2022-08-01

Ubezpieczenie kampera – wszystko, co musisz wiedzieć

Dowiedz się, jak ubezpieczyć kamper.

Ubezpieczenie kampera – wszystko, co musisz wiedzieć

Podróżowanie ostatnio przybiera rozmaite formy. Szukamy nowych pomysłów na spędzanie czasu poza domem. W Polsce trwa prawdziwy boom na kampery, a ich właściciele muszą dopełnić kilka bardzo istotnych kwestii. Ubezpieczenie jest obowiązkowe, jeśli chcesz zostać szczęśliwym właścicielem pojazdu do caravaningu. Zobacz, o czym jeszcze musisz pamiętać.

Kamper – sposób na podróżowanie i... nowy styl życia

Nie da się ukryć, że caravaning to świetny pomysł na spędzanie wakacji poza domem. Osoby wybierające się w taką podróż szczególnie cenią ją za wolność i niezależność. Jednego dnia mogą być po zachodniej stronie wybrzeża, a drugiego po przeciwległej. Ze względu na komfortowe wyposażenie, na wycieczce niczego nie brakuje, włącznie ze zlewem czy też toaletą. Można zabrać ze sobą zwierzęta domowe oraz sprawić dzieciom niezwykłą frajdę. Wycieczkę organizuje się samodzielnie, ale w Polsce jest wiele miejsc, gdzie można zaparkować kamperem i korzystać z dodatkowych udogodnień.

A co powiesz na porzucenie tradycyjnego mieszkania w bloku lub w domu jednorodzinnym na rzecz życia w ciągłej podróży? Wiele się słyszy o osobach, które pracują zdalnie i właśnie posiadają kamper. Odwiedzają konkretne kraje lub wybierają się w podróż pełną przygód po całym świecie. Dzięki temu, że rośnie liczba parkingów umożliwiających postój dla większych pojazdów oraz można łatwiej zadbać o dostęp do internetu, caravaning staje się pomysłem na życie. Jakie kierunki są często wybierane w takich sytuacjach? Bardzo różne. Wiele osób stawia na dłuższy pobyt w krajach skandynawskich, Austrii, Hiszpanii, Chorawacji czy Słowenii.

Zobacz też nasz artykuł: Jak najlepiej dojechać samochodem do Chorwacji?.

Kamper w Polsce stał się ogromnie popularny, a dzięki temu, że można nim bez problemu wyruszyć w dalszą podróż, Polacy docierają nim w rozmaite zakątki świata. Nie można jednak zapominać o najważniejszym, czyli bezpieczeństwie. Ubezpieczenie kampera powinno być dopasowane stricte do jego potrzeb. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak wybrać odpowiednią polisę oraz jakie są podstawowe różnice, jeśli chodzi o zakres ochrony.

Ubezpieczenie kampera czy samochodu osobowego?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe musi wiedzieć, jakiego rodzaju pojazd jest przez nie chroniony. Właśnie dlatego trzeba już na samym początku kalkulacji lub rozmowy z doradcą zaznaczyć, że chodzi o kampera. Ubezpieczenie wtedy będzie dostosowane do rodzaju pojazdu.

Skąd jednak mieć pewność, że chodzi o polisę dla kampera, a nie samochodu osobowego lub ciężarowego? Oto odpowiedź:

Kamper nie może być zarejestrowany jako auto osobowe czy też ciężarowe, jeśli jest w nim miejsce do spania, kuchnia i łazienka. Z uwagi na wyjątkowe wyposażenie, trzeba go identyfikować jako pojazd specjalny, ponieważ służy nie tylko do jazdy, ale także pełni funkcję miejsca mieszkalnego. Co zrobić, aby zarejestrować pojazd specjalny?

Według wymagań polskiego prawa, konieczne jest spełnienie minimalnych wymagań pod tym względem. Jest to m.in. specjalne wyposażenie, np. stolik, szafki, miejsce do spania czy też urządzenia kuchenne. Wszystkie elementy muszą być na stałe zamocowane w pojeździe, a konkretniej w przedziale mieszkalnym. Pojazd z kategorii M jest zaprojektowany i skonstruowany do przewozu osób, a także bagażu.

To ważne!

Ubezpieczyciel musi wiedzieć, że przedmiotem ochrony jest kamper, a nie samochód osobowy. W innym przypadku może dojść do nieprzyjemnych sytuacji, kiedy konieczna będzie wypłata odszkodowania. Zatajenie rodzaju pojazdu działa tak samo jak podanie niepoprawnych danych kierowcy czy też wieku samochodu. Zawsze podawaj prawdziwe informacje, aby ubezpieczenie pełniło swoją rolę.

A co w sytuacji, kiedy samodzielnie robisz przebudowę samochodu osobowego na mieszkalny? Aby pojazd był dopuszczony do ruchu, musi przejść proces homologacji. Wszelkie przebudowy muszą spełniać normy i warunki techniczne, aby został dopuszczony do ruchu.

Kamper z osobówki czy też z samochodu ciężarowego musi posiadać specjalne oświadczenie od firmy wykonującej przebudowę. Konieczne są do tego uprawnienia. Jeśli chcesz zmienić zwykły pojazd na specjalny, trzeba wybrać się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, aby przeprowadzić dodatkowy przegląd techniczny. Obejmuje on standardowe sprawdzenie wszystkich układów w aucie, a także wyposażenia, w tym urządzeń kuchennych i przyłączy. Tylko wtedy można otrzymać dowód w wydziale komunikacji i oficjalnie zarejestrować kamperaUbezpieczenie jest oczywiście obowiązkowe, bez tego nie będziesz mógł złożyć wniosku.

Przeczytaj nasz poradnik: Bezpieczne podróżowanie kamperem.

OC kampera – obowiązkowe tak jak dla samochodu osobowego

Ubezpieczenie kampera OC jest obowiązkowe tak jak innych pojazdów mechanicznych poruszających się po drogach. Zakres jest taki sam i nie różni się on niczym od polisy dla samochodu osobowego. Kary za brak OC są bardzo wysokie, ale to nie wszystkie konsekwencje. W razie kolizji będziesz musiał samemu płacić za naprawę auta, które uszkodziłeś.

Jak dobrze wiesz, porównanie ofert w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych może przynieść wiele korzyści. Dlatego warto też porównać ceny za ubezpieczenie kampera. Ile kosztuje? O tym piszemy w dalszej części artykułu.

Na samym początku procedury wyliczenia składki za OC za kampera, konieczne jest podanie rodzaju pojazdu. Trzeba wskazać, że jest to samochód specjalny. Wtedy obliczenie będzie wiarygodne, a Ty nie będziesz mieć problemów w razie wypłaty odszkodowania. Sytuacja jest dość jasna, ale komplikuje się wtedy, kiedy np. sprowadzony pojazd uznany jest za ciężarowy za granicą i po sprowadzeniu pełni dwie funkcje jednocześnie. Jeśli ubezpieczyciel dojdzie do tego, że w momencie wystąpienia zdarzenia, za które ma być wypłacone odszkodowanie, samochód pełnił funkcję mieszkalną, zaczną się kłopoty. Najlepiej od razu przystąpić do rejestracji kampera jako pojazdu specjalnego. Więcej informacji na ten temat uzyskasz w wydziale komunikacji

Uwaga!

Pamiętaj o tym, że OC na kampera jest obowiązkowe, nawet kiedy pojazd stoi w garażu i nie wyjeżdża na drogi publiczne przez cały rok.

AC kampera – przydatne na trasie

Kradzież, uszkodzenie karoserii czy wypadek z Twojej winy na trasie to niektóre ze zdarzeń, które generują wysokie koszty. Naprawy kampera nie należą do najtańszych, a znalezienie specjalisty w tej dziedzinie też jest sporym wyzwaniem. Dom na kółkach to duża odpowiedzialność i inwestycja pieniędzy. Aby zapewnić sobie spokój, lepiej wykupić ubezpieczenie AC kampera. Dzięki temu masz pewność, że jeśli dojdzie do stłuczki z Twojej winy czy też poważnej awarii samochodu, będziesz mieć wsparcie finansowe. Komu najbardziej polecane jest AC? Kamper jest narażony na wiele czynników zewnętrznych, a nawet dewastację. Szczególnie jeśli parkujesz w miejscach niestrzeżonych. Osoby, które mają nowe modele kamperów, powinny zastanowić się nad autocasco ze względu na dużą wartość pojazdu. Właściciele starszych, którzy często wybierają się w podróż, także mogą liczyć na wsparcie finansowe. Warto przemyśleć wszystkie wady i zalety. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że im nowszy kamper i lepsze wyposażenie, tym składka będzie wyższa.

Assistance – kamper także powinien je mieć!

Przemierzasz tysiące kilometrów rocznie? Życie w ciągłej podróży wymaga dużego zaangażowania i zadbania o bezpieczeństwo. Właśnie dlatego warto pomyśleć o assistance na kampera w pełnym pakiecie lub w krótkoterminowych polisach. Przydaje się w Polsce, np. podczas wyjazdu w góry oraz za granicą (podczas zakupu pamiętaj, by upewnić się, w jakich krajach działa dana umowa).

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie kampera – ile kosztuje?

Od czego zależy cena OC kampera oraz innych polis komunikacyjnych (AC, assistance)? Podczas wyliczania wysokości składki, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę różne czynniki, na przykład:

  • wiek pojazdu, marka i model,
  • pojemność silnika,
  • wiek kierowcy i doświadczenie za kierownicą,
  • historia ubezpieczenia,
  • wyposażenie pojazdu specjalnego i jego wartość.

Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, to za OC dla kilkuletniego kampera z podstawowym wyposażeniem możesz zapłacić od 500 do 1500 złotych,. Weź pod uwagę także cenę wydania Zielonej Karty, czyli potwierdzenia zawarcia umowy obowiązującej za granicą (część towarzystw oferuje ją bezpłatnie, inne naliczają opłatę za jej wydanie). Przekraczanie granic niektórych krajów w Europie wymaga dopełnienia tej formalności.

Doskonałym wsparciem podczas wyboru odpowiedniego ubezpieczenia kampera jest kalkulator online, dzięki któremu poznasz ceny za składki w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych. Znalezienie dobrej polisy OC na kampera może być nie lada wyzwaniem. Jeśli nie kupisz jej online, porozmawiaj z doradcą telefonicznie lub odwiedź jeden z oddziałów multiagencji CUK.

Ubezpieczenie kampera na wynajem – o czym trzeba pamiętać?

Prowadzenie działalności związanej z wynajmem kampera również wymaga dopełnienia wielu formalności, w tym rejestracji pojazdów, regularnych badań technicznych i umowy z ubezpieczycielem. Obowiązek posiadania polisy leży po stronie właściciela. Podczas podpisywania umowy z towarzystwem, trzeba zaznaczyć, że samochód będzie użytkowany w celu zarobkowym. Ubezpieczenie kampera na wynajem powinno obejmować nie tylko OC, ale także AC i assistance. Jednocześnie każdy właściciel pojazdów specjalnych powinien poinformować najemców o ich prawach i obowiązkach.

Porównaj oferty i postaw na tanie ubezpieczenie kampera!

Niezależnie od tego, czy chcesz wykupić czasowe ubezpieczenie kampera AC lub assistance, czy może obowiązkową polisę OC, skontaktuj się z naszymi doradcami.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku