2021-07-19

Skutki nawałnic – jak się zabezpieczyć?

Jak zabezpieczyć dom przed skutkami nawałnic, ulew i burz?

Skutki nawałnic – jak się zabezpieczyć?

Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy znaczne zmiany klimatyczne. Objawiają się one na przykład bardzo upalnym latem oraz towarzyszącymi mu anomaliami pogodowymi. 

Nie lekceważ zagrożenia

W ostatnich latach coraz częściej występują w Polsce nawałnice, ulewne deszcze czy silne burze z piorunami. Przykładów niestety można wymieniać wiele… Nawałnice, które wystąpiły w sierpniu w 2017 roku, dotknęły wiele miejsc w województwie kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim, łódzkim czy mazowieckim, a to tylko jedne z wielu takich zjawisk w historii naszego kraju. 

Coraz częściej wysyłane są do Polaków tzw. alerty pogodowe, które ostrzegają przed silnymi burzami czy wiatrami. Tylko w lipcu 2021 roku wysłano kilka takich ostrzeżeń. Jak pokazują zniszczenia z ostatnich dni, nie można takich alertów bagatelizować i warto zadbać o solidne zabezpieczenie domu czy mieszkania, nie mówiąc już o schronieniu się, gdy zapowiadane są takie gwałtowne zmiany pogody.

Jakie są skutki burzy?

Najtragiczniejsze są takie burze, w wyniku których tracą życie ludzie. Gwałtowny wiatr może powodować także straty pośród zwierząt, także tych gospodarskich. Zniszczone dachy budynków to tylko jedna z sytuacji, która zagraża życiu ludzi i zwierząt. 

Jeśli chodzi o uszkodzenie mienia, skutkiem gwałtownych zjawisk pogodowych są najczęściej duże zniszczenia, zarówno samego domu (na przykład uszkodzenie dachu czy elewacji), jak i jego wyposażenia – najczęściej sprzętu RTV i AGD. Również zerwane linie energetyczne, zalane ulice czy powalone drzewa uniemożliwiają na pewien czas normalne funkcjonowanie.

Zabezpieczenie przed burzą

Jeśli wiesz, że zbliża się zagrożenie burzowe, koniecznie na wszelki wypadek zabezpiecz swój dom. Jak obliczyć odległość burzy od nas, by podjąć decyzję o zabezpieczeniu domu? Wystarczy policzyć sekundy od pojawienia się pioruna do grzmotu. Jeśli są to 3 sekundy, to znak, że burza krąży około 1 km od nas. Jeśli jest to 5 sekund, wtedy wiemy, że burza pojawiła się 1,7 km od nas. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jeśli burza jest już blisko, pamiętaj o tych zasadach bezpieczeństwa:

  • zamknij okna i drzwi;
  • odepnij z gniazdek elektrycznych urządzenia; warto pozostawić w sieci chociaż jeden odbiornik, np. starą żarówkę. Dlaczego? Jeśli odłączymy z sieci wszystkie urządzenia, gdy uderzy piorun, przepięcie będzie w niej krążyć. Pozostawiając włączoną choć jedną żarówkę, narażamy ją na uszkodzenie, ale w ten sposób chronimy przed zniszczeniem pozostałe, kosztowne sprzęty;
  • wymontuj i schowaj w domu zewnętrzne anteny;
  • zainwestuj w instalację odgromową. Ile kosztuje piorunochron? Koszt tradycyjnej instalacji waha się od 2000 zł do 5000 zł. Warto zainwestować w lepszy sprzęt, który solidnie nas zabezpieczy na wypadek uderzenia pioruna w dom;
  • wyposaż się w ograniczniki przepięć oraz listwy antyprzepięciowe;
  • przygotuj przedmioty przydatne w przypadku awarii prądu - latarki, świece itd.;
  • postaw na dobre ubezpieczenie domu, które zabezpieczy Cię przed skutkami burz.

Od skutków nawałnic i innych gwałtownych zjawisk pogodowych warto ubezpieczyć nie tylko dom, ale wszystkie budynki gospodarcze!

Ubezpiecz nieruchomość przed skutkami nawałnic

Pamiętaj, że możesz ubezpieczyć swoje nieruchomości przed skutkami nawałnic. Koniecznie zadbaj o to podczas zakupu:

  • ubezpieczenia domu,
  • ubezpieczenia mieszkania.

Aby zabezpieczyć się przed dużymi kosztami napraw szkód po nawałnicach, CUK Ubezpieczenia oferuje szereg produktów ubezpieczeniowych dotyczących zarówno domu, jak i mieszkania.

Ubezpieczenie nieruchomości

Nie przepłacaj za ubezpieczenie domu lub mieszkania.

SPRAWDŹ CENĘ

Wybierając ubezpieczenie, warto dokładnie prześledzić warunki umowy tak, by polisa idealnie odpowiadała naszym potrzebom. Na przykład, jeśli zależy nam na ubezpieczeniu domu przed zalaniem, koniecznie sprawdźmy, jak definiowane jest przez dane towarzystwo to zjawisko.

Jak wybrać najlepszy dla siebie zakres ubezpieczenia od skutków nawałnic?

Zakres ubezpieczenia wybierany jest indywidualnie w zależności od naszych potrzeb. Możemy ubezpieczyć:

  • mury i części składowe mieszkania,
  • wyposażenie wnętrz,
  • pomieszczenie gospodarcze,
  • wolnostojący garaż itd.

Są też oczywiście dodatkowe opcje. Mamy możliwość na przykład wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Od wybranych opcji uzależniona jest wysokość składki, którą będziemy musieli zapłacić.

Ubezpieczenie domu przed burzą

Towarzystwa ubezpieczeniowe z reguły nie oferują ochrony przed burzą jako taką, jednak polisy mieszkaniowe chronią przed zjawiskami, które burzy towarzyszą. I tak, jeśli chcemy uchronić się przed skutkami takich zjawisk, możemy kupić polisę, zapewniającą pomoc w razie:

  • uderzenia pioruna (najczęściej dochodzi do uderzenia pośredniego, które w odróżnieniu od bezpośredniego nie pozostawia trwałego śladu na sprzętach i przedmiotach, ale ma związek z działaniem fal elektromagnetycznych; warto zwrócić uwagę, czy dana polisa ochroni nas na wypadek uderzenia pioruna w sposób pośredni);
  • ulewnego deszczu (może zalać piwnice, przeciekać przez dach i okna);
  • opadów gradu, który może powodować zniszczenia dachów czy okien;
  • porywistego wiatru (może powodować najwięcej szkód w przypadku pomieszczeń przynależnych takich jak np. altany);
  • pożaru, który najczęściej spowodowany jest uderzeniem pioruna;
  • upadku drzew czy masztów, co ma związek z działaniem na nie silnego wiatru.

Ubezpieczenie od zalania

W przypadku nawałnic najczęściej dochodzi do zalania domu na skutek opadów, dlatego przyjrzyjmy się temu tematowi bliżej. Zalanie mieszkania w takiej sytuacji może nastąpić na przykład na najwyższej kondygnacji, kiedy uszkodzony jest dach. Czy można dostać odszkodowanie za zalanie domu w wyniku silnego deszczu? Oczywiście! Z reguły towarzystwa oferujące polisy mieszkaniowe zabezpieczające przed zalaniem, zapewniają ochronę na skutek wystąpienia opadów atmosferycznych, w związku z topniejącym śniegiem czy lodem. 

Kiedy nie otrzymamy ubezpieczenia? Z reguły ubezpieczyciel wymaga od nas, byśmy mieli szczelne okna, drzwi. Jeśli woda dostanie się przez uszkodzone otwory, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Najczęściej zalewanym pomieszczeniem w domu jest piwnica i to wniosek o odszkodowanie za zalanie piwnicy najczęściej zgłaszają ubezpieczeni. Piwnica definiowana jest przez towarzystwa jako pomieszczenie przynależne, a ubezpieczyć ją można w ramach polisy mieszkaniowej. Zgłoszenia należy więc dokonywać tak samo, jak w przypadku uszkodzeń innych ubezpieczonych w domu przedmiotów. Całą procedura opisana jest dokładnie przez każdego ubezpieczyciela w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

A co w przypadku odszkodowania za zalanie mieszkania z dachu? Wtedy zazwyczaj będzie odpowiadał za tę sytuację wykonawca robót i dachu, jednak to do administratora budynku powinniśmy zgłosić się najpierw. W oficjalnym piśmie należy zażądać numeru polisy i to z niej zgłosić szkodę. Jeśli z jakiegoś powodu nie otrzymamy informacji o numerze polisy podmiotu odpowiedzialnego za powstanie zalania, należy zgłosić się do ubezpieczyciela, u którego wykupiliśmy ubezpieczenie.

Kup ubezpieczenie i zabezpiecz się przed nawałnicami!

Nie czekaj i sprawdź kwotę wybranego przez Ciebie ubezpieczenia w wygodnym kalkulatorze! Znajdziesz go na naszej stronie. Masz wątpliwości, które chcesz przedyskutować z doradcą? Zapraszamy do naszych placówek lub do kontaktu telefonicznego!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku