Polacy a obowiązkowe ubezpieczenia samochodów

22/08/2013

Blisko 13 proc. badanych kierowców potwierdziło że zna kogoś, kto nie posiada aktualnego ubezpieczenia samochodu. Jest to wynik alarmujący, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż rzeczywistość może okazać się jeszcze gorsza, z uwagi na deklaratywny charakter badania. W Polsce ubezpieczenie OC musi wykupić każdy, kto jest właścicielem zarejestrowanego samochodu. Od początku 2012 r. zwiększyły się kary finansowe dla osób jeżdżących bez polisy OC. Kierowca nie posiadający OC na samochód osobowy zapłaci obecnie ponad 1000 zł więcej niż w ubiegłych latach, czyli aż 3000 zł. 

 Koniec z pułapką podwójnego ubezpieczenia OC.

Badanie „Polacy o ubezpieczeniach” ukazuje, że konieczność opłacenia dwóch składek za ubezpieczenie samochodu, dotknęła wielu kierowców, którzy nie wypowiedzieli we właściwy sposób dotychczasowych umów, a zawarli ubezpieczenie OC w nowej firmie. Aż 7 proc. kierowców przyznało się, że wpadło kiedyś w pułapkę podwójnego ubezpieczenia, co daje ok. 1 mln osób, którym przyszło podwójnie płacić za polisę OC swojego samochodu.

Ten problem został rozwiązany nowelizacją, która weszła w życie 11 lutego 2012 roku. Nowa ustawa dotycząca obowiązkowych ubezpieczeń OC zlikwidowała wiele zapisów niekorzystnych dla kierowców, a także wprowadziła szereg nowych praw i obowiązków. Za najważniejszą zmianę uznaje się rozwiązanie kwestii tzw. podwójnego ubezpieczenia OC, które było solą w oku wielu kierowców. Nowelizacja umożliwia wypowiedzenie automatycznie przedłużonej umowy ubezpieczenia OC pojazdu, w każdym momencie, w przypadku, gdy kierowca wykupił już OC w innym Towarzystwie.

Co z ratami za ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej?

20,1 proc. kierowcom zdarzyło się kiedyś spóźnić z zapłatą składki za OC swojego samochodu – wynika z badania „Polacy o ubezpieczeniach”. Duża liczba dłużników to rezultat tego, że konsekwencje wynikające z niezapłacenia składki za ubezpieczenie pojazdu są niewielkie. Gdy kierowca nie wywiązuje się z terminu raty, zakład ubezpieczeniowy w dalszym ciągu udziela mu ochrony, przypominając jedynie o zaległości

Czy warto porównywać ceny polis OC?

Interesujące wyniki przyniosła analiza lojalności kierowców w stosunku do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym wykupują polisę OC dla swojego auta. Pomimo znacznych różnic cenowych polis dostępnych na rynku ubezpieczeń, Polacy zaskakująco rzadko decydują się na zmianę ubezpieczyciela. W badaniu największa liczba respondentów wskazała, że ani razu (32,7 proc.) lub jedynie raz (28,5 proc.) zmieniła do tej pory Towarzystwo Ubezpieczeniowe przy zakupie polisy OC. W ostatnich latach obserwuje się wyraźny wzrost świadomość ubezpieczeniowej Polaków. Jednak badanie pokazuje, że w tej dziedzinie jest jeszcze wiele do zrobienia. Wśród Polaków w dalszym ciągu dominuje przekonanie, że przywiązanie do jednego ubezpieczyciela się opłaca i przynosi największe korzyści. W rzeczywistości bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, w której zakupione w zeszłym roku najtańsze ubezpieczenie samochodu, rok później nadal jest najlepszą na rynku ofertą. Stawki ubezpieczeń OC zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Wykupując polisę OC, kierowcy powinni koniecznie sprawdzić sytuację panującą na rynku. Rozpiętość cen polis OC, dla tego samego pojazdu, wynosi przeważnie aż kilkaset złotych. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem porównać ceny w każdym Towarzystwie aby znaleźć najkorzystniejszą.