Blisko 50 mln zł odszkodowań płacą rocznie pijani kierowcy

13/06/2014

W myśl ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, wypłatą odszkodowania dla poszkodowanego zajmuje się Towarzystwo, w którym sprawca miał wykupioną polisę OC. Wypłaca je także wtedy, gdy kierujący pojazdem był pod wpływem alkoholu. Jednak w takim przypadku, ubezpieczyciel ma prawo zażądać od sprawcy wypadku regresu, czyli zwrotu poniesionych kosztów, które firma ubezpieczeniowa wypłaciła osobom poszkodowanym w zdarzeniu.

Według PIU, która opublikowane dane oszacowała na podstawie informacji z Towarzystw Ubezpieczeniowych, najwyższe odszkodowanie, które zostało wypłacone za pijanego sprawcę wyniosło 695 tys. zł! Z kolei średnie roszczenie regresowe wyniosło 8-9 tys. zł, co jest znacznie większą kwotą od średniego odszkodowania wypłacanego z ubezpieczenia OC.

Dane opublikowane przez Polską Izbę Ubezpieczeniową dotyczą jedynie wypadków, w których Towarzystwo wystąpiło już do konkretnego sprawcy z kwotą regresu. W rzeczywistości wartość szkód, które spowodowali pijani kierowcy może być znacznie wyższa.

Źródło: Dziennik Ubezpieczeniowy

2014-03-13