Regres ubezpieczenia od pijanego kierowcy

10/12/2014

Pokrzywdzony zawsze otrzymuje odszkodowanie z OC sprawcy, nawet jeśli ten był pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Po wypłaceniu zadośćuczynienia zakład ubezpieczeń występuje do sprawcy z tzw. regresem, czyli żądaniem zwrotu kosztów wypłaconego odszkodowania. Najczęściej jest to kwota rzędu kilku tysięcy złotych.

Wysokość odszkodowania wzrasta proporcjonalnie do szkód wyrządzonych przez pijanego kierowcę. Kwota regresu może osiągnąć sumę powyżej 100 tys. złotych, jeśli w wypadku ranni zostaną ludzie. Sprawca musi wtedy pokryć koszty wynikające z wypłat zadośćuczynienia za ból i cierpienie.

Jeszcze inaczej sprawa wygląda w przypadku wypadku ze śmiertelnym skutkiem. W tym przypadku, prócz kary pozbawienia wolności, sprawcę czekają bardzo surowe konsekwencje prawne. Dodatkowo, ofiary mogą na drodze cywilnej przed sądem domagać się zadośćuczynienia bezpośrednio od sprawcy.

Najwyższe pojedyncze odszkodowanie wypłacone w Polsce za wypadek spowodowany przez kierowcę na podwójnym gazie wyniosło prawie 700 tys. złotych. Ubezpieczycielowi przysługuje także prawo dochodzenia zwrotu odszkodowania, jeżeli kierujący miał we krwi co najmniej 0,2 promila alkoholu, czyli wypił przysłowiowe dwie lampki wina do obiadu.

Z danych Komedy Głównej Policji wynika, iż w 2013 roku odnotowano 2101 wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. Zginęło w nich 265 osób, a 2726 zostało rannych. W ubiegłym roku zatrzymano 162 tys. nietrzeźwych kierujących.

2014-12-09