Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

W PPK z Compensą

2020-03-19

Od początku 2020 roku do Pracowniczych Planów Kapitałowych dołączają firmy, zatrudniające od 50 do 249 pracowników. Głównym celem PPK jest odkładanie pieniędzy na przyszłość, ale część inwestycyjna programu może zostać uzupełniona o ochronę ubezpieczeniową, jeśli pracodawca zdecyduje się na PPK Compensa.

PPK to projekt dobrowolnego systemu długoterminowego oszczędzania, którego założeniem jest podniesienie przyszłego bezpieczeństwa finansowego Polaków. To potrzebne, bo emerytury są niskie w stosunku do ostatniej pensji, a w kolejnych latach raczej się to nie zmieni. Dlatego warto systematycznie odkładać pieniądze na późniejsze lata życia i w tym mają nam pomóc Pracownicze Plany Kapitałowe. 

Compensa

Jak działają PPK?

Każda osoba uczestnicząca w PPK gromadzi pieniądze na indywidualnym koncie, utworzonym w ramach programu. Część finansowana przez pracownika to nie mniej niż 2 proc. jego wynagrodzenia brutto, może on też zwiększyć składkę, jednak nie więcej niż do 4 proc. pensji. Składka opłacana przez pracodawcę to 1,5 proc. wynagrodzenia brutto. On też może zdecydować o jej zwiększeniu, maksymalnie do 4 proc. Natomiast w przypadku państwa można liczyć na 250 zł wpłaty powitalnej, a potem coroczne dopłaty w wysokości 240 zł. Te pieniądze są następnie inwestowane przez jedną z 20 instytucji finansowych, które otrzymały zezwolenie na zarządzanie i prowadzenie PPK. Jest wśród nich 16 towarzystw funduszy inwestycyjnych, 3 powszechne towarzystwa emerytalne i tylko jeden ubezpieczyciel – Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie, należące do Vienna Insurance Group, który ze względu na swoją działalność wzbogacił ofertę o ochronę ubezpieczeniową. 

W PPK Compensa pracownicy nie tylko gromadzą pieniądze na przyszłość. Są oni także objęci dodatkową ochroną z sumą ubezpieczenia do 100 tysięcy złotych na wypadek niespodziewanych zdarzeń, takich jak śmierć czy ciężkie inwalidztwo w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Koszty udzielonej ochrony finansowane są ramach opłaty pobieranej za zarządzanie. Dzięki temu ubezpieczenie nie jest dla uczestników PPK dodatkowo płatne.

Wsparcie w dodatkowych obowiązkach

Pracownicy działów Kadr i Płac zdają sobie sprawę, że wdrożenie i prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych oznacza dla nich dodatkowe obowiązki. Aby zapewnić wsparcie w obsłudze programu, Compensa oferuje firmom aplikację internetową, przez którą w łatwy i szybki sposób mogą zapisać się do programu. Serwis umożliwia pełną obsługę Pracowniczych Planów Kapitałowych, m.in. szybki obieg dokumentów pomiędzy firmą a podmiotem zarządzającym PPK, generowanie raportów wpłat i uczestników, oraz szereg innych użytecznych z punktu widzenia pracodawcy funkcji. Strona ułatwia także transfer oszczędności nowego pracownika do PPK prowadzonego w firmie, w której podejmuje pracę.

Tradycja i doświadczenie

Pracodawcy i pracownicy powinni mieć pewność, że środki wpłacone na PPK zostaną powierzone doświadczonej instytucji. I tak Compensa jest częścią grupy ubezpieczeniowej Vienna Insurance Group z 200 letnią tradycją i doświadczeniem w efektywnym wdrażaniu programów ubezpieczeniowych w firmach z dużymi grupami pracowników. Budowany przez lata know-how Compensy w obsłudze największych pracodawców w zakresie ubezpieczeń grupowych czy zdrowotnych na polskim rynku, to dla klientów gwarancja skuteczności i argument za przystąpieniem do PPK.

keyboard_arrow_up