Kiedy ubezpieczamy się na wyjazd zimowy?

01/03/2016

O ile standardem na zorganizowanych wyjazdach narciarskich jest zawarcie ubezpieczenia turystycznego, to rodzice, którzy sami organizują ferie na terenie Polski, często takiej polisy nie wykupują.

Na terenie kraju mamy zagwarantowaną opiekę medyczną, w związku z tym nie istnieje konieczność ubezpieczenia się od kosztów leczenia. Można natomiast pomyśleć o zabezpieczeniu dziecka od wyrządzenia jakiejkolwiek szkody, czy też następstw nieszczęśliwych wypadków, polisa w razie czego pokryje dłuższe czy skomplikowane leczenie bez refundacji z NFZ. Kwota takiego ubezpieczenia, zwłaszcza jeśli obowiązuje tylko przez krótki, tygodniowy okres nie kosztuje więcej niż 30 zł na osobę. – tłumaczy Maciej Kuczwalski z CUK Ubezpieczenia.

Na zupełnie innych zasadach działa pomoc medyczna za granicą. Polacy, którzy wybierają się na zagraniczne stoki z reguły są świadomi, że koszty ratownictwa medycznego mogą wynieść nawet kilka tysięcy euro i nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W związku z tym, w większości wypadków takie ubezpieczenie posiadają. Decydując się na wybór polisy należy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, która pokryje ewentualne koszty leczenia.

W Europie optymalna suma ubezpieczenia oscyluje wokół 20 tys. euro, czyli ponad 80 tys. zł. Ponadto, przy zakupie polisy należy zgłosić, że jedzie się w celu uprawiania sportu, często bowiem ubezpieczyciele traktują narciarstwo czy snowboarding jako sport wysokiego ryzyka i podstawowa polisa może nie wystarczyć.

Aby zobrazować skalę kosztów takiego ubezpieczenia, eksperci CUK przygotowali zestawienie ofert ubezpieczenia, dla trzynastolatka, który wyjeżdża na siedmiodniowy wyjazd w Polsce i w Europie z uwzględnieniem amatorskiego uprawiania sportu.

NNW = 5000 zł,

OC = 50 000 zł

Bagaż Podróżny = 600zł

Podróż w Polsce

Cena bez sportu

Cena ze sportem

Allianz

15

15

Warta

20

20

Gothaer

10

16

Dodatkową ochronę ubezpieczeniową na stoku w można wykupić już za 15 zł w Allianz – to mniej niż ulgowy bilet w jedną stronę na kolei gondolowej. Niewiele więcej koszt tego typu polisy wynosi w Gothaer (16 zł) oraz w Warcie (20 zł). Dwa razy drożej kosztuje ubezpieczenie wyjazdu zagranicznego, chociaż biorąc pod uwagę sumę ubezpieczenia kosztów leczenia w wysokości 80 tys. zł, wydaje się ona relatywnie niewielka.

Koszty Leczenia = 80 000 zł

NNW = 5000 zł,

OC = 50 000 zł

Bagaż Podróżny = 600 zł

Podróż do Europy

Cena bez sportu

Cena ze sportem

Allianz

23

23

Warta

20

29

Gothaer

20

48

Hestia

30

49

Compensa

25

30

InterRisk

28

33

Ubezpieczając wyjazd zagraniczny, warto porównać ceny oferowane przez różne towarzystwa, bowiem przepłacić można nawet dwukrotnie. Za wysokość polisy oferowanej przez Hestię (49zł), można kupić dwie identyczne polisy w Allianz (23zł) – to dobra wiadomość dla rodziców którzy ubezpieczają więcej niż jedno dziecko, ale również dla organizatorów większych wyjazdów.

2016-02-08