Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-01-07

Przerejestrowanie i wyrejestrowanie auta - kara za nieterminowe złożenie wniosku w 2020 r.

Jakie obowiązują terminy?

Nie zwlekaj z przerejestrowaniem lub wyrejestrowaniem auta! Od 1 stycznia 2020 roku możesz zapłacić karę za niezłożenie wniosku w terminie. Zmiany w prawie o ruchu drogowym przewidują, że kierowca, który nabył auto i go w ciągu 30 dni nie przerejestrował lub osoba, która nie wyrejestrowała pojazdu może zapłacić od 200 do 1000 zł kary!

Kara za nieprzerejestrowanie auta w terminie ma służyć przechowywaniu aktualnych danych o pojazdach i kierowcach.
Kara za nieprzerejestrowanie auta w terminie ma służyć przechowywaniu aktualnych danych o pojazdach i kierowcach.

Przerejestrowanie i wyrejestrowanie auta - zmiana przepisów

Choć obowiązek informowania urzędu o zmianie właściciela samochodu istniał od dawna, wiele osób go nie wypełniało. Do tej pory nie stosowano żadnej kary za brak zmiany właściciela w dowodzie rejestracyjnym. Jednak najnowsze przepisy ruchu drogowego, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku, mają to zmienić. 

Skąd taka zmiana? Celem wprowadzenia kar za nieprzerejestrowanie pojazdów ma być nie tylko uporządkowanie danych właścicieli, które zapisywane są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, ale i wsparcie legalnego obrotu pojazdów w Polsce. Zmiana przepisów obejmuje również obowiązek zgłaszania samochodów wyrejestrowanych. W tym przypadku Polska musiała dostosować się do unijnej dyrektywy z 18 września 2000 roku w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Rejestracja auta - kiedy?

Nowy właściciel pojazdu ma 30 dni na złożenie wniosku o rejestrację. Obowiązek taki powstaje w określonych przypadkach.

Wśród nich znajdziemy:

 • kupna nowego auta w Polsce,
 • kupna auta z rynku wtórnego, zarejestrowanego w Polsce,
 • nabycia auta drogą np. darowizny,
 • kupna auta sprowadzonego z kraju poza Unią Europejską dopuszczonego do obrotu w Polsce,
 • kupna samochodu sprowadzonego do kraju z państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Jeśli chodzi o przerejestrowanie auta z zagranicy, 30-dniowy okres na złożenie wniosku zaczyna obowiązywać od dnia sprowadzenia samochodu do kraju. W przypadku przerejestrowania auta z darowizny i kupionego na terenie kraju, czas liczony jest od daty, która widnieje na umowie darowizny lub umowie kupna-sprzedaży.

Kupiłeś auto i zastanawiasz się, co dzieje się z OC po przerejestrowaniu samochodu? Zajrzyj do naszego artykułu.

Wyrejestrowanie auta - kiedy?

Również na wyrejestrowanie samochodu właściciel ma 30 dni. Kiedy wyrejestrować auto? Obowiązek taki powstaje, gdy pojazd zostanie:

 • skradziony,
 • sprzedany, wywieziony lub zdemontowany za granicą,
 • utracony w sposób trwały i zupełny,
 • wycofany z obiegu,
 • przekazany do stacji demontażu pojazdów lub punktu zbierania odpadów.

Rejestracja auta - jak wygląda i jak długo trwa?

Aby zarejestrować auto, właściciel stawia się z kompletem dokumentów w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania. Wniosek można również złożyć za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej na www.esp.pwpw.pl.

Do wniosku o rejestrację, który można pobrać ze strony internetowej wydziału komunikacji lub odebrać osobiście w placówce, dołącza się umowę kupna-sprzedaży, darowizny, zamiany lub inny dokument potwierdzający nabycie auta, dowód rejestracyjny samochodu, kartę pojazdu (jeśli jest), tablice rejestracyjne (nawet, jeśli chcemy przerejestrować auto bez zmiany tablic), dowód potwierdzający posiadanie polisy OC, a także dokument potwierdzający tożsamość.

Co z przerejestrowaniem auta, gdy jest ono własnością kilku osób? Do urzędu stawić się powinni wszyscy współwłaściciele, chyba że udzielą one jednej osobie pełnomocnictwa.

W zależności od tego, jakie dokumenty złożymy i czy będziemy zmieniać tablice rejestracyjne, zapłacimy inną opłatę za rejestrację auta. Jeśli kupiłeś samochód od osoby, która mieszka w powiecie Twojej miejscowości zamieszkania, nie musisz kupować tablic rejestracyjnych. Wtedy za przerejestrowanie auta zapłacisz 81 zł. W przeciwnym razie taka operacja wyniesie Cię 181,50 zł. Jeśli nie masz karty pojazdu, będziesz musiał dodatkowo zapłacić 75,50 zł.

Jak długo trwa rejestracja? Na początku dostaniesz w wydziale komunikacji “miękki” dowód rejestracyjny ważny przez 30 dni. Po upływie 1-3 tygodni będziesz mógł odebrać stały dowód rejestracyjny.

Wyrejestrowanie auta - jak wygląda i jak długo trwa?

Tak jak w przypadku rejestracji pojazdu, wniosek o wyrejestrowanie składa się w wydziale komunikacji. W zależności od powodu należy złożyć inny komplet dokumentów:

 • kasacja: wniosek o wyrejestrowanie, zaświadczenie o demontażu, karta pojazdu, dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne;
 • kradzież: wniosek o wyrejestrowanie, karta pojazdu, dowód rejestracyjny, zaświadczenie z policji potwierdzające kradzież, oświadczenie o zapoznaniu się z odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań;
 • wywóz za granicę: wniosek o wyrejestrowanie, dokumenty, potwierdzające zbycie samochodu, oświadczenie wskazujące, że pojazd był zarejestrowany za granicą;
 • utrata auta bez zmiany w prawie własności: wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, potwierdzenie wniesienia opłaty na rzecz gminy, dokument potwierdzający trwałą i zupełną utratę posiadania pojazdu.

Ile kosztuje wyrejestrowanie auta? Zapłacisz za to 10 zł, chyba, że w Twoim imieniu występuje pełnomocnik. Wtedy dolicza się 17 zł opłaty skarbowej.

Jak długo trwa wyrejestrowanie auta? Zazwyczaj wniosek jest rozpatrywany natychmiast, choć urząd ma 30 dni na jego rozpatrzenie. Jeśli jednak zostanie odrzucony, możesz się odwołać od tej decyzji. Masz na to 14 dni.

OC a przerejestrowanie auta

Poprzedni właściciel samochodu w ciągu 14 dni powinien powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży pojazdu. Polisa OC przechodzi więc na nowego właściciela pojazdu.

Nowy właściciel może jednak w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę ubezpieczenia komunikacyjnego dotychczasowego właściciela i wykupić nową. Jak to zrobić? Wystarczy złożyć wypełniony dokument “Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia – nabywcy pojazdu” - wzór dokumentu znajdziesz na https://cuk.pl/dokumenty-do-pobrania. Odpowiedni dokument możesz też wypełnić w jednej z placówek CUK.

Ważne! Pamiętaj, by po wypowiedzeniu polisy wykupić nowe ubezpieczenie OC. Polisę możesz kupić w dogodny dla Ciebie sposób: online, w placówce CUK lub za dzwoniąc na infolinię.

keyboard_arrow_up