Autocasco – przydaje się w zimie

29/01/2016

Ubezpieczenie autocasco nie jest obowiązkowe, ani też regulowane ustawą, ubezpieczyciele mogą zatem oferować różne zakresy ochrony. Różnice w cenach polis AC o tym samym zakresie mogą wynosić od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Aby nie przepłacić, warto dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu, zapoznać się z zapisami OWU, porównać oferty, w razie potrzeby zapytać o pomoc doradcy ubezpieczeniowego. – tłumaczy Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

W CUK za ubezpieczenie AC płacimy średnio tylko 800 zł

Eksperci CUK Ubezpieczenia sprawdzili, jaką ochronę w ramach samego AC można wykupić za kwotę 800 zł. Do analizy przyjęto 33-letniego kierowcę z Warszawy, który ma prawo jazdy od dziesięciu lat, maksymalne zniżki (60 proc.) za bezwypadkową jazdę i pierwszy raz kupuje polisę AC. Samochód, który ubezpiecza to bardzo popularny wśród złodziei Volkswagen Golf V, rocznik 2007 r., z silnikiem benzynowym o pojemności 1,6, kupiony za 19 000 zł.

Jak wynika z przeprowadzonej analizy, w Gothaer 33-letni właściciel Golfa polisę AC kupi już za 648 zł. Suma ubezpieczenia w tym wypadku równa się kwocie zakupu auta (19 000 zł), nie przewiduje wkładu własnego i chroni przed kradzieżą, a w razie szkody na swoim pojeździe obowiązuje wariant kosztorysowy. Oznacza to, że odszkodowanie wypłacane jest gotówkowo, a wartość części i materiałów będzie pomniejszona o tzw. amortyzację części. Polisa o tym samym zakresie w Allianz kosztowałaby 790 zł, a w Warcie nawet 1534 zł.

Wariant serwisowy jest droższy, ale przewiduje naprawę na częściach nowych, bez amortyzacji i ingerencji ubezpieczonego – w Allianz kosztowałby 33 latka 1059 zł. Taki sam wariant przykładowo wyniósłby w Hestii 2427 zł), w Compensie 2805 zł, a w Interrisk 2855 zł. Bez wcześniejszego porównania ofert różnych towarzystw właściciel Golfa możne zatem przepłacić nawet 1796 zł – to więcej niż cały pakiet OC+AC w wariancie serwisowym, który przykładowo w Allianz wyniósłby 1670 zł, czy 1578 zł Liberty Ubezpieczenia.

Większość sprawców naprawia swój samochód z własnej kieszeni

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego, tylko co czwarty posiadacz samochodu w Polsce jest faktycznie objęty ochroną AC, więc 75 proc. sprawców musi liczyć się z kosztami wiele wyższymi niż średnia cena AC.

2016-01-29