Chrońmy to, co dla nas cenne – czyli poradnik ubezpieczeniowy

20/03/2015

Większość z nas nie ma czasu na szukanie właściwych ofert, część z nas boi się wysokich kosztów ubezpieczeń, a jeszcze inni, po prostu nie wiedzą, że w dzisiejszych czasach, można ubezpieczyć praktycznie wszystko. Ceny, wcale nie są wysokie! Dodatkowo, płatności można podzielić na raty… A trzeba pamiętać, że takie ubezpieczenie może uratować nas przed rzeczywiście wysokimi kosztami, jakie poniesiemy w przypadku jego braku.

Obecnie na naszym rynku działa wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych, które kuszą nas na każdym kroku różnego typu ubezpieczeniami. Jak się w tym gąszczu nie zgubić i wybrać polisę, która rzeczywiście będzie dla nas odpowiednia?

Warto, przed podjęciem decyzji, zapoznać się z wszystkimi dostępnymi opcjami. Fachową poradą służyć może jedynie niezależny doradca, który nie jest związany z żadnym z Towarzystwem. Taka osoba, po zapoznaniu się z naszymi potrzebami, obawami i możliwościami finansowymi, obiektywnie doradzi nam, które ubezpieczenie wybrać. Wytłumaczy na czym ono polega i wskaże jak z niego skorzystać, gdy nadejdzie taka potrzeba.

Dla kogo właściwie przeznaczone jest ubezpieczenie mieszkania, czy domu?

Najprościej ujmując, ubezpieczenie mieszkania, to produkt przygotowany dla właścicieli domu lub mieszkania, osób, które mieszkania wynajmują lub są w trakcie budowy domu.

Co właściwie daje takie ubezpieczenie?

Codziennie mamy do czynienie z różnymi sytuacjami. W telewizji słyszymy o kolejnych pożarach, powodziach, czy huraganach i o tym, jak ludzie, praktycznie w przeciągu kilku godzin, pozostają bez dachu nad głową. Bez środków do życia, tracą cały dobytek, na który pracowali przez całe swoje życie. Zwykle przechodzi nas myśl „mnie to nie dotyczy”. Ale czy na pewno? Nie jesteśmy w stanie przewidzieć zdarzeń losowych, przychodzą w najmniej oczekiwanym momencie, ale możemy zabezpieczyć się przed ogromnymi kosztami jakie za sobą niosą. Właśnie dzięki ubezpieczeniu. Ubezpieczenie mieszkania, chroni nas również w przypadku włamania i rabunku bądź zniszczenia, np. uszkodzenia drzwi, czy wybicia szyby w oknie.

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania, żeby odpowiadało naszym potrzebom?

Najlepiej, zapoznać się z wszystkimi dostępnymi ofertami. Tylko skąd wziąć na to czas? I czy na pewno, wybierając konkretną polisę mamy pewność, że to właśnie ona zapewni nam ochronę jakiej oczekujemy? Warto skorzystać z porady niezależnego doradcy, który po przeprowadzeniu z nami rozmowy, wskaże i porówna najciekawsze i najbardziej opłacalne ubezpieczenia.

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie mieszkania?

Przede wszystkim należy sprawdzić jego zakres, czyli to, od czego rzeczywiście nas chroni. Dobra polisa gwarantuje ubezpieczenie od zdarzeń losowych naszego mieszkania/domu, mienia na zewnątrz (np. garażu, ogrodzenia, pomieszczeń gospodarczych,…) oraz wewnątrz budynku, np. zabudowy kuchennej, instalacji. A także wszelkich ruchomości, czyli: mebli, sprzętu AGD, sprzętu sportowego i elektronicznego, czy przedmiotów osobistego użytku. Powinno również zapewnić nam wypłatę świadczenia w przypadku kradzieży z włamaniem, rozboju oraz dewastacji naszego mieszkania/domu.

Co to są zdarzenia losowe?

Są to zjawiska takie jak powódź, pożar, uderzenie pioruna, huragan, grad, zalanie, osunięcie się ziemi i inne. Wszystko na co my jako ludzie, nie mamy wpływu.

Czym różnią się ubezpieczenia w różnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych?

Każdy Ubezpieczyciel indywidualnie określa zakres sprzedawanego ubezpieczenia. Często, proponuje również dodatki, które z naszego punktu widzenia, są bardzo atrakcyjne i zdecydowanie poszerzają oferowaną ochronę. Mowa tu np. o assistance domowym, OC w życiu prywatnym, ubezpieczeniu szyb i innych przedmiotów do stłuczenia, czy ubezpieczeniu nagrobków.

Czym jest Assistance domowy?

To bardzo przydatna opcja, która zapewnia nam pomoc specjalistów w przypadku wystąpienia szkody i awarii. Mowa tu o usługach: hydraulika, jeśli pęknie rura w naszej łazience lub kuchni; ślusarza, gdy zepsuje się nam zamek w drzwiach wejściowych, czy szklarza, jeżeli ktoś wybije nam szybę. Normalnie, w momencie, gdy potrzebujemy takiej pomocy, musimy liczyć się z kosztami, nierzadko bardzo wysokimi. Posiadając jednak Assistance domowy, wystarczy, że zadzwonimy do Towarzystwa, którego polisę wykupiliśmy, a Ubezpieczyciel zajmie się cała resztą. Umówi fachowca, wskaże adres i opłaci jego pracę. Zaoszczędzimy dzięki temu czas, pieniądze i przede wszystkim, zbędne nerwy.

Przed czym chroni nas OC w życiu prywatnym?

Jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Czyli? Czyli zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku, gdy to my wyrządzimy komuś szkodę. My lub nasze dzieci, wnuki, czy zwierzęta. Chroni nas przed koniecznością pokrywania szkód z własnej kieszeni. Np. jeśli zalejemy naszego sąsiada, to nie my będziemy płacić za remont jego łazienki – wszystkie koszty poniesie Ubezpieczyciel.

Co konkretnie obejmuje ubezpieczenie szyb?

Gwarantuje nam wypłatę odszkodowania w przypadku stłuczenia, pęknięcia lub innego uszkodzenia: szyb okiennych, drzwi domu jednorodzinnego, lustra, witraży oraz szklanych, ceramicznych lub kamiennych okładzin ścian. Co ciekawe – odszkodowanie możemy również otrzymać, gdy stłuczemy naszą kuchenną płytę grzewczą (szklaną lub ceramiczną).

Dlaczego warto ubezpieczyć nagrobki?

Postawienie nagrobka lub grobowca to koszt rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Zwykle są z trwałych materiałów, jednak ich uszkodzenie, czy zniszczenie jest możliwe. Warto ustrzec się przed dodatkowymi kosztami i wykupić specjalną opcję do ubezpieczenia mieszkania, która zabezpieczy nagrobek, m.in. na wypadek: dewastacji przez wandali lub kradzieży, zniszczenia w wyniku upadku drzew lub masztów, czy uderzenia pojazdu mechanicznego, bądź działania powodzi.

Ubezpieczenie mieszkania, to wcale nie jest wysoki wydatek!

Na cenę ubezpieczenia wpływają różne czynniki – przede wszystkim jego zakres, czyli kiedy możemy liczyć na jego wypłatę. Znaczenie ma również miejscowość, w której mieszkamy, piętro, na którym mamy mieszkanie, zabezpieczenia jakie posiadamy (np., drzwi antywłamaniowe, rolety przeciwwłamaniowe,…). Ważne jest również na jaką sumę chcemy ubezpieczenie wykupić i czy swoją płatność uiścimy jednorazowo, czy podzielimy na raty.

Multiagencja – pewność, że wybierzesz ubezpieczenie takie, jakiego potrzebujesz.

Zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia, warto zapoznać się z różnymi opcjami, porównać je i wybrać tę najkorzystniejszą. Kupując ubezpieczenie w multiagencji, takiej jak np. CUK Ubezpieczenia, masz pewność, że doradca pomoże Ci wybrać to co dla Ciebie najlepsze.

Materiał powstał dla "Głosu Seniora"

2015-03-20