2024-04-17

Jakie uprawnienia trzeba mieć do prowadzenia kampera?

Podpowiadamy, jak zdobyć uprawnienia do jazdy kamperem.

Jakie uprawnienia trzeba mieć do prowadzenia kampera?

Marzysz o wakacyjnej podróży kamperem? Zwiedzanie Polski lub Europy w komfortowym „domu na kołach” to kusząca perspektywa! Zanim jednak ruszysz w drogę, musisz zadbać o kilka formalności, a najważniejszą z nich jest posiadanie odpowiednich uprawnień. W przypadku objazdowych wycieczek i częstych zmian lokalizacji podczas urlopu, nic nie zastąpi takiego pojazdu jak kamper! Jaka kategoria prawa jazdy upoważnia do jego prowadzenia? Jak zyskać uprawnienia i na co zwrócić uwagę, prowadząc takie auto? Przeczytaj poradę i dowiedz się więcej!

Najważniejsze informacje:

  • O tym, jakie prawo jazdy na kampera będzie potrzebne, decyduje ciężar wybranego pojazdu (Dopuszczalna Masa Całkowita – DMC).
  • Informację dotyczącą DMC kampera znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym.
  • Większość kamperów dostępnych na rynku można prowadzić z prawem jazdy kategorii B – w tej sytuacji nie musisz zdawać dodatkowego egzaminu.
  • Dodatkowy egzamin jest wymagany do uzyskania następujących kategorii prawa jazdy na kampera: C1 (DMC od 3,5 do 7,5 tony); C: (DMC powyżej 7,5 tony).
  • Do kat. B+E, która uprawnia do prowadzenia kampera z przyczepą o DMC powyżej 3,5 tony, również potrzebny jest dodatkowy egzamin.
  • Istnieją różne rodzaje kamperów – większe i mniejsze, dlatego upewnij się, czy masz potrzebne uprawnienia do prowadzenia określonego typu pojazdu, ponieważ za ich brak grozi wysoki mandat.

Jakie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia kampera?

O to, jakie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia kampera, często pytają kierowcy osobówek, którzy planują wypożyczyć taki pojazd jednorazowo, np. na wakacje. Wyrabianie nowych uprawnień jest bowiem w tym wypadku dodatkowym obciążeniem finansowym pochłaniającym ponadto czas. 

Warto zatem wiedzieć o tym, jakie wymogi narzuca kierowcom kamper. Prawo jazdy kat. B wystarczy co prawda w większości przypadków – uprawnia ono bowiem do prowadzenia pojazdu o dopuszczalnej masie 3500 kg (większość kamperów mieści się w tych granicach). Jednak cięższe i większe pojazdy będą wymagały rozszerzenia kategorii.

Podsumujmy najważniejsze informacje związane z uprawnieniami do prowadzenia kampera:

Kategoria B (kamper do 3,5 tony)

Prawo jazdy kat. B wystarcza do prowadzenia większości kamperów, ponieważ ich DMC zwykle mieści się w tym limicie. Upewnij się, że dopuszczalna masa całkowita kampera wpisana w dowodzie rejestracyjnym nie przekracza 3,5 tony! Posiadając prawo jazdy kategorii B, nie musisz zdawać dodatkowego egzaminu, aby móc prowadzić kampera o DMC do 3,5 tony.

Kategoria C1 (kamper od 3,5 do 7,5 tony)

Wymagana, jeśli DMC kampera przekracza 3,5 tony, ale nie przekracza 7,5 tony. Dotyczy to większych kamperów, np. typu alkowa.

Kategoria C (kamper powyżej 7,5 tony)

Potrzebna do prowadzenia najcięższych kamperów o DMC powyżej 7,5 tony. Należy zdać dodatkowy egzamin na prawo jazdy kat. C.

Kategoria B+E (kamper z przyczepą)

Potrzebna, jeśli planujesz podróżować kamperem z przyczepą, a jej DMC przekracza 3,5 tony. Umożliwia prowadzenie zestawu pojazdów, gdzie kamper (kat. B) ciągnie przyczepę (kat. E).

Uwaga!

Sprawdź DMC kampera w dowodzie rejestracyjnym. W razie wątpliwości skonsultuj się z ośrodkiem szkolenia kierowców lub urzędem miasta. Za prowadzenie kampera bez odpowiednich uprawnień grozi mandat.

Jak zdobyć uprawnienia na kampera?

Jeśli określisz, że Twój kamper przekracza DMC 3,5 tony i będzie wymagał od Ciebie uzyskania dodatkowych uprawnień, ponieważ samo prawo jazdy kategorii B nie wystarczy, podejmij następujące kroki:

  • 1
    Sprawdź opinie i dostępność kursów na daną kategorię prawa jazdy. Upewnij się, że dane miejsce posiada odpowiednią renomę i doświadczenie w szkoleniu kierowców kamperów. Wybierz ośrodek szkolenia i ureguluj wymagane opłaty za kurs, a następnie za egzaminy, do których podchodzisz.
  • 2
    Ukończ wymagany kurs na wybrane prawo jazdy:
    • Kurs na kategorię B trwa około 30 godzin.
    • Kursy na kategorie C1, C i B+E trwają około 60 godzin.
  • 3
    Zdaj egzamin na prawo jazdy – składa się on z części teoretycznej (test) i praktycznej (jazda). Do egzaminu możesz podejść po ukończeniu kursu i uzyskaniu pozytywnej opinii instruktora.

Reasumując, przed przystąpieniem do egzaminu na kategorię C1, C lub B+E należy:

  • Ukończyć kurs prawa jazdy w ośrodku szkolenia kierowców.
  • Zdać egzamin teoretyczny (test).
  • Zdać egzamin praktyczny (jazda).

Masz już wymagane uprawnienia do prowadzenia pojazdu? Przed swoją pierwszą podróżą zerknij do naszego e-booka: Bezpieczne podróżowanie kamperem.    

Przesiadka z osobówki na kampera – ile to kosztuje?

Niezwykle ważne jest to, jakie uprawnienia na kampera trzeba zdobyć w danym przypadku – od tego zależy, czy będziemy zobligowani do poniesienia dodatkowych kosztów, czy też nie. Do wydatków związanych z zakupem czy wypożyczeniem nowego pojazdu będzie trzeba doliczyć ostateczne koszty utrzymania kampera, paliwo, ubezpieczenie oraz samo zdobycie wymaganego prawa jazdy (nie zawsze wystarczy kat. B). Może okazać się to przydatną wiedzą dla osób planujących wyprawy tym środkiem transportu.

Więcej informacji na temat dodatkowych egzaminów na prawo jazdy i kosztów kursu dla danej kategorii można znaleźć na stronach internetowych WORD (właściwych dla miejsca zamieszkania kierowcy). 

Planujesz podróż kamperem? Ubezpiecz się!

Po przeczytaniu artykułu wiesz już, jakie uprawnienia do prowadzenia kampera będą Ci potrzebne. Jeśli jesteś już na etapie planowania swojej pierwszej podróży tym środkiem transportu, nie zapomnij o zakupie polisy!

Ubezpieczenie kampera to jeden z najważniejszych elementów przygotowań do wyjazdu. Musisz wykupić obowiązkowe OC nawet wówczas, gdy pojazd stoi w garażu i nie wyjeżdża na drogi publiczne przez cały rok. Dodatkowo warto zadbać o autocasco i inne przydatne dodatki! Sprawdź aktualne oferty polis w kalkulatorze OC i AC na stronie CUK i kup najlepsze ubezpieczenie! 

Planujesz zakup własnego pojazdu i podróż kamperem? Przeczytaj też nasze inne porady związane z tym zagadnieniem:

  • 1
    Jakie kampery warto kupić?
  • 2
    Limit pasażerów w kamperze
  • 3
    Kiedy kupić kampera?

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Ile kosztuje rejestracja kampera?

    Opłaty rejestracyjne dotyczące kampera są podobne do tych za rejestrację samochodu osobowego. W 2024 roku koszt podstawowej rejestracji kampera wynosi około 200 zł. Składają się na to następujące opłaty: ewidencyjna, za wydanie dowodu rejestracyjnego, nalepkę kontrolną i kartę pojazdu. Do tego mogą dojść koszty tłumaczenia dokumentów i badania technicznego. Czytaj także: Rejestracja samochodu online – odpowiadamy na pytania.

  • 2
    Z jaką prędkością można jechać kamperem?

    Dopuszczalna prędkość jazdy kamperem w Polsce w 2024 roku zależy od jego dopuszczalnej masy całkowitej (DMC):

    Do 3,5 tony (takie same ograniczenia prędkości co dla samochodów osobowych):

    • 50 km/h –w terenie zabudowanym (od 5:00 do 23:00) i 60 km/h w nocy (od 23:00 do 5:00) oraz w dni wolne od pracy;
    • 90 km/h – na drogach jednojezdniowych poza terenem zabudowanym;
    • 100 km/h – na drogach ekspresowych jednojezdniowych;
    • 120 km/h – na autostradzie lub drogach ekspresowych dwujezdniowych.

    Powyżej 3,5 tony:

    • 50 km/h w terenie zabudowanym;
    • 70 km/h poza terenem zabudowanym;
    • 80 km/h na autostradzie.

Oceń artykuł

5.00
(4)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku