2021-04-08

Jak przygotować się do sezonu motocyklowego?

Jeździsz motocyklem? Sprawdź, o co warto zadbać przed rozpoczęciem sezonu!

Jak przygotować się do sezonu motocyklowego?

W Polsce jest już ponad milion motocykli. Tylko w lutym tego roku zarejestrowanych zostało ponad 4 tys. sztuk, a w całym 2020 roku przybyło ich 21 815 – to o 14,2% więcej niż w poprzednim. Już niedługo miłośnicy jednośladów rozpoczną sezon i wyjadą na polskie ulice, na których dochodzi do kilku tysięcy wypadków rocznie. Jak pokazują policyjne statystyki, w pierwszym półroczu 2020 r. doszło do ponad 1200 wypadków z udziałem motocyklistów. Do około 50% z nich przyczyniają się inni użytkownicy ruchu. Przedstawiamy kilka wskazówek, które zwiększą bezpieczeństwo na drodze i pozwolą cieszyć się z jazdy jednośladem.

Wybierz kask z atestem

Wybierając kask upewnij się, że spełnia on obowiązujące normy – w Polsce i pozostałych krajach europejskich wymagane jest, aby kask posiadał atest ECE R22-05. Co oznacza taki atest? Otóż przed dopuszczeniem do sprzedaży, kask musi przejść szczegółowe testy. W ich trakcie bada się m.in. zdolność pochłonięcia uderzenia oraz zdolność pozostania kasku na głowie. Kaski z tym certyfikatem są wymagane przez liczne organizacje branżowe, np. Moto GP. Przy wyborze kasku kluczowe jest także dobranie odpowiedniego rozmiaru - aby w razie wypadku nie doszło do jego zerwania z głowy.

Zadbaj o ochronę całego ciała

Wybierając strój motocyklowy zwróć uwagę, czy kurtka i spodnie lub kombinezon są wyposażone w protektory – elementy najczęściej wykonane z gąbki/pianki, których zadaniem jest ochrona najbardziej narażonych w czasie upadku miejsc: ramion, łokci, pleców i kolan.  Ważne jest, aby strój był dobrze dopasowany do ciała, tylko w ten sposób w razie wypadku, protektory pozostaną na swoim miejscu i spełnią funkcję. Warto także zainwestować w dodatkową ochronę pleców w postaci wzmocnionego protektora.
Istotnym elementem ubioru są również buty. Ich zadaniem jest stabilizacja stopy oraz zabezpieczenie w razie upadku. Dlatego wybierz buty wysokie z dodatkowymi ochraniaczami na pięcie, palcach i kostce. Całkowity brak protektorów oznacza, że w razie niegroźnego upadku czy ślizgu stopa będzie narażona na kontuzje.

Wykup odpowiednie ubezpieczenie

Skoro jesteśmy już przy kontuzjach, to warto pamiętać o zakupie odpowiedniej polisy NNW. Polisa prócz wypłaty odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu zapewnia również zwrot środków poniesionych na leczenia i badania diagnostyczne, czy zakupu leków i sprzętu medycznego.
Na kompleksową ochronę składa się również ubezpieczenie motocykla w zakresie obowiązkowego OC i dobrowolnego AC. 
W CUK Ubezpieczenia porównasz setki ofert 30 Towarzystw Ubezpieczeniowych w mniej niż minutę.  Oczywiście oferty poszczególnych towarzystw będą się od siebie różnić, a w ich gąszczu trudno samemu wybrać tę najlepszą. Doradca CUK Ubezpieczenia przeanalizuje Twoje potrzeby, a następnie zaproponuje kompleksową ochronę. Konsultacji z doradcą możesz dokonać również zdalnie, bez wychodzenia z domu, a dokumenty ubezpieczeniowe otrzymasz na skrzynkę mailową. 

Korzystaj z aplikacji mobilnych

Dla osób, które lubią korzystać z rozwiązań mobilnych, CUK Ubezpieczenia przygotowało aplikację na smartfony. Za jej pośrednictwem możesz zarządzać portfelem polis – aplikacja przypomni o zbliżającym się końcu ochrony, ale także zgłosić szkodę, czy wezwać pomoc assistance.  W aplikacji znajdziesz także porady po kolizji, wzór oświadczenia sprawcy wypadku oraz możliwość zweryfikowania jego OC.
Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, które mogą się przytrafić na drodze, ale możemy podjąć pewne działania, która wpłyną na poprawę naszego bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrany strój ochronny i polisa, która zapewni świadczenia na wypadek doznanych obrażeń i pozwoli nam skupić się na powrocie do zdrowia, to z pewnością elementy, o których należy pamiętać. 

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku