Coraz bogatsze oferty ubezpieczeń majątkowych

03/08/2015

Z roku na rok oferty obecnych na rynku towarzystw ubezpieczeniowych pod kątem ubezpieczeń majątkowych stają się coraz bogatsze. W dzisiejszych czasach, można ubezpieczyć praktycznie wszystko począwszy od samej nieruchomości skończywszy na dziełach sztuki czy nawet domku letniskowym. Jak pokazują nasze obserwacje większość Polaków nie ma czasu na szukanie właściwych ofert, a jeszcze większy odsetek boi się wysokich kosztów ubezpieczeń – mówi Grzegorz Wróblewski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia. Paradoksalnie ceny, wcale nie są wysokie. Dodatkowo, płatności można podzielić na raty.

Wybierając ubezpieczenia mieszkania lub domu należy sprawdzić jego zakres, czyli to, od czego rzeczywiście chroni. Polisa powinna przede wszystkim gwarantować ubezpieczenie od zdarzeń losowych i kradzieży mieszkania, domu, mienia na zewnątrz (np. garażu, ogrodzenia, pomieszczeń gospodarczych) oraz wewnątrz budynku (np. zabudowy kuchennej czy instalacji) m.in. w przypadku huraganu, pożaru czy powodzi.

Coraz więcej dodatków!

Dziś ubezpieczyciele proponują również dodatki, które z punktu widzenia ubezpieczonych, są bardzo atrakcyjne i zdecydowanie poszerzają oferowaną ochronę. Warto przyjrzeć się tzw. domowemu assistance, które już w pakiecie podstawowym proponowanym przez takie towarzystwa jak Interrisk, Hestia czy Gothaer zapewnia pomoc wielu specjalistów.

To bardzo przydatna opcja w przypadku wystąpienia szkody i awarii. Mowa tu o usługach: hydraulika, jeśli pęknie rura w łazience lub kuchni; ślusarza, gdy zepsuje się zamek w drzwiach wejściowych, czy szklarza, jeżeli ktoś wybije szybę – dodaje Grzegorz Wróblewski z CUK. Co ciekawe ubezpieczenie może pokryć także koszty pracy technika urządzeń grzewczych czy klimatyzacyjnych.

Bardzo popularne stały się także w ostatnim czasie ubezpieczenia szyb. Tego typu dodatkowe opcje gwarantują wypłatę odszkodowania w przypadku stłuczenia, pęknięcia lub innego uszkodzenia: szyb okiennych, lustra, witraży oraz szklanych, ceramicznych lub kamiennych okładzin ścian. Co ciekawe, odszkodowanie można także otrzymać, gdy stłuczona zostanie kuchenna płyta grzewcza (szklana lub ceramiczna).

Budynek, czy nawet płot można ubezpieczyć od skutków graffiti. Tego typu możliwości posiadają ubezpieczenia majątkowe oferowane przez Hestię oraz Compensę. Jeszcze dalej poszły Warta i Gothaer, które prócz tego od niedawna oferuję oferują także ubezpieczenie nagrobka. Polisa którą można nabyć już za 20 zł, jest pakietem, który wchodzi w skład ubezpieczenia majątkowego i zabezpieczy nagrobek, m.in. na wypadek: dewastacji przez wandali lub kradzieży, zniszczenia w wyniku upadku drzew lub masztów czy uderzenia pojazdu mechanicznego, bądź działania powodzi.

Nie tylko majątek!

Coraz większą popularnością cieszą się polisy dotyczące OC w życiu prywatnym. Dotychczas kojarzone najczęściej z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Ostatnio staje się bardzo popularnym dodatkiem także do polis majątkowych. Gwarantuje pokrycie szkód, wyrządzonych osobom trzecim. Zakres ubezpieczenia OC w życiu prywatnym jest również istotny, np. w ramach polisy majątkowej Gothaer pokrywa nie tylko szkody wyrządzone przez ubezpieczonego i osoby bliskie, ale także zapewnia pomoc domową czy opiekunkę do dziecka.

W Hestii z kolei za dodatkową opłatą można liczyć na ochronę prawną, natomiast w Warcie rozszerzona polisa obejmuje także najmujących mieszkanie.

Ile to kosztuje?

Na cenę ubezpieczenia wpływają różne czynniki – przede wszystkim jego zakres i suma ubezpieczenia nieruchomości. Znaczenie ma również miejscowość, w której ubezpieczony mieszka, piętro, na którym znajduje się mieszkanie oraz zabezpieczenia jakie posiada (np. drzwi antywłamaniowe, rolety przeciwwłamaniowe). Wbrew powszechnie panującej opinii ceny nie są wysokie. Przykładowo roczne ubezpieczenie mieszkania o wartości 300 tys. zł kosztuje już 115 zł, natomiast składki dla nieruchomości za 500 tys. zł zaczynają się już od 144 zł – wynika z analizy przeprowadzonej przez multiagencję CUK Ubezpieczenia.

2015-08-04