malownicze widoki zachęcają do poznania Katmandu. Wycieczka nie powinna pominąć takich miejsc jak:
- Plac Durbar – to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Katmandu, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wstęp na jego teren jest płatny. Można tu zetknąć się z żywą historią i kulturą Nepalu, podziwiając zabytki architektury newarskiej.
- Stupy– ważne w buddyzmie budowle sakralne, pierwotnie kopce ziemi otoczone kamieniami, skrywające prochy Buddy, mają duże znaczenie symboliczne. Stupę okrąża się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, oddając się medytacji.
- Ogród Marzeń – zwany również Ogrodem Sześciu Pór Roku, to park utrzymany w stylu neoklasycystycznym z 1920 r., w którym można odsapnąć od miejskiego zgiełku pośród zadbanych trawników, rozkwitających kwiatów, pergoli, pawilonów, fontann.
- Patan– miasto wchodzące w skład aglomeracji Katmandu określane jest miastem świątyń. Wiele budynków zostało zniszczonych podczas trzęsienia ziemi w 2015 r., jednak miasto nadal uchodzi za perłę newarskiej architektury.
- Bhaktapur– to trzecie miasto dopełniające metropolię.
Najsłynniejsze zabytki Katmandu
Czas przyjrzeć się bliżej najważniejszym budowlom Katmandu. Zabytki, które trzeba zobaczyć to:
- 1Stupa Swayambhunath – położona na wzgórzu znana jest również jako Świątynia Małp. Prowadzi do niej 365 schodów, a ze szczytu wzgórza roztacza się piękna panorama miasta. Udekorowana mnóstwem kolorowych flag modlitewnych, z pozłacanym wierzchołkiem i wymalowanymi oczami Buddy zachwyca rozmachem i mistyczną atmosferą.
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
Jak najlepiej poruszać się po mieście?
Pod względem ruchu ulicznego Katmandu niewiele różni się od innych miast w tej części świata. Mówiąc krótko – króluje tu chaos. Wózki z owocami, rowery, riksze przemykają między skuterami, motocyklami i autami. Wpasowania się w tę rzekę różnorodnych pojazdów nie ułatwia ruch lewostronny.
Dobrym sposobem na zwiedzanie Katmandu są piesze wędrówki. Spacer z dzielnicy Thamel w okolice zasadniczych zabytków zajmuje ok. 40-60 minut. Można też korzystać z taksówek, mini busów, a nawet złapać motocykl przez specjalną aplikację. Poznawanie atrakcji Katmandu to nie tylko przemieszczanie się od punku A do punktu B. Warto zwrócić uwagę na liczne pomniejsze zabytki, świątynie, stupy, posągi, a także przyjrzeć się codziennemu życiu mieszkańców stolicy.
Jak dolecieć do Katmandu?
W Katmandu znajduje się międzynarodowy port lotniczy Tribhuvan, położony 6 km od centrum miasta.Jest to największe lotnisko w Nepalu. Składa się z dwóch terminali, obsługujących ponad dwadzieścia linii lotniczych. Z Polski są dostępne loty z przesiadką m.in. z Warszawy, Poznania, Krakowa czy Gdańska. Lot trwa średnio od 14 do 20 godzin. Bilety do Katmandu można kupić w cenie od nieco ponad 1 tys. zł w jedną stronę.
Spod lotniska odjeżdżają autobusy, można też złapać taksówkę do turystycznej dzielnicy Thamel, oferującej dobrą bazę noclegową od tanich hosteli po czterogwiazdkowe hotele, liczne restauracyjki i sklepy.
Jakie ubezpieczenie turystyczne do Katmandu wybrać?
Chociaż opieka medyczna w Katmandu nie jest wygórowana cenowo – wizyta lekarska to koszt kilku dolarów, pobyt w szpitalu kilkudziesięciu, warto zabezpieczyć się przed kosztami, ale też zapewnić sobie assistance, by móc liczyć na wsparcie w zorganizowaniu pomocy medycznej czy transportu. Jeśli planujesz przy okazji trekking, ubezpieczenie do Nepalu powinno koniecznie obejmować odpowiednie rozszerzenie oraz ratownictwo i poszukiwanie. Aby wybrać ubezpieczenie na swój wyjazd, możesz skorzystać z naszej porównywarki ubezpieczeń turystycznych, która ułatwi Ci znalezienie ochrony dopasowanej do specyfiki Twojej podróży.
FAQ:
- 1Co warto zjeść w Katmandu?
Wizyta w Katmandu jest znakomitą okazją, by rozsmakować się w nepalskiej kuchni, wpisującej się w tradycyjne smaki regionu. Warto spróbować Dal Bhat – tradycyjnego nepalskiego posiłku spożywanego przez mieszkańców rano i wieczorem. Składa się z ryżu i sosu z soczewicy, a dodatkami są warzywa, pikle, czasem jogurt, placek roti. Podawany jest na metalowej tacy lub talerzu z przegródkami na poszczególne składniki. Inne smakołyki to tybetańskie pierożki momo, achar, czyli popularne w Nepalu pikle, placki chapati dobrze komponujące się z warzywnym tarkari, lassi – napój z zsiadłego mleka lub jogurtu zmiksowanego z owocami.
- 2Jaką walutę zabrać do Katmandu?
Walutą obowiązującą w Nepalu jest rupia nepalska. W Katmandu można zakupić ją na miejscu w licencjonowanym kantorze na lotnisku Tribhuvan albo w banku lub kantorze w samym mieście. W celu wymiany warto wziąć ze sobą dolary lub euro.
Oceń artykuł