2018-04-19

Historia pojazdu z kraju i z zagranicy – jak sprawdzić?

Planujesz zakup używanego samochodu? Chcesz mieć pewność, że auto pochodzi od uczciwego sprzedawcy? 

Historia pojazdu z kraju i z zagranicy – jak sprawdzić?

Planujesz zakup używanego samochodu? Chcesz mieć pewność, że wybrane przez Ciebie auto z drugiej ręki pochodzi od uczciwego sprzedawcy, a podane informacje o nim są zgodne ze stanem faktycznym?

Jeśli tak, pamiętaj o sprawdzeniu historii pojazdu.

Możesz to zrobić co najmniej na kilka sposobów. Podpowiadamy te sprawdzone i zarazem najpopularniejsze.

Często osobiste oględziny samochodu, opinia rzeczoznawcy czy przejrzenie dokumentów nie dają bowiem 100% pewności, że dane auto zostało sprowadzone do kraju legalnie i nie posiada żadnych wad wpływających na jego poziom bezpieczeństwa.

Na szczęście dostępne są bezpłatne lub płatne usługi internetowe, które stanowią narzędzia do walki z nieuczciwymi handlarzami samochodów.

CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

Na uruchomionym w 2014 roku przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych portalu historiapojazdu.gov.pl można sprawdzić historię pojazdu po numerze rejestracyjnym, a także wpisując datę pierwszej rejestracji auta i jego unikalny numer VIN, jaki nadaje i umieszcza na pojeździe producent.

Dane te znajdują się w dowodzie rejestracyjnym i w karcie pojazdu, który można otrzymać od właściciela bądź sprzedawcy. Wymieniony portal stanowi bezpłatną e-usługę „Historia Pojazdu”. Pozwala ona uzyskać informacje z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli z rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Czego możemy się dowiedzieć, wpisując odpowiednie dane na tej stronie internetowej? Generuje ona raport z informacjami zgromadzonymi od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce.

Dzięki temu:

  • zweryfikujemy dane techniczne samochodu,
  • sprawdzimy przebieg okresowych badań technicznych auta,
  • dowiemy się, czy posiada on aktualną polisę OC, 
  • poznamy ilość właścicieli pojazdu,
  • sprawdzimy województwo, w którym został zarejestrowany,
  • zapoznamy się ze stanem licznika.

CEPiK gromadzi informacje o stanie licznika od 2014 roku. Jeśli więc licznik zostałby cofnięty wcześniej, baza nam tego nie pokaże. Nie poznamy też dzięki niej historii wypadkowej pojazdu ani nie upewnimy się, że samochód nie został skradziony za granicą, ponieważ „Historia Pojazdu” zbiera informacje o samochodach dopiero po ich rejestracji w kraju. Raport można bez problemu zapisać i wydrukować.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak poznać historię pojazdu z zagranicy?

Auta importowane z zagranicy także można sprawdzić pod względem ich historii, choć jest to z reguły usługa płatna. Do Polski najczęściej sprowadza się samochody z krajów europejskich, na przykład z Niemiec, Francji, Anglii, Danii czy Szwecji.

Jak więc poznać na przykład historię pojazdu z Niemiec lub historię pojazdu z Francji? Najpopularniejsze są dwa rozwiązania: skorzystanie z płatnych dekoderów VIN, które są dostępne w internecie, albo udanie się do ASO, czyli do Autoryzowanej Stacji Obsługi.

Jeśli chodzi o dekodery VIN, często mogą one sprawdzić historię uszkodzeń pojazdu pochodzącego spoza Polski. Pobierają bowiem informacje z wydziałów komunikacji, stacji diagnostycznych czy firm ubezpieczeniowych i leasingowych. Wiele z nich dodatkowo kategoryzuje uszkodzenia:

Autoryzowana Stacja Obsługi może zaś nam udostępnić pełną historię serwisową, pobierając wyciąg z bazy danych. Sprawdzenie historii pojazdu w ASO jest płatne (zwykle od 100 do 250 zł).

Oczywiście skorzystanie z jej usług ma sens, jeśli dany samochód był serwisowany w sieci warsztatów producenta. Jeśli tak nie było lub auto naprawiano w serwisie producenta tylko przez krótki czas, wizyta w ASO nie pozwoli nam ustalić nic pewnego. Poza tym nie wszystkie marki prowadzą ewidencję starszych modeli samochodów.

Warto mieć na uwadze i to, że część serwisów ASO nie udostępnia informacji na temat aut osobom trzecim. W takim przypadku trzeba poprosić właściciela o wspólne odwiedzenie ASO. Jeśli nie ma nic do ukrycia, nie powinien to być dla niego problem.

Czy są jeszcze inne sposoby umożliwiające sprawdzenie historii pojazdu?

Oczywiście! Wciąż powstają nowe portale internetowe, których użytkownicy dzielą się informacjami na temat trefnych ofert i demaskują oszustów, podając przy tym często numery VIN.

Aby uzyskać dane dotyczące historii interesującego Cię pojazdu, możesz również skorzystać ze sposobu niezwykle prostego, choć nie zawsze skutecznego – chodzi o wpisanie numeru VIN w wyszukiwarkę Google.

Wynik takiego wyszukiwania bywa zaskakujący! Możesz też skontaktować się z doradcami CUK Ubezpieczenia. Pomożemy Ci wybrać odpowiedni sposób sprawdzenia historii pojazdu.

Weryfikacja danych na temat samochodu używanego jest podstawową czynnością, którą powinniśmy wykonać przed jego zakupem.

Dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji wynikających z nabycia auta skradzionego, z ukrytymi wadami technicznymi czy z nieznaną historią wypadkową pojazdu.

Pomimo nieuczciwych praktyk sprzedawców istnieje na szczęście wiele sposobów na uzyskanie sprawdzonych danych dotyczących konkretnego samochodu.

Oceń artykuł

0
(0)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku