Kosztowne pęknięcie? Jak uchronić się przed drogą wymianą szyb?

22/03/2016

Za wymianę szyby, w zależności od marki i modelu danego samochodu, możemy zapłacić od 300 do 800 zł. Przed poniesieniem takich niespodziewanych wydatków może kierowców uchronić ubezpieczenie szyb.

Nie tylko dodatek?

Posiadanie umowy ubezpieczenia dającej możliwość naprawy lub wymiany szyby w pojeździe w przypadku jej stłuczenia lub uszkodzenia nie jest obowiązkowe, aczkolwiek stanowi rozsądne wyjście biorąc pod uwagę koszty i statystyki. Rozważając wykupienie dodatkowej umowy ubezpieczenia chroniącej szyby warto wiedzieć, że nie ma możliwości zakupu takiej umowy oddzielnie. Ochrona może być płatnym dodatkiem do OC lub AC. Zatem w pierwszej kolejności, w sprawie ubezpieczenia szyb warto zwrócić się do dotychczasowego ubezpieczyciela.

Taka polisa jest ubezpieczeniem dobrowolnym, a zakres ochrony jest różny dla poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Profesjonalny doradca zwróci uwagę kierowcy na zawarte w Ogólnych Warunkach Umowy ograniczenia wiekowe pojazdów. – tłumaczy Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia. Dotyczy to samochodów starszych, 12 – 20 letnich, ale są także firmy takie jak Aviva, Generali, Gothaer, HDI, Hestia, MTU, które nie nakładają ograniczeń ze względu na wiek auta.

Suma ubezpieczenia

Bez wątpienia najważniejszym czynnikiem, który należy rozpatrzyć porównując oferty jest kwota, do jakiej ubezpieczyciel pokrywa szkody, czyli suma ubezpieczenia. W przypadku samochodów osobowych suma ubezpieczenia w wysokości 2 tys. zł wystarczy, aby przeprowadzić kompleksową wymianę, bądź naprawę. Istotne jest to, aby sprawdzić czy możemy liczyć na usunięcie usterki w nie dłużej niż w 24 godziny od zgłoszenia szkody. Zanim samochód zostanie odstawiony do warsztatu należy upewnić się, czy w pierwszej kolejności nie musimy skontaktować się z ubezpieczycielem, a wówczas uzyskamy szczegółowe informację dotyczące postępowania oraz adresy serwisów, które współpracują z danym ubezpieczycielem.

Nie utracimy zniżek

Świadomość ubezpieczeniowa kierowców na temat tej ochrony wzrasta i właściciele samochodów dość powszechnie dokładają ją do ubezpieczenia swojego pojazdu. Często czynnikiem decydującym o zakupie ubezpieczenia jest to, że zgłoszenie wymiany lub naprawy szyby nie powoduje utraty zniżek w ubezpieczeniu auto casco – mówi Marek Dmytryk, zastępca dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU.

2016-03-22