Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Koronawirus a ubezpieczenie - sprawdź, na jaką ochronę możesz liczyć

2020-10-30

Pandemia koronawirusa trwa, a zmiany z nią związane wprowadzane są także na rynku ubezpieczeń. Wyjeżdżasz za granicę i nie wiesz czy otrzymasz odszkodowanie za pobyt w szpitalu z powodu COVID-19? A może nie masz pewności jak zmienia się Twoja polisa na życie? Zobacz informacje na ten temat.

Ubezpieczenie podróży i koszty leczenia związane z koronawirusem

Pierwszą ważną informacją jest to, że w ubezpieczeniach podróży często znajduje się wyłączenie odpowiedzialności dotyczące epidemii. Oznacza to, że mimo zachorowania, nie otrzymasz wsparcia ze strony ubezpieczyciela. Jak to jednak wygląda w praktyce? Jeśli epidemia zostanie ogłoszona w trakcie pobytu za granicą, towarzystwo bierze odpowiedzialność w ramach ubezpieczenia. Z kolei, jeśli epidemia będzie stwierdzona przed podróżą, wyjeżdżasz na własną odpowiedzialność. Istnieją jednak towarzystwa, które nie mają epidemii w wyłączeniach odpowiedzialności, w tym Hestia, Proama i Generali.

Nasuwa Ci się pytanie czy ubezpieczenie turystyczne chroni przed skutkami zachorowania na koronawirusa? Tak, niektóre towarzystwa, takie jak AXA, dają taką możliwość. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy, możesz skorzystać z pomocy medycznej. Pamiętaj o tym, żeby od razu zgłaszać ten fakt, najlepiej do Centrum Alarmowego wybranego ubezpieczyciela.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Balcia także rozszerzył zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego o choroby i wypadki wynikające z COVID-19.

Czy jeśli trafisz na kwarantannę ze względu na koronawirusa, możesz liczyć na wsparcie ze strony ubezpieczyciela? Generali daje taką możliwość. Towarzystwo ponosi odpowiedzialność za kwarantannę w ubezpieczeniu podróży, czyli pokrywa koszt z nią związany, np. pobyt w hotelu czy wyżywienie. To szczególnie ważne, jeśli wybierasz się do krajów, w których są prowadzone wyrywkowe testy na lotniskach. Pozytywny wynik oznacza obowiązek izolacji.

Ubezpieczenie na życie - pobyt w szpitalu i śmierć w wyniku koronawirusa

W polisach na życie, w których uwzględniono ryzyko pobytu w szpitala, można także otrzymać odszkodowanie, jeśli trafi się tam z powodu COVID-19. Takie udogodnienie proponuje Generali, Warta, Hestia GO oraz AXA Moje Dziecko. W razie ewentualnej śmierci, także można liczyć na wypłatę świadczenia dla uposażonych (ważne jest, aby ich wskazać w ubezpieczeniu!).

Pamiętaj o tym, aby na bieżąco śledzić komunikaty wydawane przez Główny Inspektorat Sanitarny, Narodowy Instytut Higieny czy Ministerstwo Zdrowia.

keyboard_arrow_up