2024-03-20

Czy OC samochodu na firmę jest droższe?

Sprawdź, od czego zależy cena OC samochodu na firmę.

Czy OC samochodu na firmę jest droższe?

Zastanawiasz się, czy cena OC samochodu na firmę jest wyższa niż dla klientów indywidualnych? Odpowiedź brzmi: niekoniecznie! Koszty polis OC samochodu na firmę mogą różnić się w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, ale nie zawsze oznacza to wyższą składkę niż dla osoby prywatnej.

W niektórych przypadkach ubezpieczenie OC może być nawet bardziej opłacalne niż dla osób prywatnych. Wszystko zależy od historii ubezpieczeniowej oraz tego, jak wiele pojazdów posiada ubezpieczony. OC samochodów na firmę bardzo często obejmuje większą flotę pojazdów, co daje możliwość negocjacji lepszych warunków ubezpieczenia, a tym samym obniżenia kosztów. Sprawdź, jak wybrać ubezpieczenie OC samochodu na firmę oraz ile kosztuje taka polisa.

Najważniejsze informacje:

  • Cena ubezpieczenia OC na firmę zależy m.in. od wielkości floty, modelu samochodów, historii ubezpieczeniowej firmy lub ubezpieczonego, tego, czy autami będą poruszać się młodzi kierowcy, a także tego czy pojazdy będą użytkowane za granicą.
  • Ubezpieczenie pojazdów na firmę powinno się składać głównie z obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dobrze jest rozszerzyć je jednak o NNW, AC czy assistance.

Ile kosztuje OC samochodu na firmę?

Koszt ubezpieczenia OC samochodu na firmę może różnić się od wielu czynników. Koszty związane z ubezpieczeniem samochodu ustalane są indywidualnie dla danej firmy. Wpływ na cenę ma m.in.:

  • rodzaj i wielkość floty – koszt ubezpieczenia OC dla firmy z większą flotą samochodów będzie inny niż dla firmy, posiadającej tylko kilka pojazdów. Zazwyczaj większa liczba pojazdów może skutkować otrzymaniem bardziej konkurencyjnych cen;
  • marka, model i wartość pojazdów – ubezpieczenie OC zależy od tego, jaki pojazd chcesz ubezpieczyć. Droższe i bardziej ekskluzywne pojazdy mogą wiązać się z wyższymi kosztami ubezpieczenia;
  • historia ubezpieczeniowa – w zależności od rodzaju prowadzonej działalności towarzystwo ubezpieczeniowe może brać pod uwagę historię ubezpieczeniową firmy lub jego właściciela. Jeżeli posiadasz jednoosobową działalność gospodarczą lub masz spółkę cywilną, taryfikacja odbywa się po numerze PESEL. Jeżeli do czynienia mamy z inną formą działalności, pod uwagę brany jest numer REGON. Jeżeli wcześniej ubezpieczałeś swoje pojazdy i nie masz na koncie szkód, możesz liczyć na atrakcyjną stawkę ubezpieczeniową;
  • profil kierowców – jeżeli Twoim autem firmowym będą poruszać się młodzi kierowcy lub osoby bez doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, składka będzie wyższa, ponieważ zwiększa się ryzyko wystąpienia szkody;
  • miejsce i rodzaj użytkowania pojazdów – jeżeli wykorzystujesz swój pojazd do przewożenia towarów lub wyjeżdżasz nim za granicę, składka będzie wyższa niż w sytuacji, gdybyś korzystał z niego tylko do dojazdów do pracy.

Cena OC samochodu na firmę może się różnić w zależności od powyższych czynników. Warto porównać dostępne na rynku oferty lub skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym, który przedstawi Ci konkretne oferty uwzględniające indywidualne czynniki Twojej firmy oraz jej floty samochodowej.

Nie czekaj i już dziś poznaj oferty ubezpieczenia OC samochodu na firmę. Wejdź na nasz kalkulator OC i AC i poznaj oferty wielu ubezpieczycieli. Jeżeli posiadasz flotę aut, przyjdź do jednej z naszych placówek. Nasi doradcy pomogą Ci znaleźć odpowiednie ubezpieczenie OC dla Twoich aut. Możesz skontaktować się również z naszymi wykwalifikowanymi doradcami, dzwoniąc na infolinię.

Od czego można ubezpieczyć samochód firmowy?

Samochód firmowy można ubezpieczyć na różne sposoby, aby zapewnić sobie kompleksową ochronę. Oto kilka rodzajów ubezpieczeń, które warto rozważyć dla samochodu firmowego:

  • OC samochodu na firmę – jest to podstawowe ubezpieczenie, wymagane przez prawo. Chroni przed szkodami, które mogą być wyrządzone innym osobom w związku z posiadaniem auta firmowego.
  • ubezpieczenie autocasco – ubezpieczenie AC jest opcjonalne, ale jest bardzo ważnym rozszerzeniem ochrony samochodu firmowego przed szkodami takimi jak kolizje, kradzieże, pożar czy zdarzenia losowe. Ubezpieczenie AC gwarantuje Ci pokrycie kosztów naprawy auta firmowego, jeżeli dojdzie do szkody z Twojej winy. Poszkodowany otrzyma rekompensatę z Twojego ubezpieczenia OC, a Ty swój samochód będziesz mógł naprawić z ubezpieczenia autocasco.
  • ubezpieczenie NNW – zapewnia świadczenie kierowcy i pasażerom samochodu firmowego w razie śmierci lub konieczności leczenia czy hospitalizacji w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Jest to szczególnie ważne rozszerzenie ochrony, jeśli w Twojej firmie często korzysta się z samochodów służbowych. Jeśli dojdzie do wypadku, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci dodatkowe świadczenie dla osób w nim poszkodowanych.
  • ubezpieczenie assistance – zapewnia pomoc drogową w razie awarii, wypadku lub kradzieży samochodu firmowego. Ubezpieczenie może obejmować holowanie pojazdu, zapewnienie samochodu zastępczego czy transport lub zakwaterowanie dla pracowników, którzy zostali unieruchomieni z powodu awarii.

Pamiętaj, że każda firma ubezpieczeniowa może oferować różne pakiety i opcje ubezpieczeń, dlatego też warto skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym, który pomoże dopasować odpowiednie ubezpieczenie do potrzeb Twojej firmy i samochodów służbowych. Przed zawarciem polisy zapoznaj się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Dzięki temu dowiesz się, w jakich sytuacjach zadziała Twoja polisa.

Jak wybrać OC samochodu na firmę?

Wybór ubezpieczenia OC samochodu na firmę wymaga odpowiedniego podejścia i uwzględnienia kilku czynników. Przed wyborem ubezpieczenia warto podjąć kilka kroków, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.

Określ potrzeby swojej firmy

Przed rozpoczęciem poszukiwań ubezpieczenia ustal, ile samochodów musisz ubezpieczyć, jakie są ich marki, modele oraz wartości rynkowe, kto będzie poruszał się danym pojazdem i czy będą to młodzi kierowcy. Te dane pomogą Ci wybrać ubezpieczenie, które ochroni Cię w każdej sytuacji.

Porównaj oferty różnych firm ubezpieczeniowych

Nie ograniczaj się do jednego ubezpieczyciela. Warto zweryfikować dostępne na rynku oferty. Sprawdź, ile kosztują dodatkowe rozszerzenia ochrony. Czasem za niewielką dopłatą możesz zabezpieczyć się np. w razie wystąpienia awarii, kupując ubezpieczenie assistance. Każdy ubezpieczyciel stosuje swoją taryfikację. Warto poznać dostępne na rynku oferty, żeby nie przepłacać.

Zwróć uwagę na cenę ubezpieczenia

W przypadku ubezpieczenia OC zakres ochrony w każdym towarzystwie jest taki sam. Reguluje to ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK. Pamiętaj jednak, że niektóre towarzystwa do ubezpieczenia OC proponują takie dodatki, jak assistance czy Zieloną Kartę i to bez dodatkowych opłat. Poza ceną zwróć uwagę również na dodatkowy zakres ubezpieczenia.

Skontaktuj się z agentem ubezpieczeniowym

Jeśli nie jesteś pewny, jakie ubezpieczenie OC będzie najlepsze dla Twojego auta firmowego, warto skontaktować się z doświadczonym doradcą ubezpieczeniowym, który odpowie na wszystkie pytania i pomoże podjąć właściwą decyzję.

Zwróć uwagę na dodatkowe zniżki

Czasem towarzystwa stosują zniżki, które mogą zostać przyznane np. przez agenta ubezpieczeniowego. Warto zapytać o taką możliwość.

Pamiętaj, że kupując ubezpieczenie OC, zabezpieczasz się od szkód wyrządzonych innym uczestnikom ruchu. Ubezpieczając np. flotę pojazdów, zastanów się nad dodatkowym rozszerzeniem ochrony, żeby zabezpieczyć Twoje pojazdy od innych szkód niż te wyrządzone przez kierowcę.

FAQ:

  • 1
    Kto może ubezpieczyć samochód na firmę?

    Samochód na firmę może ubezpieczyć zarówno osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą, jak i osoba prawna. Wystarczy, że posiadasz przedsiębiorstwo. Oto kilka przykładów podmiotów, które mogą ubezpieczyć samochód na firmę:

    • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o.) – spółka może posiadać samochody, służące do celów biznesowych i ubezpieczyć je na firmę;
    • spółka akcyjna (S.A.) – spółki akcyjne, które są dużymi przedsiębiorstwami, mogą również ubezpieczać samochody służbowe, które są np. wykorzystywane przez pracowników i działają na rzecz spółki;
    • jednoosobowa działalność gospodarcza – osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może ubezpieczyć samochód na firmę. W takim przypadku samochód może być wykorzystywany zarówno do celów prywatnych jak i służbowych;
    • spółka cywilna – jeśli prowadzisz działalność w formie spółki cywilnej, również możesz ubezpieczyć OC na samochód firmowy. Spółka cywilna jest zwykle prowadzona przez co najmniej dwóch wspólników, którzy prowadzą działalność gospodarczą.
  • 2
    Czy można ubezpieczyć auto na firmę przy jednoosobowej działalności?

    Tak, można ubezpieczyć samochód na firmę, nawet jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą. W takim przypadku samochód może być używany zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych. W takim przypadku ubezpieczenie samochodu na firmę będzie obejmować oba te cele.

  • 3
    Jak wliczyć ubezpieczenie auta w koszty firmy?

    W Polsce ubezpieczenie samochodu na firmę można wliczyć w koszty firmy, co może wpłynąć na obniżenie podstawy opodatkowania. W koszty firmy możesz wrzucić ubezpieczenie OC. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej możesz uwzględnić je w kosztach podatkowych jako wydatek na prowadzenie, podobnie sytuacja wygląda z ubezpieczeniem assistance oraz NNW. W przypadku autocasco stosowane są limity związane z wartością pojazdu. W związku z tym może zdarzyć się tak, że nie będziesz mógł odliczyć pełnej kwoty za ubezpieczenie AC.

    Aby wliczyć ubezpieczenie samochodu w koszty firmy, ważne jest, zachowanie dokumentacji potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia. Warto skonsultować się z księgowym lub doradcą podatkowym w celu uzyskania dokładnych informacji dotyczących wliczania ubezpieczenia samochodu w koszty firmy, ponieważ przepisy podatkowe mogą ulegać zmianom i różnić się w zależności od indywidualnych okoliczności i rodzaju prowadzonej działalności.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku