2024-05-09

Jak założyć agroturystykę?

Marzysz o wypoczynku na wsi? Gospodarstwa agroturystyczne są idealnym rozwiązaniem dla Ciebie!

Jak założyć agroturystykę?

Agroturystyka, choć nie pod tą nazwą, istnieje od dawna. Na wieś wyjeżdżano, aby zaznać spokoju, podreperować zdrowie, a także zobaczyć, jak żyją i pracują na roli ludzie w małych miejscowościach. Obecnie tego typu wyjazdy wracają do łask. Wszystko za sprawą szybkiego tempa życia, od którego chcemy odpocząć, jadąc na wakacje. Gospodarstwa agroturystyczne poza sielską ciszą dają gościom dużo więcej. Zastanawiasz się, jak założyć agroturystykę? Odpowiedzi szukaj w tym wpisie.

Najważniejsze informacje:

  • Nie ma wielu formalności koniecznych do założenia agroturystyki. Jeśli prowadzisz gospodarstwo rolne, wystarczy, że wpiszesz je do ewidencji obiektów hotelarskich w urzędzie gminy.
  • Jeśli nie jesteś rolnikiem, by prowadzić gospodarstwo rolne, musisz otworzyć działalność gospodarczą.
  • Rolnicy mogą korzystać z korzystnych ulg podatkowych i dotacji do prowadzenia agroturystyki. Przedsiębiorcy mają o wiele mniej możliwości w tym zakresie, a swoje gospodarstwa muszą finansować z własnych środków lub decydując się na kredyt w banku.
  • Podatek VAT za usługi związane z zakwaterowaniem wynosi 8%. Zwolnieni są z niego rolnicy, prowadzący małe gospodarstwo agroturystyczne.

Na czym polega agroturystyka?

Agroturystyka jest formą wypoczynku na wsi, gdzie mieszkamy w gospodarstwie, bardzo często biorąc czynny udział w życiu gospodarzy. Wraz z nimi jemy posiłki, a także pomagamy w lekkich pracach na gospodarstwie, np. pieląc grządki, zbierając owoce czy zajmując się zwierzętami. Czasami po prostu oddajemy się urokom sielskiego życia, korzystając z kontaktu z naturą i czerpiąc radość z ciszy miejsca oddalonego od wielkomiejskiego zgiełku.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otworzyć agroturystykę?

Zastanawiasz się kto i jak może założyć agroturystykę? Oto dwa ze sposobów na prowadzenie tego typu działalności.

Wpisanie gospodarstwa rolnego do ewidencji obiektów hotelarskich

Do swoich domów gości zapraszają często rolnicy, dla których prowadzenie agroturystyki jest dodatkowym zajęciem. Co trzeba zrobić, by gospodarstwo rolne zyskało status gospodarstwa agroturystycznego? Wystarczy zgłosić je do ewidencji obiektów hotelarskich w urzędzie gminy. Trzeba także zadbać o to, by gospodarstwo spełniało warunki sanitarne, przeciwpożarowe i techniczne. Nie jest konieczne spełnienie wszystkich warunków dla usług turystycznych.

Otworzenie działalności gospodarczej

Jak założyć agroturystykę nie będąc rolnikiem? Wtedy konieczne będzie otwarcie działalności gospodarczej. Oto jak zrobić to krok po kroku.

  • Krok 1. Wybierz kod PKD.
  • Krok 2. Wypełnij wniosek w urzędzie gminy.
  • Krok 3. Zrealizuj wszystkie opłaty w urzędzie skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
  • Krok 4. Złóż wniosek CEIDG-1 w urzędzie gminy. Podaj tu formę opodatkowania, nazwę i miejsce prowadzenia firmy, kod PKD i podmiot prowadzący dokumentację rachunkową.

Ponadto właściciele gospodarstw agroturystycznych muszą przestrzegać regulacji, dotyczących właścicieli hoteli czy pensjonatów. 

Czy są dotacje na agroturystykę?

Jeśli planujesz założyć agroturystykę, ale martwi Cię kwestia finansów, przeczytaj akapit o dopłatach. Dowiesz się stąd, jakie wsparcie mogą uzyskać rolnicy, a jakie przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić agroturystykę.

Dotacje i ulgi dla rolników

Zdecydowanie łatwiejszą drogę do uzyskania wsparcia finansowego na prowadzenie agroturystyki mają rolnicy. Mogą oni korzystać z:

  • ulgi dla małych gospodarstw agroturystycznych, czyli takich, które nie obejmują więcej niż 5 pokoi. Tacy rolnicy są zwolnieni z opłaty podatku dochodowego od zarobków z tytułu prowadzenia agroturystyki;
  • zwolnienie z opłaty podatku VAT w następnym okresie rozliczeniowym, jeśli działalność agroturystyczna rolnika nie przyniosła mu rocznych zarobków powyżej 150 tys. zł;
  • dotacje unijne dla rolników np. program LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność;
  • specjalne konkursy państwowe.

Dotacje dla pozostałych właścicieli gospodarstw agroturystycznych

Jeśli nie jesteś rolnikiem, masz o wiele mniej możliwości. Jednak, jeśli zakładasz działalność gospodarczą jako osoba bezrobotna, możesz ubiegać się o dotację z urzędu pracy. Kwota, jaką możesz uzyskać to 600% wynagrodzenia minilanego. Maksymalna kwota dofinansowania z urzędu pracy ustalana jest indywidualnie przez konkretne jednostki.

Dofinansowanie z urzędu pracy to pomoc na starcie. Warto jednak także monitorować na bieżąco projekty z Lokalnej Grupy Działania, by wykorzystać już w trakcie prowadzenia agroturystyki pomoc oddolnej inicjatywy mieszkańców danego terenu.

Czy w agroturystyce potrzebna jest kasa fiskalna?

Nie. Na mocy Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. usługi agroturystyczne nie muszą być ewidencjonowane przy użyciu kas fiskalnych. Właściciele gospodarstw agroturystycznych nie muszą więc ich kupować oraz uczyć się ich obsługi.

Jaki jest podatek od agroturystyki?

Za prowadzenie działalności agroturystycznej, a właściwie usług związanych z zakwaterowaniem zapłacimy podatek VAT liczony według stawki 8%.

Ważne!

Jak wiesz, z płacenia podatku zwolnieni są rolnicy, którzy prowadzą małe gospodarstwo agroturystyczne (do 5 pokoi). Jednak jeśli w agroturystyce jest więcej niż 5 pokoi, a także można korzystać z dodatkowych atrakcji np. SPA, zwolnienie nie obowiązuje, a rolnik musi odprowadzać podatek dochodowy od zarobków z tytułu prowadzenia agroturystyki. Stawka podatku VAT za usługi związane z zakwaterowaniem wynosi 8%.

Prowadzenie agroturystyki – praktyczne tipy

Wiesz już, jakie warunki trzeba spełnić, by założyć agroturystykę. Na koniec przekażemy praktyczne wskazówki, które z pewnością przydadzą się podczas prowadzenia działalności.

Nauka języka obcego

Zazwyczaj gospodarstwa agroturystyczne odwiedzają Polacy, jednak zdarzają się także obcokrajowcy. Znajomość języka obcego będzie wtedy plusem.

Założenie strony internetowej

Założenie własnej strony lub przystąpienie do baz, za pośrednictwem których łatwiejsze jest odnalezienie konkretnego gospodarstwa, z pewnością ułatwi potencjalnym gościom odnalezienie Twojej agroturystyki.

Zadbaj o ciekawe zajęcia

Pomyśl o każdej grupie wiekowej. Co w Twoim gospodarstwie agroturystycznym mogą robić małe dzieci, nastolatkowie i starsi goście?

Zapewnij atrakcje o każdej porze roku

Kto powiedział, że w agroturystyce czas można spędzać tylko latem? Pomyśl o aktywnościach jesienią, a także zadbaj, by goście czuli się u Ciebie dobrze także zimą.

Ubezpieczenie dla właścicieli gospodarstw agroturystycznych

Jesteś rolnikiem? Nie zapomnij o obowiązkowym ubezpieczeniu OC rolnika oraz budynków rolnych. Jeśli prowadzisz agroturystykę, możesz rozszerzyć swoją polisę o OC w życiu prywatnym z tytułu świadczenia usług agroturystycznych. Na rynku jest wiele ofert skierowanych do osób, które zajmują się agrobiznesem. Chcesz poznać szczegóły oferty? Zadzwoń na infolinię CUK lub przyjdź do jednej z naszych placówek.

Nie jesteś rolnikiem, ale założyłeś działalność gospodarczą, by prowadzić agroturystykę? Zostaw kontakt na stronie ubezpieczeń firmowych i porozmawiaj z naszymi doradcami na temat dobrej polisy, zabezpieczającej Twój biznes.                                 

FAQ:

  • 1
    Czy można żyć z agroturystyki?

    Osoby, prowadzące działalność agroturystyczną wskazują, że warto mieć w zanadrzu inny sposób zarabiania. Dla wielu rodzin agroturystyka to główne źródło dochodu, ale dodatkowo zarabiają też na innych działalnościach np. organizowaniu ślubów, prowadzeniu kempingu czy pracy „na etacie”. 

  • 2
    Kto korzysta z agroturystyki?

    Najczęściej do gospodarstw agroturystycznych przyjeżdżają Polacy, którzy samodzielnie lub z rodzinami chcą odpocząć od zgiełku miasta. Coraz częściej w gospodarstwach tego typu goszczą obcokrajowcy.

  • 3
    Czy trzeba mieć działalność gospodarczą na agroturystykę?

    Tak. Osoby, które nie są rolnikami, by prowadzić agroturystykę, muszą najpierw założyć działalność gospodarczą.

  • 4
    Czy na działce rolnej można prowadzić agroturystykę?

    Tak. W budynku mieszkalnym, wchodzącym w skład gospodarstwa rolnego można prowadzić agroturystykę. Rolnik musi jednak wcześniej zgłosić gospodarstwo rolne do ewidencji obiektów hotelarskich w urzędzie gminy.

  • 5
    Czy agroturystyka to usługi hotelarskie?

    Tak. Działalność agroturystyczna jest kwalifikowana przez ustawę o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych jako usługa hotelarska.

  • 6
    Co można robić w gospodarstwie agroturystycznym?

    Coraz częściej okazuje się, że na rynku dostępna jest tzw. ekskluzywna agroturystyka. Co to oznacza? Jest to forma wypoczynku przeznaczona dla bardzo wymagających klientów, którym marzy się np. gospodarstwo agroturystyczne z basenem. Właściciele miejsc wypoczynkowych na wsi wsłuchują się w tego typu potrzeby, przez co na rynku coraz częściej można znaleźć oferty, w których oprócz wypoczynku w cichym i spokojnym miejscu, letnicy mogą skorzystać także ze strefy relaksu i wielu odprężających zabiegów. Szukając agroturystyki na wsi, coraz częściej można natknąć się na ośrodki SPA, które osadzone zostały w przepięknych wiejskich klimatach. Zielone krajobrazy, a także możliwość skorzystania po pracy w gospodarstwie z relaksującego masażu lub jacuzzi to atuty, które z pewnością przemawiają na korzyść wakacji na wsi.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku