Ubezpieczenie AC – warto je mieć

11/06/2015

Czym jest AC

Autocasco, to dobrowolne ubezpieczenie, którego zadaniem jest ochrona ubezpieczonego pojazdu wraz z jego wyposażeniem od skutków takich zdarzeń jak: uszkodzenie, zniszczenie czy kradzież.Kierowca, który nie posiada autocasco sam musi pokryć wynikłe szkody z własnej kieszenie, a te zwykle są niemałe. W zależności od wariantu ubezpieczenie AC może obejmować: zderzenie się pojazdów, uszkodzenie pojazdu przez osoby trzecie, pożar, wybuch, zatopienie i działanie innych sił przyrody, kradzież pojazdu lub jego części, czy dewastacja pojazdu.

Jak działa AC

Celem autocasco jest rekompensata finansowych skutków uszkodzenia, zniszczenia lub utraty auta. Wybierając AC warto dokładnie zapoznać się z zakresem polisy i jej włączeniami, żeby mieć pewność w jakich sytuacjach rzeczywiście nasze auto jest chronione, zwykle są to sytuacje, na które tak naprawdę nie mamy wpływu, radzi ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia – Grzegorz Wróblewski.

Polisa AC zadziała gdy próbując zaparkować pojazd, uszkodzimy go o słupek, czy bramę parkingu, ale również, gdy szkoda następuje w wyniku działania osób trzecich -  wracamy na parking i widzimy, że nasz pojazd został uszkodzony, a sprawca jest nieznany. Posiadając polisę autocasco nie będziemy musieli naprawiać naszego pojazdu na własny koszt. Szkodę zgłaszamy do naszego ubezpieczyciela, który poniesie koszty naprawy.  

Warto porównać

To w jakich przypadkach i w jakim zakresie polisa ochroni nasz pojazd jest dokładnie opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

AC chroni nasze auto na terenie Polski oraz za granicą. W niektórych towarzystwach zakres ochrony może być jednak ograniczony i autocasco nie zadziała, np. w wypadku kradzieży, na terenie wybranych państw. Dlatego zanim wykupimy AC, warto porównać polisy dostępne na rynku, żeby wybrać taką, która spełni nasze potrzeby – tłumaczy Grzegorz Wróblewski z multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Na co zwrócić uwagę

Przed zakupem polisy Autocasco warto zwrócić uwagę na kilka elementów. W pierwszej kolejności należy przeanalizować warunki likwidacji szkody, które różnią się w zależności od wybranego przez nas wariantu ubezpieczenia. Może być to wariant serwisowy lub wariant kosztorysowy. W przypadku opcji serwisowej, wysokość odszkodowania jest regulowana na podstawie faktury wystawionej przez autoryzowaną stację obsługi dokonującej naprawy. W przypadku wariantu kosztorysowego odszkodowanie jest wypłacane na podstawie wyceny, a poszkodowany sam decyduje o sposobie i trybie naprawy auta.

Kupując AC warto zwrócić uwagę na możliwość objęcia ochroną również niestandardowego wyposażenia naszego samochodu, sposób likwidacji szkody całkowitej, czy wymagania, jakie powinien spełniać nasz pojazd, żeby ubezpieczyciel wypłacił nam odszkodowanie, np. liczba zabezpieczeń przez kradzieżą.

Trzeba także pamiętać o tzw. wyłączeniu odpowiedzialności – kiedy Towarzystwo nie wypłaci nam odszkodowania (np. czy odszkodowanie będzie ograniczone w przypadku przekroczenia prędkości w momencie szkody) W okresie wakacyjnym, kiedy często podróżujemy po całej Europie, warto dokładnie przyjrzeć się zakresowi terytorialnemu naszej polisy i sprawdzić, czy  ubezpieczenie działa tylko na terenie Polski, czy też innych krajów. Należy także dokładnie dowiedzieć się jaki jest termin zgłoszenia szkody z autocasco.

Kradzież, pułapka dla kredytobiorców? Nie w przypadku AC!

Zakup nowego samochodu to duży wydatek, a co gdy ukradną nam auto, na które wzięliśmy kredyt? Zostaniemy bez samochodu, ale raty do spłaty nie znikną. Jeśli na nasze auto mamy kredyt gotówkowy i padnie ono łupem złodziei, nie zwalnia nas to z obowiązku jego spłaty, ostrzega Grzegorz Wróblewski.  Jednak mimo wszystko wielu kierowców nie decyduje się na takie zabezpieczenie. Czasem z braku wiedzy, a czasem w związku kosztami, jednak te w konsekwencji braku AC mogą być zdecydowanie wyższe niż roczna polisa.

Kwestia ceny?

Z analizy polis autocasco przeprowadzonej przez CUK Ubezpieczenia, wynika, że ceny takiego samego AC w różnych towarzystwach mogą różnić się blisko o 2 000 zł. Do zobrazowania różnic, przyjęto 40 letniego kierowcę, posiadającego prawo jady od 15 lat, bezszkodową historię, kupującego AC od 4 lat i wyliczono składki AC dla najczęściej kradzionych aut w Polsce w kilkunastu towarzystwach.

Ceny takiego samego AC mogą różnić się w zależności od ubezpieczyciela i odnosi się do wszystkich miast. Przykładowo, jeśli kierowca z Gdańska przed zakupem AC dla swojego Volkswagen Golfa V z 2006 roku o wartości 18,5 tys. zł, porówna ceny, może zaoszczędzą nawet 620 zł, bowiem w zależności od ubezpieczyciela, takie samo AC może kosztować 1321 zł, bądź 698 zł.  

Jak widać Autocasco może okazać się kosztem mniejszym niż byśmy się tego spodziewali, a dzięki jego ochronie można uniknąć o wiele większych wydatków, jakie poniesiemy, gdy ukradną bądź uszkodzą nam auto.

Zniżki z OC przechodzą na AC?

W przypadku uszkodzenia albo kradzieży auta, jedynym skutecznym sposobem na zabezpieczenie się przed poważną stratą finansową jest wykupienie odpowiedniej polisy AC, wyjaśnia ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia - Grzegorz Wróblewski. Wbrew pozorom, dodatkowe ubezpieczenie nie musi być drogie. Nawet jeśli kierowca nigdy wcześniej nie posiadał ubezpieczenia AC, ale ma np. zniżki na OC za bezszkodową jazdę, w niektórych towarzystwach przejdą one z OC na AC.

2015-06-11