2022-07-14

Wyjazd w góry — czy jest mi potrzebne ubezpieczenie turystyczne?

Podczas podróży może przydać Ci się odpowiednia polisa.

Wyjazd w góry — czy jest mi potrzebne ubezpieczenie turystyczne?

Jeśli wybierasz się w góry i chcesz doskonalić swoje umiejętności na stoku lub rozpocząć przygodę z zimowymi sportami, musisz liczyć się z nieprzewidzianymi sytuacjami takimi jak urazy czy nagłe wypadki. Chcesz się skutecznie zabezpieczyć? Podpowiadamy, kiedy przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne.

Polisa podróżna w Polsce - czy jest potrzebna?

Masz w planach wyjazd w polskie góry? Chcesz zdobyć doświadczenie na stokach, bo jesteś amatorem? Wiele początkujących osób wybiera Zakopane, Zieleniec, Białkę Tatrzańską czy Czarną Górę. To miejsca, w których masz do wyboru wiele ciekawych tras, zarówno łagodniejszych, jak i stromych. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że wypadki na stokach czasami się zdarzają. Jeśli posiadasz ubezpieczenie, które uprawnia Cię do korzystania z opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, właściwie nie musisz się martwić. Koszty leczenia w Polsce automatycznie będą pokryte. Nawet podczas poważniejszego urazu na stoku czy kontuzji, kiedy nie będziesz mógł dotrzeć o własnych siłach do szpitala, możesz liczyć na organizację akcji ratunkowej, a także pomoc medyczną. Działania, które zostaną podjęte przez GOPR, są bezpłatne, także nie będziesz musiał się martwić o dodatkowe opłaty. Pamiętaj jednak, że mając podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, możesz korzystać jedynie z opieki medycznej w ramach NFZ. Aby móc korzystać z nieodpłatnego leczenia w prywatnych gabinetach, konieczne jest posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Pamiętaj jednak, że posiadając prywatne ubezpieczenie turystyczne, można korzystać z usług tylko tych gabinetów, które współpracują z ubezpieczycielem. Sprawdź „Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?”.

Ubezpieczenie w góry w Polsce – dodatkowe zabezpieczenie

Jeśli chodzi o koszty leczenia, to wiesz już, że dodatkowe ubezpieczenie w góry nie jest potrzebne. Koszty związane z hospitalizacją czy akcją ratunkową są w naszym kraju gwarantowane każdemu obywatelowi. Potrzebne jest jednak odprowadzanie składek do ZUS-u, o co nie muszą się martwić m.in. przedsiębiorcy czy pracownicy na etacie. Ale to nie wszystko!

Ubezpieczenia turystyczne to także wsparcie w sytuacjach, niezależnych od Ciebie. W trakcie wyjazdu w góry może przydać się polisa NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków. Zyskujesz ochronę podczas urlopu, wyjazdów całą rodziną czy też zorganizowanych wycieczek. Gdy w wyniku wędrówek doznasz urazu, w którego skutek doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu, otrzymasz odszkodowanie.

Dobre ubezpieczenie turystyczne powinno zawierać także rozszerzenie obejmujące utratę bagażu. O to łatwo nie tylko za granicą, ale także w naszym kraju.

Uwaga!

Pamiętaj, że jeśli wypadek związany jest z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka, to by uzyskać świadczenie od ubezpieczyciela, konieczne jest posiadanie polisy z odpowiednim rozszerzeniem. Narciarstwo czy snowboarding może być uznawany przez ubezpieczyciela właśnie jako sport wysokiego ryzyka. Zawsze zapoznaj się ze szczegółami umowy, aby Twoje ubezpieczenie w góry miało sens i spełniło swoje zadanie wtedy, kiedy go potrzebujesz.

Co jeszcze może wydarzyć się podczas wyjazdu? Na stoku nietrudno o uszkodzenie czyjegoś sprzętu narciarskiego czy stworzenie zagrożenia, które może skutkować trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Kiedy wyrządzisz szkodę osobie trzeciej, przyda się tzw. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Nie musisz pokrywać kosztów rehabilitacji, zakupu środków medycznych, hospitalizacji czy innych opłat związanych z tym zdarzeniem z własnej kieszeni.

To ważne!

Ubezpieczenie turystyczne zakupione do ochrony na terenie Polski może być ograniczone terytorialnie. Oznacza to, że jeśli na jeden dzień wyskoczysz do Czech czy też Słowacji, ochrona na tamtejszych stokach może Cię nie obejmować. Warto to sprawdzić wybierając polisę.

EKUZ na wyjazd w Europie

Na pewno słyszałeś już o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Możesz ją uzyskać, wypełniając wniosek oraz dostarczając go do właściwego oddziału NFZ, nawet elektronicznie. Tego typu karta uprawnia Cię do korzystania z opieki medycznej na terenie krajów Unii Europejskiej na takich samych zasadach jak ich mieszkańcy. Przyda Ci się to podczas wyjazdu na narty np. do Włoch czy Austrii. W praktyce oznacza to podstawową pomoc w szpitalu czy przychodni. To darmowe i komfortowe rozwiązanie, dlatego warto zwrócić się do oddziału NFZ kilka dni przed planowanym wyjazdem. Pamiętaj, żeby mieć kartę EKUZ zawsze przy sobie. Zastanawiasz się, czy to wystarczy? Podstawowa publiczna opieka zdrowotna jest mocno ograniczona i wiele zależy od danego kraju. Mimo wszystko, jeśli poniesiesz jakiekolwiek koszty związane z pomocą na stoku czy trafisz do lekarza, który wykona Ci odpłatne badanie, nie dostaniesz zwrotu. Karta EKUZ nie upoważnia Cię także do ubiegania się o odszkodowanie w przypadku np. złamania ręki.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie turystyczne w górach

O wiele większy zakres ochrony zyskasz, posiadając polisę turystyczną. To sposób na kompleksową ochronę podczas wyjazdu i to nie tylko w Europie, ale także poza nią. Kiedy okaże się ona przydatna? Przykładowo, jeśli podczas śnieżnego szaleństwa będziesz miał wypadek i nie będziesz mógł zejść ze stoku, zostaną pokryte koszty wszelkich akcji ratowniczych. To szczególnie istotne podczas wyjazdów za granicę, ponieważ tam działania polskiego odpowiednika GOPR nie są darmowe. Kolejną sytuacją, w której przyda Ci się ubezpieczenie podróżne, jest ubieganie się o zadośćuczynienie w przypadku odwołania zorganizowanego i wcześniej zaplanowanego wyjazdu. Jeśli lubisz takie gotowe rozwiązania i często kupujesz wycieczki, polisa ubezpieczeniowa z odpowiednim rozszerzeniem da Ci pełną ochronę. W dodatku zostaną Ci zwrócone koszty za uszkodzony czy skradziony sprzęt narciarski. Taki dodatek w ubezpieczeniu turystycznym jest niesamowicie ważny, szczególnie jeśli jesteś doświadczonym miłośnikiem śnieżnego szaleństwa. Polisa podróżna gwarantuje pokrycie kosztów leczenia, a także zabezpieczenie podczas nagłych chorób.

EKUZ czy ubezpieczenie w góry?

Jeśli zastanawiasz się, na jaki rodzaj ochrony warto postawić, najpierw odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz oszczędzać na swoim bezpieczeństwie i spokoju podczas urlopu. W dodatku nie musisz obawiać się, że ubezpieczenie górskie to duży koszt. Z reguły nie przekracza on od kilku do kilkunastu złotych za jeden dzień wyjazdu. Poniżej przedstawiamy Ci podstawowe różnice pomiędzy kartą EKUZ a ubezpieczeniem podróżnym.

EKUZUBEZPIECZENIE W GÓRY

Działa wyłącznie w placówkach medycznych, do których dostęp mają obywatele danego kraju.

Dostęp do placówek medycznych publicznych oraz prywatnych w ramach danej polisy.

Brak pewności co do dodatkowych opłat za leczenie czy udzielanie świadczeń medycznych (w niektórych krajach obywatele współfinansują materiały pomocnicze lub hospitalizację).

Odpowiedzialność za koszty leczenie do wysokości sumy ubezpieczenia.

Brak pokrycia kosztów transportu do kraju i transportu zwłok.

Pokrycie kosztów transportu do kraju i transportu zwłok według sumy ubezpieczenia.

Brak pokrycia kosztów poszukiwania i akcji ratowniczych.

Pokrycie kosztów poszukiwań i akcji ratowniczych z reguły w ramach podstawowej polisy.

Brak assistance.

Możliwość dokupienia assistance.

Brak rozszerzeń.

Możliwość dokupienia rozszerzeń: OC, NNW, utrata bagażu itd.

Działa tylko na terenie państw UE.

Działa w krajach, które wskażesz podczas zakupu polisy.

Kupujesz ubezpieczenie podróżne? Na TO zwróć uwagę!

Kiedy już zdecydujesz, że ubezpieczenie na wyjazd jest Ci potrzebne, zwróć uwagę na te aspekty:

  • Ubezpieczenie turystyczne w góry (nazywane przez niektórych turystów ubezpieczeniem górskim) wykup na cały pobyt, a awaryjnie wybierz termin wydłużony o jeden dzień. W razie przesunięcia lotu czy nieprzewidzianych zdarzeń Twoja ochrona nie skończy się znienacka.
  • Sprawdź, jaka jest suma ubezpieczenia. To kwota, która ma znaczenie podczas wypłaty świadczenia i powinna być dostosowana do kraju, do którego się wybierasz. W każdym państwie koszty leczenia prezentują się nieco inaczej. Pamiętaj, by sprawdzić, czy ubezpieczyciel podaje sumę ubezpieczenia w złotówkach, czy w innej walucie. Sumy ubezpieczenia podane w złotówkach muszą być odpowiednio wysokie po przeliczeniu na walutę kraju, do którego się wybierasz.
  • Czy musisz zapłacić za leczenie, czy może ubezpieczenia turystyczne od razu pokrywają koszty w razie zdarzenia? Na to pytanie musisz znać odpowiedź jeszcze przed wyjazdem, aby wiedzieć, czy powinieneś mieć przygotowany budżet na tzw. czarną godzinę.
  • Przeczytaj, jakie wyłączenia odpowiedzialności ma ubezpieczenie turystyczne. Może to być np. zdarzenie pod wpływem alkoholu. Wtedy przyda się odpowiednie rozszerzenie, aby być przygotowanym na każdą ewentualność.
  • Dowiedz się, jak konkretnie działa ubezpieczenie w góry. Podstawowa ochrona w ramach polisy to z reguły trekking i wspinaczka do pewnej wysokości. Jeśli wchodzą w grę wyprawy wysokogórskie z użyciem specjalistycznego sprzętu, spływy rzeką górską czy kolarstwo ekstremalne, konieczne będzie wykupienie rozszerzenia.

Kup ubezpieczenie na wyjazd w góry

Na wyjazd w góry wyposaż się w polisę turystyczną. Zadzwoń na infolinię CUK lub przyjdź do jednej z placówek, a nasz doradca zaproponuję Ci ubezpieczenie, jakiego potrzebujesz.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku