Jaki wybrać pakiet Assistance

21/01/2016

Zakres Assistance

W pierwszej kolejności – przed zawarciem umowy Assistance – należy dokładnie zapoznać się z rodzajem pomocy, jaką oferuje nam towarzystwo w ramach OC. Darmowy wariant nie gwarantuje pokrycia wszystkich kosztów, będących wynikiem awarii, stłuczki czy poważniejszego wypadku. Poza tym, nie wszystkie zakłady ubezpieczeniowe w ramach samego OC obejmują ochroną ASS jednoślady.

Bierzemy pod lupę oferty Allianz, AXA, Liberty Ubezpieczenia oraz Aviva. Bezpłatne Assistance oferowane przez towarzystwa ograniczają się najczęściej do holowania na koszt ubezpieczyciela pojazdu, który uległ wypadkowi. Decydując się na takie rozwiązanie należy zawsze zapytać swojego ubezpieczyciela w jakich sytuacjach przysługuje nam pomoc.

Holowanie, tylko po wypadku

Przez wypadek, w szczególności jednośladu, ubezpieczyciele rozumieją utratę możliwości poruszania się pojazdem - czy to w wyniku kolizji (z udziałem drugiego pojazdu), czy też utraty panowania (np. szlif na jezdni). Gdy dojdzie do wypadku, bardzo ważne aby natychmiast zgłosić zdarzenie do centrum alarmowego zakładu ubezpieczeń, którego obowiązkiem jest zaaranżowanie pomocy. Towarzystwa nie zwracają poniesionych przez klienta kosztów, które nie zostały wcześniej omówione z Centrum Alarmowym i mogą dotyczyć np. holowania.

Zarówno Allianz, AXA jak i Liberty Ubezpieczenia oferują próbę naprawy pojazdu na miejscu. O podjętych działaniach decyduje przedstawiciel towarzystwa. Jeśli to naprawa nie poskutkuje, następuje holowanie. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na zapisy dotyczące miejsca docelowego transportu uszkodzonego jednośladu. Allianz oraz Liberty holują pojazd jedynie do najbliższego warsztatu, natomiast AXA do warsztatu partnerskiego, albo osoby trzeciej. Jedynie Aviva w tym przypadku transportuje pojazd do miejsca wskazanego przez ubezpieczonego.

Co jednak jeśli wypadek bądź kolizja będzie miała miejsce w trakcie dalszej podróży. Warto dokładnie przyjrzeć się tzw. zakresowi kilometrowemu. Na darmowe holowanie w ramach pakietu Assistance możemy liczyć do 75 kilometrów w przypadku AXA i Aviva. Liberty Ubezpieczenia gwarantuje transport uszkodzonego pojazdu do warsztatu położonego o 100 kilometrów od miejsca wypadku. Allianz gwarantuje holowanie do 150 kilometrów.

Droga awaria

Co ciekawe losowe awarie pojazdu, czyli np. są wyłączone z odpowiedzialności i nie uprawniają do skorzystania z assistance. W sytuacji awarii mechanicznej jednośladu, przebitej opony, rozładowanego akumulatora, za pomoc drogową zapłacimy z własnej kieszeni nawet kilkaset złotych. Poniżej zestawienie ofert 4 towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują darmowe ASS (obejmuje motocykle i skutery pow. 50ccm) jako dodatek do ubezpieczenia OC:

Może pełny pakiet?

Zestawiając powyższych ubezpieczycieli widzimy, że oferują oni bardzo podobny zakres ochrony jeśli chodzi o bezpłatny Assistance do polisy OC. Niska suma ubezpieczeniowa w większości przypadków wystarczy jedynie do obsługi niegroźnej awarii na miejscu zdarzenia. Podstawowym przeznaczeniem takiego dodatku do OC jest możliwość odholowania pojazdu w razie wystąpienia kolizji. Aby otrzymać szerszy zakres ochrony warto zastanowić się nad pełną wersją Assistance – podsumowuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Źródło: motogen.pl

2015-01-21