Smog a ubezpieczenie

24/01/2018

Nasza ojczyzna powoli zaczyna zasługiwać na miano „Chin Europy”. Na chwilę obecną możemy się niechlubnie pochwalić 33 miastami z 50 najbardziej[i] zanieczyszczonych miast UE.   

Dopuszczalny poziom zanieczyszczenia powietrza w krajach Europy Zachodniej to 80 do 100 mikrogramów na metr sześcienny. W Polsce granica upoważniająca do ogłoszenia alarmu to 300 mikrogramów. Rekordowy wynik padł w Rybniku 9 stycznia 2017 roku o 2 nad ranem. Tamtego dnia został pobity rekord, wskaźnik pokazał 1563 µg/m3 i przez kilka godzin wahał się pomiędzy 1000 a 1500 mikrogramów. – „Taka dawka zanieczyszczeń wpływa na nasz organizm bardzo negatywnie. Od tamtego czasu ubezpieczyciele starają się dostosować warianty ubezpieczeń tak, aby zabezpieczyć klienta od szkodliwych działań smogu.Niektóre towarzystwa tworzą dedykowane nowe ubezpieczenia pod zanieczyszczenia powietrza, a inni dodają do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia następstwa wynikające ze szkodliwych skutków smogu.  Najczęściej aktualizowane są warianty ubezpieczeń na życie” – informuje Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

Z problemem dużej ilości smogu wiąże się przede wszystkim zwiększenie liczby zachorowań na nowotwór płuc. W ciągu ostatnich 15 lat naukowcy z Harvardu badali sześć amerykańskich miast pod względem umieralność ludzi spowodowaną zanieczyszczeniami tlenu. Po latach badań dowiedziono, że zagrażają nam nie tylko choroby układu oddechowego, ale również zawał, udar i inne przypadłości dotyczące układu krążeniowego. Poprzez wdychane powietrze nie zatruwamy tylko dróg oddechowych, ale cały nasz organizm. Wdychane toksyny przedostają się do naszego krwiobiegu i rozchodzą do każdego zakamarka naszego ciała.

- „Aktualnie ciężko jest uciec od zanieczyszczeń i tego co się z nimi wiąże. Musimy z tym walczyć i zaprzestać ogrzewania domów węglem, palenia śmieci i nadmiernego używania prywatnych samochodów – szczególnie zimą lepiej skorzystać z komunikacji miejskiej. Jeśli chodzi o temat zdrowia podczas tego paskudnego okresu, to jedynym wyjściem są regularne kontrole zdrowia. Smog jest w  stanie przyczynić się do powstania nawet kilkudziesięciu chorób. Stąd ubezpieczyciele tworzą zabezpieczenia w postaci polis na życie, które zapewnią nam opiekę finansową podczas pobytu w szpitalu, leczenia, a w najgorszym wypadku będzie wsparciem pieniężnym dla naszej rodziny” - dodaje Maciej Kuczwalski.

Benzo(a)piren to jedna z najszkodliwszych substancji, którą spalamy w formie papierosa, a teraz też i powietrza. Polak średnio poprzez samą czynność oddychania truje się substancjami, które w skali roku są równe wypaleniu tysiąca papierosów. Przeciętny krakowianin i zakopiańczyk „wypala” ich nawet około 2-3 tysięcy. Najniebezpieczniejsze miasta w Polsce, wcale nie są tymi największymi. Opoczna i Nowy Targ to jedne z miast, gdzie mieszkańcy oddychają powietrzem, które jest tak zanieczyszczone, że można je porównać do palenia paczki papierosów dziennie (około 7300 sztuk rocznie).[ii]

[i] raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uwzględnia dane z początku 2016 roku.

[ii] Badania członków Polskiego Alarmu Smogowego

2018-01-24